Oto najlepsze i najgorsze miejsca pod względem jakości powietrza w 2021 r. — wynika z nowego raportu – SofolFreelancer




CNN

Według nowego raportu zanieczyszczenie powietrza w 2021 r. na całym świecie osiągnęło poziom niezdrowy.

Ten raport IQAirfirma monitorująca jakość powietrza na świecie, ustaliła, że ​​średnie roczne zanieczyszczenie powietrza w każdym kraju — i 97% miast — przekroczyło Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące jakości powietrzaktórych celem jest pomoc rządom w tworzeniu przepisów mających na celu ochronę zdrowia publicznego.

Tylko 222 miasta z 6475 analizowanych miały średnią jakość powietrza, która spełniała standardy WHO. Stwierdzono, że trzy terytoria spełniają wytyczne WHO: francuskie terytorium Nowej Kaledonii oraz terytoria Stanów Zjednoczonych: Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Indie, Pakistan i Bangladesz znalazły się w gronie krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza, przekraczając wytyczne co najmniej dziesięciokrotnie.

Kraje skandynawskie, Australia, Kanada, Japonia i Wielka Brytania znalazły się w czołówce państw o ​​najlepszej jakości powietrza, przy czym średnie poziomy zanieczyszczeń przekroczyły wytyczne 1–2 razy.

Firma IQAir stwierdziła, że ​​w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych zanieczyszczenie powietrza przekroczyło wytyczne WHO 2–3-krotnie.

„Raport ten podkreśla potrzebę, aby rządy na całym świecie pomogły zmniejszyć globalne zanieczyszczenie powietrza” – powiedziała CNN Glory Dolphin Hammes, CEO IQAir North America. „(Drobne cząstki stałe) zabijają o wiele za dużo ludzi każdego roku, a rządy muszą ustanowić bardziej rygorystyczne krajowe normy jakości powietrza i zbadać lepszą politykę zagraniczną, która będzie promować lepszą jakość powietrza”.

Powyżej: IQAir przeanalizował średnią roczną jakość powietrza dla ponad 6000 miast i sklasyfikował je od najlepszej jakości powietrza, na niebiesko (spełnia wytyczne WHO dotyczące PM2,5) do najgorszej, na fioletowo (ponad 10-krotnie przekracza wytyczne WHO dotyczące PM2,5). interaktywna mapa jest dostępny od IQAir.

To pierwszy duży globalny raport dotyczący jakości powietrza oparty na nowym raporcie WHO roczne wytyczne dotyczące zanieczyszczenia powietrzaktóre były zaktualizowano we wrześniu 2021 r.Nowe wytyczne obniżyły o połowę dopuszczalne stężenie drobnych cząstek stałych — PM 2,5 — z 10 do 5 mikrogramów na metr sześcienny.

PM 2.5 to najmniejszy zanieczyszczenie, a jednocześnie jeden z najniebezpieczniejszych. Wdychany przedostaje się głęboko do tkanki płucnej, gdzie może przedostać się do krwiobiegu. Pochodzi ze źródeł takich jak spalanie paliw kopalnych, burze piaskowe i pożary lasów i został powiązany z wieloma zagrożeniami dla zdrowia, w tym astma, choroba serca i inne choroby układu oddechowego.

Miliony ludzi umierają każdego roku z powodu problemów z jakością powietrza. W 2016 r. około 4,2 miliona przedwczesnych zgonów były związane z drobnymi cząstkami stałymi, według WHO. Gdyby wytyczne z 2021 r. zostały zastosowane w tym roku, WHO stwierdziła, że ​​liczba zgonów związanych z zanieczyszczeniem mogłaby być o prawie 3,3 mln mniejsza.

IQAir przeanalizował stacje monitorujące zanieczyszczenia w 6475 miastach w 117 krajach, regionach i terytoriach.

W USA zanieczyszczenie powietrza gwałtownie wzrosło w 2021 r. w porównaniu z 2020 r. ponad 2400 miast w USA analizowane powietrze w Los Angeles pozostało najbardziej zanieczyszczone, pomimo 6% spadku w porównaniu z rokiem 2020. Atlanta i Minneapolis odnotowały znaczące wzrosty w zanieczyszczeniu, jak wynika z raportu.

„Zależność (Stanów Zjednoczonych) od paliw kopalnych, coraz większa liczba pożarów lasów, a także różnice w egzekwowaniu ustawy o czystym powietrzu w poszczególnych administracjach, przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w USA” – piszą autorzy.

Naukowcy twierdzą, że głównymi źródłami zanieczyszczeń w USA są transport napędzany paliwami kopalnymi, produkcja energii i pożary lasów, które sieją spustoszenie wśród najbardziej bezbronnych i zmarginalizowanych społeczności kraju.

„Jesteśmy silnie uzależnieni od paliw kopalnych, szczególnie w zakresie transportu” — powiedział Hammes, który mieszka kilka mil od Los Angeles. „Możemy działać mądrze, nie emitując żadnych substancji, ale nadal tego nie robimy. A to ma niszczycielski wpływ na zanieczyszczenie powietrza, które widzimy w dużych miastach”.

Pożary lasów spowodowane zmianą klimatu odegrały znaczącą rolę w obniżeniu jakości powietrza w USA w 2021 r. Autorzy wskazali na szereg pożarów, które doprowadziły do ​​niebezpiecznego zanieczyszczenia powietrza — w tym pożary Caldor i Dixie w Kalifornii, a także pożar Bootleg w Oregonie, który unosił się dym aż do wschodniego wybrzeża w lipcu.

Chiny — które należą do krajów o najgorszym zanieczyszczeniu powietrza — wykazały poprawę jakości powietrza w 2021 r. Ponad połowa chińskich miast analizowanych w raporcie odnotowała niższy poziom zanieczyszczenia powietrza w porównaniu z poprzednim rokiem. Stolica Pekinu kontynuowała pięcioletni trend poprawy jakości powietrza, zgodnie z raportem, ze względu na redukcja spowodowana polityką zanieczyszczających środowisko gałęzi przemysłu w mieście.

W raporcie stwierdzono również, że Amazoński las deszczowyktóry odegrał rolę największego obrońcy świata w walce z kryzysem klimatycznym, wyemitował w zeszłym roku więcej dwutlenku węgla, niż pochłonął. Wylesianie I pożary lasów zagroziły kluczowemu ekosystemowi, zanieczyściły powietrze i przyczyniły się do zmiany klimatu.

„To wszystko jest częścią formuły, która doprowadzi lub prowadzi do globalnego ocieplenia” – powiedział Hammes.

Raport ujawnił również pewne nierówności: w niektórych rozwijających się krajach Afryki, Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu nadal jest niewiele stacji monitorujących, co skutkuje niedoborem danych dotyczących jakości powietrza w tych regionach.

„Jeśli nie dysponujesz takimi danymi, to tak naprawdę nie masz pojęcia” – powiedział Hammes.

Hammes zauważył, że afrykański kraj Czad został po raz pierwszy uwzględniony w raporcie, ze względu na poprawę jego sieci monitorującej. IQAir stwierdził, że zanieczyszczenie powietrza w tym kraju było w zeszłym roku drugim najwyższym na świecie, za Bangladeszem.

Tarik Benmarhnia, epidemiolog zajmujący się zmianami klimatu w Scripps Institution of Oceanography, który badał wpływ dymu z pożarów lasów na zdrowie, zauważył również, że poleganie wyłącznie na stacjach monitorujących może prowadzić do powstawania luk w tych raportach.

„Myślę, że to świetnie, że polegali na różnych sieciach, a nie tylko na źródłach rządowych” – powiedział CNN Benmarhnia, który nie był zaangażowany w ten raport. „Jednak wiele regionów nie ma wystarczającej liczby stacji i istnieją alternatywne techniki”.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ podsumowano w swoim raporcie z 2021 r. że oprócz spowolnienia tempa globalnego ocieplenia, ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych przyniosłoby dodatkową korzyść w postaci poprawy jakości powietrza i zdrowia publicznego.

Hammes powiedział, że raport IQAir stanowi jeszcze jeden powód, dla którego świat powinien odejść od paliw kopalnych.

„Mamy raport, możemy go przeczytać, możemy go przyswoić i naprawdę poświęcić się podejmowaniu działań” – powiedziała. „Musi nastąpić poważny ruch w kierunku energii odnawialnej. Musimy podjąć drastyczne działania, aby odwrócić falę globalnego ocieplenia; w przeciwnym razie wpływ i pociąg, w którym jesteśmy, (byłyby) nieodwracalne”.

Leave a Reply