Stany Zjednoczone potrzebują więcej tego kluczowego metalu, a Chiny są właścicielami 80% jego łańcucha dostaw – SofolFreelancer


Na zdjęciu widać kamień z rudą wolframu wewnątrz kopalni w Niemczech prowadzonej przez Saxony Minerals and Exploration.

Sojusz Obrazów | Sojusz Obrazów | Getty Images

PEKIN — Chiny dominują w łańcuchu dostaw wielu kluczowych minerałów na świecie, ale jak dotąd powstrzymały się od nałożenia radykalnych ograniczeń co najmniej w odniesieniu do jednego: wolframu.

Metal jest niemal tak twardy jak diament i ma wysoką gęstość energii. To uczyniło wolfram ważnym materiałem w broni, samochodach, akumulatorach samochodów elektrycznych, półprzewodnikach i przemysłowych maszynach tnących. Producenci chipów, tacy jak Tajwańska firma produkująca półprzewodniki I Nvidia W obu przypadkach wykorzystano metal.

„Nie spodziewam się żadnych zamieszek w sprawie wolframu” – powiedział Lewis Black, dyrektor generalny kanadyjskiej firmy Almonty Industries, która zamierza przeznaczyć co najmniej 75 milionów dolarów na ponowne otwarcie kopalni wolframu w Korei Południowej pod koniec tego roku.

„Jeśli będziesz zbyt agresywny w kwestii dywersyfikacji, [it becomes a situation that’s] gryzienie ręki, która cię karmi”, powiedział, dodając, że „wolfram zawsze był metalem dyplomatycznym”.

Podczas gdy administracja Bidena podniesiono cła na import wolframu w maju Chiny w ostatni weekend nie uwzględniły metalu w nowe przepisy za wzmocnienie nadzoru nad krajową produkcją pierwiastków ziem rzadkich.

Jednak Chiny mogą nie być tym aż tak zaniepokojone, ponieważ chiński rząd zignorował nowe cła… Zignorowali je całkowicie, ponieważ Chińczycy nie chcą wzrostu napięć.

Lewis Czarny

Dyrektor generalny Almonty

„Cła były raczej sygnałem ostrzegawczym, ponieważ Biden nałożył cła tylko na trzy z 25 strategicznych metali eksportowanych przez Chiny” – powiedział Black.

„Ale Chiny mogą nie być tym zbytnio zaniepokojone, ponieważ chiński rząd zignorował nowe taryfy, w przeciwieństwie do przeszłości, kiedy ograniczono eksport niektórych metali ziem rzadkich. Całkowicie je zignorowali, ponieważ Chińczycy nie chcą wzrostu napięć”.

Zapytany w zeszłym miesiącu, czy Chiny podejmą działania odwetowe w odpowiedzi na najnowsze cła USA na wolfram, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu He Yadong nie ogłosił środków zaradczych. Zamiast tego wezwał USA do zniesienia dodatkowych ceł.

Firma zajmująca się raportowaniem i analizą cen towarów Fastmarkets wskazał na początku tego roku Chiny obniżyły krajowe kwoty produkcji dla swoich kopalni wolframu z powodu ograniczenia środowiskowe.

Dywersyfikacja poza Chinami

Mimo to Black spodziewa się, że jego firma skorzysta na rosnących wysiłkach na rzecz dywersyfikacji poza Chiny. Almonty twierdzi, że przyszła kopalnia w Korei Południowej ma potencjał, aby wyprodukować 50% światowych dostaw wolframu poza Chinami.

Popyt na wolfram pochodzący spoza Chin już rośnie.

„Widzimy, że w USA i w Europie żądają od swoich dostawców, aby ich łańcuch dostaw był wolny od Chin” – powiedział Michael Dornhofer, założyciel firmy konsultingowej z branży metalowej Independent Supply Business Partner.

Ustawa US REEShore Act — lub ustawa o przywracaniu niezbędnych zasobów energetycznych i bezpieczeństwa na lądzie w celu wydobycia ziem rzadkich z 2022 r. — zabrania stosowania chińskiego wolframu w sprzęcie wojskowym począwszy od 2026 r., podczas gdy Komisja Europejska w zeszłym roku rozszerzone taryfy Jak wynika z raportu firmy Almonty Industries, wstrzymanie produkcji węglika wolframu pochodzącego z Chin na kolejne pięć lat.

W zeszłym miesiącu komisja Izby Reprezentantów ds. strategicznej rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Komunistyczną Partią Chin ogłosił nową grupę roboczą w sprawie polityki USA dotyczącej minerałów krytycznych.

Gwałtowny wzrost cen wolframu

Oczekiwania dotyczące większego popytu i ograniczonej podaży wolframu wywindowały ceny do wieloletnich szczytów, chociaż w ciągu ostatnich kilku tygodni nastąpił ich spadek.

Dornhofer powiedział w wywiadzie pod koniec maja, że ​​zauważa również wzrost zakupów wolframu wśród chińskich nabywców.

„Od początku tego roku nie tylko proszą o zachodni koncentrat, ale kupują znaczne ilości, płacąc nawet więcej, niż zachodnie firmy są skłonne zapłacić” – powiedział. „Zdecydowanie [going to be] „To zmienia zasady gry”.

Jak kontrola Chin nad minerałami ziem rzadkich zagraża Stanom Zjednoczonym

W styczniu amerykańska firma badawcza Macro Ops powiedział:: „Zbliżamy się do punktu zwrotnego w dostawach wolframu. USA szybko wyczerpią zapasy wolframu i w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy staną się z pozycji sprzedawcy netto kupującym”.

Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa USA przy Departamencie Handlu nie odpowiedziało natychmiast na prośbę CNBC o komentarz do tej historii.

Brandon Beylo, szef badań inwestycyjnych w Macro Ops, powiedział CNBC w e-mailu, że w USA jest tylko sześć firm, które mają zdolność produkcyjną wolframu. Dodał, że USA nie produkowały wolframu w kraju od 2015 r., co oznacza, że ​​przyszłe dostawy do USA muszą pochodzić z zagranicy.

Powiedział, że firma nie posiada akcji związanych z wolframem, ale że osobiście szuka sposobów na dostęp do fizycznego surowca. Nie ma kontraktów futures na handel wolframem.

Inni gracze na rynku wolframu jadą do Korei Południowej

Jak podaje Argus, Chiny dominują w ponad 80% łańcucha dostaw wolframu, chociaż lokalne koszty produkcji rosną wraz ze starzeniem się kopalni, przy czym Chiny importują metal z Korei Północnej, środkowej Afryki i Myanmaru.

„To stwarza okazję do realizacji projektów poza Chinami” – powiedział Mark Seddon, dyrektor ds. doradztwa i analiz w Argus, Webinarium 28 czerwca.

Inne firmy spoza Chin, działające w łańcuchu dostaw wolframu, kierują swoją działalność do Korei Południowej.

W lutym IMC Endmill, spółka zależna należącej do Warrena Buffetta grupy IMC Group, podpisała umowę z władzami miasta Daegu na inwestycję w wysokości 130 miliardów wonów koreańskich (93,6 miliona dolarów) w zakład produkcji proszku wolframu, zgodnie z lokalne wiadomości.

IMC Group nie odpowiedziała natychmiast na prośbę CNBC o komentarz.

Chiny nie będą w stanie wiecznie zaopatrywać świata w metale ziem rzadkich, twierdzi firma zajmująca się poszukiwaniem minerałów

Dominacja Chin w światowym łańcuchu dostaw kluczowych minerałów trwała kilkadziesiąt lat.

Dornhofer zauważył, że wysiłki mające na celu wydobycie wolframu poza Chinami od lat pozostają w zawieszeniu, wliczając w to plany budowy kopalni w Nowym Brunszwiku w Kanadzie, która znacznie zwiększyłaby globalne zdolności wydobywcze wolframu.

Wszystkie te projekty są na stole od 20 lat, powiedział. „Kiedy ludzie mówią ci, że za dwa lata, trzy lata będą działać, to pytanie, czy im wierzysz. Z drugiej strony [hand]wolfram jest w ziemi. Nadal tam jest.”

Almonty twierdzi, że jest największym producentem wolframu poza Chinami i obecnie działa głównie w Portugalii i Hiszpanii. Przyszła kopalnia w Sangdong w Korei Południowej została zamknięta w latach 90.

Black przewiduje, że po ponownym otwarciu kopalni w tym roku jego firma będzie odpowiadać jedynie za 7–8% światowych dostaw wolframu.

„Nie wypieramy żadnego Chińczyka” – powiedział. „Nie mamy takiego zamiaru”.

„Jeśli teraz zamierzamy produkować 30% do 40%, podejmuję walkę z Chinami, co nie byłoby mądre”.

Leave a Reply