Naukowcy odkryli skamieniałości gigantycznego zwierzęcia przypominającego salamandrę, z ostrymi kłami, rządzone wody zanim przybyły pierwsze dinozaury. Zwierzę, jak twierdzą naukowcy, ma około 272 milionów lat.
Znaleziska zostały opublikowane w środę w czasopiśmie NatureNaukowcy nadali temu gatunkowi nazwę Gaiasia jennyaehołd złożony formacji Gai-as w Namibii, gdzie znaleziono skamielinę, oraz paleontologowi Jenny Clack który badał, jak kręgowce przemieszczały się z wody na ląd.
„Gaiasia jennyae była znacznie większa od człowieka i prawdopodobnie przebywała w pobliżu dna bagien i jezior” – powiedział Jason Pardo, stypendysta podoktorski NSF w Field Museum w Chicago i współautor badania, w artykule Informacja prasowa.
Pardo dodał, że gatunek ten miał „dużą, płaską głowę w kształcie deski sedesowej”, „ogromne kły” i „olbrzymie zęby”.
Drapieżnik prawdopodobnie używał swojej szerokiej, płaskiej głowy i przednich zębów, aby wsysać i żuć niczego niepodejrzewającą ofiarę, powiedzieli naukowcy. Jego czaszka miała około 2 stóp (60 centymetrów) długości.
„Działa jak agresywny zszywacz” – powiedział Michael Coates, biolog z University of Chicago, który nie był zaangażowany w badania.
Pozostałości kopalne czterech stworzeń zebrane około dekady temu zostały przeanalizowane w badaniu Nature, w tym częściowa czaszka i kręgosłup. Stworzenie istniało około 40 milionów lat przed ewolucją dinozaurów.
Chociaż Gaiasia jennyae była zwierzęciem wodnym, mógł poruszać się po lądzie, choć powoliGatunek ten należał do superklasy zwierząt zwanej czworonogami: czworonożnych kręgowców, które wspinały się na ląd za pomocą palców zamiast płetw i ewoluowały w płazy, ptaki i ssaki, w tym ludzi.
Większość wczesnych skamieniałości czworonogów pochodzi z gorących, prehistorycznych bagien węglowych wzdłuż równika w dzisiejszej Ameryce Północnej i Europie. Jednak te najnowsze pozostałości, datowane na około 280 milionów lat temu, znaleziono we współczesnej Namibii, obszarze w Afryce, który kiedyś był pokryty lodowcami i lodem.
Odkrycie Gaiasii było wielkim zwycięstwem paleontologów, którzy nadal próbują ustalić, w jaki sposób ewoluował świat w okresie permskim.
„Fakt, że znaleźliśmy Gaiasię na dalekim południu, mówi nam, że istniał tam kwitnący ekosystem, który mógł utrzymać te bardzo duże drapieżniki” — powiedział Pardo. „Im więcej będziemy szukać, tym więcej możemy znaleźć odpowiedzi na temat tych głównych grup zwierząt, które nas interesują, takich jak przodkowie ssaków i współczesnych gadów”.