Przesuwając się na tle gwiazd, sześć czerwonych kropek na tym złożonym zdjęciu wskazuje lokalizację sześciu kolejnych wykryć pierwszego obiektu bliskiego Ziemi odkrytego przez NEOWISE po wyjściu statku kosmicznego z hibernacji w 2013 r.: asteroidy… Źródło: NASA/JPL-Caltech” Obserwowany przez misję WISE NASA obraz przedstawia całe niebo widziane w świetle podczerwonym. Przez środek zdjęcia przebiegają gwiazdy Drogi Mlecznej widoczne głównie w kolorze cyjan. Zieleń i czerwień oznaczają pył międzygwiazdowy.
Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA”
Misja NASA NEOWISE, polegająca na polowaniu na obiekty bliskie Ziemi, zbliża się do końca. Jednak jej praca będzie kontynuowana przez misję NASA w podczerwieni nowej generacji: NEO Surveyor.
Po ponad 14 udanych latach w kosmosie misja NASA NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) zakończy się 31 lipca. Ale podczas gdy misja dobiega końca, inna nabiera kształtu, wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas misji NEOWISE: NASA NEO Surveyor (Near Earth Object Surveyor), pierwszy specjalnie zbudowany podczerwony teleskop kosmiczny przeznaczony do polowania na niebezpieczne obiekty bliskie Ziemi. Planowany do startu pod koniec 2027 roku, jest ważnym krokiem naprzód w strategii obrony planetarnej agencji.
„Po opracowaniu nowych technik wyszukiwania i charakteryzowania obiektów bliskich Ziemi ukrytych w ogromnych ilościach danych z badań w podczerwieni, NEOWISE stał się kluczowy w pomaganiu nam w rozwijaniu i obsłudze teleskopu kosmicznego NASA nowej generacji na podczerwień. To misja prekursorska” — powiedziała Amy Mainzer, główna badaczka NEOWISE i NEO Surveyor na University of California w Los Angeles. „NEO Surveyor będzie poszukiwał najtrudniejszych do znalezienia asteroid i komet, które mogłyby spowodować znaczne szkody na Ziemi, jeśli nie znajdziemy ich pierwsi”.
Początki WISE
Koniec misji NEOWISE jest związany ze Słońcem. Co około 11 lat nasza gwiazda doświadcza cyklu zwiększonej aktywności, który osiąga szczyt w okresie zwanym maksimum słonecznym. Wybuchowe zdarzenia, takie jak rozbłyski słoneczne i wyrzuty masy koronalnej, stają się częstsze i podgrzewają atmosferę naszej planety, powodując jej rozszerzanie się. Gazy atmosferyczne z kolei zwiększają opór satelitów krążących wokół Ziemi, spowalniając je. Ponieważ Słońce obecnie osiąga przewidywane maksymalne poziomy aktywności, a NEOWISE nie ma układu napędowego, który pozwoliłby mu utrzymać się na orbicie, statek kosmiczny wkrótce spadnie zbyt nisko, aby można było go używać.
Na zdjęciu w czystym pomieszczeniu w Space Dynamics Laboratory w Logan w stanie Utah, nad teleskopem misji WISE pracują inżynierowie. Sprzęt awioniczny i panele słoneczne zostaną później przymocowane przed startem statku kosmicznego 14 grudnia 2009 r.
Źródło: SDL” Teleskop podczerwony wycofuje się z użytku po przekroczeniu celów naukowych nie jednej, a dwóch misji, począwszy od WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).
Zarządzany przez Jet Propulsion Laboratory NASA w Południowej Kalifornii, WISE wystartował w grudniu 2009 r. z sześciomiesięczną misją skanowania całego nieba w podczerwieni. Do lipca 2010 r. WISE osiągnął to z dużo większą czułością niż poprzednie badania, a NASA przedłużyła misję do 2011 r.
W tej fazie WISE badał odległe galaktyki, odgazowujące komety, eksplodujące białe karły i brązowe karły. Zidentyfikował dziesiątki milionów aktywnie odżywiających się supermasywnych czarnych dziur. Wygenerował również dane na temat dysków okołogwiazdowych — obłoków gazu, pyłu i gruzu wirujących wokół gwiazd — które naukowcy-obywatele nadal eksplorują za pomocą Disk Detective Comet NEOWISE został odkryty przez misję o tej samej nazwie 27 marca 2020 r. i stał się olśniewającym obiektem niebieskim widocznym na półkuli północnej przez kilka tygodni tego roku. Była jedną z 25 komet odkrytych przez misję.
Autor: SDL/Allison Bills” Ponadto, odniósł sukces w znajdowaniu planetoid pasa głównego, jak również obiektów bliskich Ziemi, i odkrył pierwszą znaną planetoidę trojańską Ziemi. Co więcej, misja dostarczyła spis ciemnych, słabych obiektów bliskich Ziemi, które są trudne do wykrycia przez teleskopy naziemne, ujawniając, że obiekty te stanowią znaczną część populacji obiektów bliskich Ziemi.
Dziedzictwo podczerwieni
Niewidoczne gołym okiem, fale podczerwone są emitowane przez ciepłe obiekty. Aby ciepło generowane przez sam WISE nie zakłócało jego obserwacji w podczerwieni, statek kosmiczny korzystał z kriogenicznego chłodziwa. Kiedy chłodziwo się skończyło, WISE dwukrotnie zmapował niebo, a NASA wprowadziła statek kosmiczny w stan hibernacji w lutym 2011 r.
Niedługo potem Mainzer i jej zespół zaproponowali nową misję dla statku kosmicznego: poszukiwanie, śledzenie i charakteryzowanie obiektów bliskich Ziemi, które generują silny sygnał podczerwony na skutek ogrzewania się przez Słońce.
„Bez chłodziwa musieliśmy znaleźć sposób na schłodzenie statku kosmicznego na tyle, aby mierzyć sygnały podczerwone z asteroid” — powiedział Joseph Masiero, zastępca głównego badacza NEOWISE i naukowiec w IPAC, organizacji badawczej w Caltech w Pasadenie w Kalifornii. „Poprzez polecenie teleskopowi, aby wpatrywał się w głęboką przestrzeń przez kilka miesięcy, ustaliliśmy, że będzie emitował tylko tyle ciepła, aby osiągnąć niższe temperatury, które nadal pozwolą nam uzyskać wysokiej jakości dane”. NASA reaktywowała misję w 2013 r. w ramach programu Near-Earth Object Observations Program, będącego prekursorem obecnego programu obrony planetarnej agencji, pod nową nazwą NEOWISE.
Wielokrotnie obserwując niebo z niskiej orbity okołoziemskiej, NEOWISE wykonał do tej pory 1,45 miliona pomiarów w podczerwieni ponad 44 000 obiektów Układu Słonecznego. Obejmuje to ponad 3000 obiektów NEO, z czego 215 zostało odkrytych przez teleskop kosmiczny. Dwadzieścia pięć z nich to komety, wśród nich słynna kometa NEOWISE, którą można było zobaczyć na nocnym niebie latem 2020 roku.
„Statek kosmiczny przerósł wszelkie oczekiwania i dostarczył ogromne ilości danych, z których społeczność naukowa będzie korzystać przez dziesięciolecia” — powiedział Joseph Hunt, kierownik projektu NEOWISE w JPL. „Naukowcy i inżynierowie, którzy pracowali nad WISE i za pośrednictwem NEOWISE, zbudowali również bazę wiedzy, która pomoże w przyszłych misjach badań w podczerwieni”.
Teleskop kosmiczny będzie kontynuował swoje badania do 31 lipca. Następnie, 8 sierpnia, kontrolerzy misji w JPL wyślą polecenie, które po raz ostatni wprowadzi NEOWISE w stan hibernacji. Od momentu startu orbita NEOWISE zbliżała się do Ziemi. Oczekuje się, że NEOWISE spłonie w atmosferze naszej planety między końcem 2024 r. a początkiem 2025 r.
Więcej o misji
NEOWISE i NEO Surveyor wspierają cele Planetary Defense Coordination Office (PDCO) NASA w siedzibie NASA w Waszyngtonie. Ustawa NASA Authorization Act z 2005 r. nakazała NASA odkrycie i scharakteryzowanie co najmniej 90% obiektów bliskich Ziemi o średnicy ponad 140 metrów (460 stóp), które znajdują się w odległości 30 milionów mil (48 milionów kilometrów) od orbity naszej planety. Obiekty tej wielkości mogą spowodować znaczne szkody regionalne lub, co gorsza, jeśli uderzą w Ziemię.
JPL zarządza i obsługuje misję NEOWISE dla PDCO w ramach Science Mission Directorate. Space Dynamics Laboratory w Logan w stanie Utah zbudowało instrument naukowy. Ball Aerospace & Technologies Corp. z Boulder w stanie Kolorado zbudowało statek kosmiczny. Przetwarzanie, archiwizacja i dystrybucja danych naukowych odbywa się w IPAC w Caltech. Caltech zarządza JPL dla NASA.