Instrument ECOSTRESS NASA zarejestrował 19 czerwca rozgrzane drogi i chodniki w Phoenix, gdzie kontakt ze skórą może spowodować poważne oparzenia w ciągu kilku minut lub sekund, jak wskazano w legendzie powyżej.
Źródło: NASA/JPL-Caltech
W niektórych rejonach drogi i chodniki są tak gorące, że kontakt ze skórą może skutkować oparzeniami drugiego stopnia.
Naukowcy z Jet Propulsion Laboratory NASA w Południowej Kalifornii zmapowali rozgrzany chodnik w Phoenix, gdzie kontakt ze skórą – na przykład w wyniku upadku – może spowodować poważne oparzenia. Obraz pokazuje temperatury powierzchni ziemi na siatce dróg i przyległych chodników, ujawniając, jak przestrzenie miejskie mogą stać się niebezpieczne w czasie upałów.
Dane do tej wizualizacji obszaru Phoenix – piątego pod względem liczby ludności miasta w Stanach Zjednoczonych – zostały zebrane o godzinie 13:02 czasu lokalnego 19 czerwca 2024 r. przez instrument NASA na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Instrument o nazwie ECOSTRESS (skrót od Ecosystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment on Space Station) mierzy termiczne emisje podczerwieni z powierzchni Ziemi.
Na zdjęciu widać, jak kilometry asfaltu i powierzchni betonowych (pokolorowanych tutaj na żółto, czerwono i fioletowo, w zależności od temperatury) zatrzymują ciepło. Powierzchnie zarejestrowały co najmniej 120 stopni Fahrenheita (49 stopni Celsjusza) w dotyku — wystarczająco gorąco, aby spowodować oparzenia kontaktowe w ciągu kilku minut lub sekund.
Na zdjęciu widoczny jest również efekt chłodzenia terenów zielonych w miejscowościach takich jak Encanto i Camelback East, w przeciwieństwie do wyższych temperatur powierzchni odnotowanych w Maryvale i Central City, gdzie jest mniej parków i drzew.
„Tworzymy te mapy, aby były intuicyjne dla użytkowników i pomagały w udostępnianiu danych opinii publicznej i naukowcom obywatelskim” — powiedział Glynn Hulley, badacz klimatu w JPL. „Uważamy je za kluczowe narzędzie do planowania skutecznych interwencji w zakresie ciepła, takich jak sadzenie drzew, które mogą schłodzić najgorętsze drogi i chodniki”.
Skupienie się na cieple
W prawym dolnym rogu zdjęcia znajduje się Phoenix’s Sky Harbor International Airport, gdzie ECOSTRESS odnotował jedne z najwyższych temperatur powierzchni lądu w mieście – około 140 F (60 C). Temperatura powietrza 19 czerwca na lotnisku osiągnęła 106 F (43 C).
Temperatura powietrza, mierzona poza bezpośrednim światłem słonecznym, może znacznie różnić się od temperatury na powierzchni ziemi. Ulice są często najgorętszymi powierzchniami zabudowanego środowiska ze względu na ciemną nawierzchnię asfaltową, która pochłania więcej światła słonecznego niż powierzchnie o jaśniejszym kolorze; asfalt pochłania do 95% promieniowania słonecznego. Tego typu powierzchnie mogą być z łatwością o 40 do 60 stopni Fahrenheita (22 do 33 stopni Celsjusza) cieplejsze niż temperatura powietrza w bardzo gorący dzień.
Wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2018 r. ECOSTRESS ma za swoją główną misję identyfikację progów roślin dla zużycia wody i stresu wodnego, dając wgląd w ich zdolność do adaptacji do ocieplającego się klimatu. Ale instrument jest również przydatny do dokumentowania innych zjawisk związanych z ciepłem, takich jak wzorce absorpcji i zatrzymywania ciepła.
Aby wytworzyć obraz Phoenix, naukowcy wykorzystali algorytm uczenia maszynowego, który uwzględnia dane z dodatkowych satelitów: NASA/USGS Landsat i Sentinel-2. Połączone pomiary wykorzystano do „wyostrzenia” temperatur powierzchni do rozdzielczości 100 stóp (30 metrów) na 100 stóp (30 metrów).
Więcej o misji
JPL zbudowało i zarządza misją ECOSTRESS dla Earth Science Division w Science Mission Directorate w siedzibie NASA w Waszyngtonie. ECOSTRESS to misja Earth Venture Instrument; programem zarządza program Earth System Science Pathfinder NASA w Langley Research Center NASA w Hampton w stanie Wirginia.
Więcej informacji na temat ECOSTRESS można znaleźć tutaj: https://ecostress.jpl.nasa.gov/.