Nałożenie tymczasowych taryf nakłada na producentów samochodów obowiązek dostarczenia krajom europejskim gwarancji finansowych ostatecznej płatności, choć na razie nie muszą oni przesyłać pieniędzy.
Tymczasowe taryfy różnią się znacznie w zależności od producenta samochodów, w oparciu o szacunki Unii Europejskiej dotyczące skali subsydiów rządowych każdego chińskiego producenta. Najwyższe taryfy są nakładane na producentów, którzy ujawnili niewiele na temat swoich subsydiów, w tym taryfa w wysokości 37,6 procent na SAIC Motor. Niższe taryfy dotyczą BYD, na poziomie 17,4 procent, i Geely, na poziomie 19,9 procent.
Producenci samochodów będą musieli zagwarantować, że będą mogli płacić za pojazdy, które dotrą do Unii Europejskiej od piątku, przez okres trwający do października. Jednak blok musi nadal ustalić w nadchodzących miesiącach, czy dotacje na chińskie samochody wyrządziły znaczną szkodę na europejskim rynku samochodowym.
Obawy rozprzestrzeniają się wśród rządów na całym świecie, że Chiny próbują eksportować, aby wyjść z trudności gospodarczych, ponieważ krach na rynku nieruchomości sprawił, że chińskie gospodarstwa domowe są mniej chętne do wydawania pieniędzy. W maju prezydent Biden czterokrotnie zwiększył dodatkowe cła USA na chińskie pojazdy elektryczne, do 100 procent.
Turcja nałożyła w zeszłym miesiącu 40-procentowe dodatkowe cła na samochody benzynowe i hybrydowe benzynowo-elektryczne importowane z Chin. Turcja nałożyła już w zeszłym roku dodatkowe cła na chińskie samochody elektryczne. We wtorek Kanada rozpoczął się dochodzenie w sprawie handlu, które może również doprowadzić do nałożenia ceł na samochody elektryczne z Chin.