Intymne życie prywatne płetwali błękitnych ujawnione po raz pierwszy – SofolFreelancer


Płetwa płetwala błękitnego wystająca ponad powierzchnię wody.

Jedne z pierwszych odnotowanych dowodów rozrodu u płetwali błękitnych, w tym pod wodą
materiał filmowy przedstawiający matkę karmiącą swoje cielę został uchwycony w ramach trwających dziesięć lat badań i
program nauki obywatelskiej prowadzony przez Australijski Uniwersytet Narodowy (ANU).

Wieloryby zostały zauważone u wybrzeży Timoru Wschodniego w ramach corocznego monitoringu australijsko-indonezyjskiej populacji karłowatych płetwali błękitnych. Te wieloryby przemierzają ponad 5000 mil
kilometrów podczas corocznej migracji między południową Australią a Morzem Banda w pobliżu
wschodniej Indonezji przez wody Timoru Wschodniego.

Liderka programu i ekolog morska, adiunkt ANU Karen Edyvane, będąca również starszym pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Karola Darwina (CDU), prowadzi badania w Timorze Wschodnim od 2006 r. i stwierdziła, że ​​zachowania reprodukcyjne i cielęce płetwala błękitnego pozostawały dotąd w społeczności naukowej w dużej mierze nieznane.

„Nasz trwający dekadę projekt udokumentował niektóre mniej znane intymne zachowania reprodukcyjne płetwali błękitnych, niektóre po raz pierwszy. To bardzo ekscytujące” – powiedziała.

„Od nowonarodzonych cieląt i karmiących matek po dorosłych kochanków w trakcie zalotów, wody Timoru Wschodniego naprawdę zapewniają naukowcom zajmującym się płetwalem błękitnym pierwsze spojrzenie na prywatne życie jednego z największych, ale najbardziej nieuchwytnych zwierząt na świecie”.

Badania, zaprezentowane po raz pierwszy Komitetowi Naukowemu Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC) w kwietniu, opierają się na ponad dziesięciu latach obserwacji, badań ankietowych i danych monitorujących.

W 2008 r. badania przeprowadzone przez australijskich naukowców, w tym profesora nadzwyczajnego Edyvane’a, wzdłuż wybrzeży Timoru Wschodniego wykazały, że wody wokół kraju stanowią globalną strefę występowania waleni oraz potencjalny główny korytarz migracyjny dla wielorybów i delfinów.

Według profesora nadzwyczajnego Edyvane’a najnowsze odkrycia nie tylko potwierdzają, że wody Timoru Wschodniego są głównym korytarzem migracyjnym płetwali błękitnych, ale także stanowią niespotykane dotąd miejsce do prowadzenia badań nad tymi zwierzętami.

„Głębokie wody przybrzeżne Timoru Wschodniego, szczególnie w wąskiej Cieśninie Ombai-Wetar wzdłuż północnego wybrzeża kraju, stanowią jedno z najbardziej dostępnych i najlepszych miejsc do badań nad płetwalem błękitnym na świecie” – dodała.

„Od 2014 r. nasz program zaobserwował ponad 2700 płetwali błękitnych w wodach Timoru Wschodniego, monitorując ich coroczną migrację wzdłuż północnego wybrzeża kraju. Na poziomie globalnym te liczby są naprawdę niezwykłe”.

Dr Elanor Bell, badaczka z Australian Antarctic Division i przedstawicielka rządu Australii w ramach Komitetu Naukowego IWC, powiedziała: „Długoterminowe monitorowanie płetwali błękitnych w Timorze Wschodnim dostarcza niezwykle cennych informacji na temat ruchów i zachowań płetwali błękitnych w wodach tropikalnych i wzbudziło zainteresowanie wielu ekspertów zajmujących się wielorybami na niedawnym spotkaniu Komitetu Naukowego IWC”.

„Dowody te sugerują, że wody te są nie tylko ważnymi obszarami żerowania dla płetwali błękitnych, ale także są krytyczne dla reprodukcji. Do tej pory było tajemnicą, kiedy, gdzie i jak płetwale błękitne się rozmnażają”.

Partner badawczy Jose Quintas, krajowy dyrektor ds. środowiska i badań w Ministerstwie Turystyki rządu Timoru Wschodniego, powiedział, że program monitorowania płetwali błękitnych w Timorze Wschodnim, znany lokalnie jako Wieloryby i delfiny w Timorze Wschodnimodniosło ogromny sukces dzięki programowi nauki obywatelskiej i partnerstwom.

„Przez ostatnią dekadę dzieliliśmy wspólny cel: zgłębiać temat migracji płetwali błękitnych, uczyć się więcej o niezwykłym życiu oceanicznym Timoru Wschodniego i chronić je, a także wspierać zrównoważony rozwój naszej szybko rozwijającej się branży turystyki wielorybniczej” – powiedział.

„To naprawdę się rozwinęło i przekształciło w poważną współpracę między badaczami, organizatorami wycieczek wielorybich i turystami, studentami-wolontariuszami i lokalnymi rybakami – wszyscy dzielą się informacjami, obrazami i obserwacjami dotyczącymi obserwacji płetwali błękitnych. Podzielili się z nami niesamowitymi obrazami płetwali błękitnych. To była naprawdę ekscytująca i wspólna podróż.

„Ale teraz naprawdę musimy wykorzystać te cenne nowe informacje, aby zapewnić pełną ochronę i zachowanie tych zwierząt, gdy przepływają przez wody Timoru Wschodniego i dalej. W tym celu pilnie potrzebujemy współpracy i wsparcia ze strony Australii i szerszej społeczności międzynarodowej”.

Leave a Reply