Międzynarodowy zespół wykorzystał 1,8 miliarda liter kodu genetycznego do zbudowania przełomowego drzewa życia
Międzynarodowe badanie z udziałem naukowców z Uniwersytetu w Getyndze zbadało ewolucję roślin kwiatowych w niezwykłych szczegółach, wykorzystując zaawansowaną technologię sekwencjonowania DNA. Naukowcy odkryli, że nastąpił ewolucyjny wybuchowy rozwój roślin kwiatowych, który spowodował ogromną różnorodność. Ponad 130 milionów lat temu ta eksplozja różnorodności dała początek ponad 80 procentom głównych linii roślin kwiatowych, które istnieją dzisiaj. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature.
W badaniu wzięło udział łącznie 279 naukowców z 27 krajów. Pobrali próbki z około 8000 rodzajów roślin – około 60 procent wszystkich, które istnieją obecnie na świecie. Zestaw danych obejmuje również zakonserwowane rośliny zebrane wieki temu, w tym gatunki roślin, które od dawna uważa się za wymarłe. Korzystając z nowoczesnych technik sekwencjonowania DNA, naukowcy zdekodowali 353 geny z genomu jądrowego każdej z tych roślin. Drzewo genealogiczne roślin zostało „skalibrowane” przy użyciu ponad 200 skamieniałości, co oznacza, że można było obliczyć wiek dla wszystkich gałęzi tego drzewa życia.
Dr Marc Appelhans, kurator Herbarium na Uniwersytecie w Getyndze, brał udział w projekcie jako ekspert rodziny Citrus. „Technologia sekwencjonowania genów stale ewoluuje, a te najnowocześniejsze techniki sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku starego materiału roślinnego, takiego jak ten przechowywany w Herbarium Göttingen” — mówi. Według Appelhansa badanie pokazuje, jak ważne są takie zbiory dla badań: „Te skarby zawierają cenne informacje genetyczne roślin, które zostały zebrane z całego świata na przestrzeni wielu stuleci”. Herbarium Göttingen ma szacunkowo 800 000 zachowanych roślin i jest jednym z największych w Niemczech. Niektóre z najcenniejszych próbek w tej kolekcji mają ponad 300 lat.
„Badanie to wzmacnia obserwację, którą Charles Darwin poczynił już w 1879 r.”, mówi Appelhans. „W swoich badaniach skamieniałości roślinnych przyrodnik zauważył, że rośliny kwitnące stały się dominujące na całym świecie w bardzo krótkim okresie geologicznym”.
Oryginalna publikacja: Zuntini, AR, Carruthers, T., Maurin, O. i in., Filogenomika i rozwój okrytonasiennych, Nature 2024.