Archeolodzy znaleźli ruiny 4000-letniej świątyni w Peru – SofolFreelancer


Ruiny odkryto w piaszczystej pustyni Zana (zdjęcie poglądowe)

Lima:

Zespół archeologów odkrył ruiny świątyni ceremonialnej sprzed 4000 lat, zakopane w wydmie w północnym Peru, obok ludzkich szczątków, które mogły być ofiarami składanymi w czasie rytuałów religijnych.

Ruiny odkryto na piaszczystej pustyni Zana, w regionie Lambayeque w Ameryce Południowej, niedaleko Oceanu Spokojnego i około 780 km (484 mil) na północ od stolicy Limy.

„Wciąż czekamy na datowanie radiowęglowe, które potwierdzi tę datę, ale dowody wskazują, że ta budowla religijna może być częścią tradycji religijnej świątyń budowanych na północnym wybrzeżu Peru w tym okresie” – powiedział Luis Muro, archeolog z Peruwiańskiego Uniwersytetu Katolickiego, który kierował badaniami.

Zespół Muro znalazł szkielety trzech dorosłych osób między ścianami i podstawami tego, co kiedyś było wielopiętrową konstrukcją. Jednemu z nich towarzyszyły ofiary, prawdopodobnie owinięte w rodzaj płótna lub ubrania – powiedział.

Na jednej ze ścian świątyni znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca mitologiczną postać o ciele ludzkim i głowie ptaka. Według Muro jest to wzór starszy niż przedhiszpańska kultura Chavín, która zamieszkiwała centralne wybrzeże Peru przez ponad pół tysiąca lat, od około 900 r. p.n.e.

Muro powiedział, że pozostałości, które mogły być pozostałościami innej świątyni, znaleziono w trakcie pobliskich wykopalisk. Tym razem należały one do późnej kultury Moche, która rozwinęła się około 1400 lat temu na północnym wybrzeżu kraju.

W północnej części Peru znajdują się ruiny kompleksów ceremonialnych, takich jak Święte Miasto Caral, mające około 5000 lat, natomiast w regionie Ica w południowym Peru znajdują się linie Nazca, tajemnicze geoglify wyrzeźbione na pustyni ponad 1500 lat temu.

Najsłynniejszym stanowiskiem archeologicznym w Peru jest twierdza Inków Machu Picchu, położona w górzystej prowincji Cuzco, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zbudowana w połowie XV wieku.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Leave a Reply