Manila, Filipiny – Michelle Bulang odeszła od swojego agresywnego męża sześć lat temu.
Ale nawet po wszystkim, co przeszła, Bulang, która mieszka z czwórką dzieci w prowincji Rizal, tuż za granicami Metro Manila, nie była w stanie wziąć z nim rozwodu.
Filipiny to jedyny kraj, poza Watykanem, w którym małżonkowie nie mogą prawnie zakończyć swojego małżeństwa, nawet w przypadku niewierności lub przemocy domowej.
„Każdy mężczyzna lub kobieta, który wchodzi w związek, nie planuje tego [to get divorced]”, powiedziała Bulang, jej głos się załamał, a łzy napłynęły jej do oczu. „Wchodzimy w związki, kochamy tę osobę, decydujemy się być z nią”.
Ale bez kosztownego i trudnego procesu unieważnienia, na który nie może sobie pozwolić, Bulang nie ma sposobu, aby zakończyć związek. „Po prostu chcę czuć szczęście” – powiedziała. „Co mam zrobić?”
Teraz nowy projekt ustawy może zmienić wszystko w głęboko katolickim kraju. Absolute Divorce Bill przeszedł przez Izbę Reprezentantów w maju, a jeśli przejdzie przez Senat, rozwód stanie się legalny.
Projekt ustawy zyskał zwolenników w wyższych izbach Kongresu i chociaż jego perspektywy pozostają niepewne, zwolennicy są bardziej optymistyczni niż kiedykolwiek i wierzą, że zostanie on przyjęty.
„Nigdy nie zaszło tak daleko” — powiedział AJ Alfafara, koordynator wykonawczy Divorce PILIPINAS Coalition. „Tym razem czuję, że możemy mieć szansę”.
Prezydent Ferdinand Marcos Jr. wyraził gotowość zalegalizowania rozwodów po objęciu urzędu w 2022 r. i stwierdził, że chociaż w niektórych przypadkach będzie to konieczne, proces ten nie będzie łatwy.
Według sondażu przeprowadzonego w marcu przez instytucję badawczą Social Weather Stations, w całej populacji 50 procent dorosłych Filipińczyków popiera legalizację rozwodów, a 31 procent jest jej przeciwnych.
Filipińczycy mogą złożyć wniosek o separację prawną, która pozwala małżonkom żyć osobno, ale nie kończy prawnie małżeństwa. Mogą również złożyć wniosek o unieważnienie, co jest kosztowne i wymaga wyraźnego dowodu, że małżeństwo jest nieważne.
Sprzeciw wobec rozwodów wiąże się jednak z silnym, wpływowym politycznie konserwatywnym lobby katolickim, do którego należy Iglesia ni Cristo, największy kościół w kraju, który zakazuje swoim parafianom rozwodów.
„Kościoły mają duży wpływ na swoją trzodę” – powiedział Alfafara. „Kiedy głowa mówi, że to jest to, na co głosujemy… jeśli jesteś Iglesia ni Cristo, głosujesz na nich”.
Bariery separacji
Bulang opowiadała, że wyszła za mąż w wieku 26 lat, po trudnym dzieciństwie, podczas którego rodzice się kłócili i czasami ją znęcali.
„Nikt mi nie powiedział, czym jest miłość. Nikt mnie nie prowadził” – powiedziała. „Kiedy byłam dzieckiem, myślałam, że małżeństwo to bajka”.
Bulang wspomina, że zakochała się w swoim przyszłym mężu, nie wiedząc o nim zbyt wiele, i szybko zgodziła się na ślub.
„Myślałam, że to ten jedyny” – powiedziała.
Ale często pił i bił ją, gdy się kłócili, powiedziała. Kiedy był zły, odmawiał dawania im pieniędzy na jedzenie. Dzieci, teraz w wieku 18, 12, 11 i 7 lat, nauczyły się przeczekać jego gniew.
„Zaczęli myśleć, że OK, może walki są czymś normalnym” – powiedział Bulang. „To był czas, kiedy [I knew] „To jest życie, którego nie lubię dla moich dzieci”.
Bulang starała się o separację prawną, lecz w trakcie procesu odkryła, że jej mąż poślubił wcześniej inną kobietę, co oznaczało, że jej małżeństwo nigdy nie było legalne.
Jednak jest w impasie, ponieważ nie stać jej na przejście przez postępowanie sądowe w celu udowodnienia, że umowa małżeńska jest nieważna.
Jak twierdzi Janine Aranas, starsza prawniczka w kancelarii De Leon Arevalo Gonzales Law Offices z siedzibą w Quezon City, wynajęcie prawnika do złożenia wniosku o unieważnienie małżeństwa kosztuje zazwyczaj około 4000 dolarów, plus honorarium za uczestnictwo prawnika w rozprawie wynoszące około 100 dolarów za każdą datę rozprawy.
Oprócz kosztów, sądy na Filipinach są bardzo techniczne i odrzucą wniosek o unieważnienie małżeństwa, jeśli brakuje jakiegokolwiek dokumentu.
Aranas powiedział, że w przypadku Bulang musiałaby przedstawić swój pierwotny kontrakt małżeński i poprzedni kontrakt męża, bez którego sąd prawdopodobnie odrzuciłby petycję. Bulang nie utrzymuje już kontaktu ze swoim mężem i nie miałaby możliwości zabezpieczenia kontraktu.
„Ciężar dowodu spoczywa na tobie i jest on niezwykle duży” – powiedziała.
Niektórzy Filipińczycy podejmują drastyczne kroki, aby uciec od małżeństw, przeprowadzając się nawet do innych krajów wyłącznie w celu złożenia pozwu o rozwód za granicą, mając nadzieję, że proces ten zostanie uznany na Filipinach.
Aranas opowiadała o pracy z jedną klientką, której mąż gwałcił ją i groził jej itakiem, długim, ostrym nożem używanym do rzeźnictwa zwierząt, gdy się kłócili. Mimo to nie udało jej się unieważnić małżeństwa tej kobiety, a separacja prawna nie chroniłaby jej przed mężem.
„Wyobraź sobie, że jesteś w tym konkretnym związku, a potem, po wszystkim, nadal jesteś żonaty z tą osobą. Nadal ma prawo odwiedzać twoje dziecko” – powiedział Aranas. „Trauma się nie kończy”.
Około 1,6 miliona Filipińczyków było katalogowany jako unieważnione, rozdzielone lub rozwiedzione zgodnie ze spisem powszechnym z 2020 r. przeprowadzonym przez Philippine Statistics Authority. Oprócz rozwodów za granicą, ograniczone rozwody są dozwolone wśród filipińskich muzułmanów na mocy prawa islamskiego.
Przeszkody
Mimo to w kraju, w którym większość stanowią katolicy, istnieje silny sprzeciw wobec rozwodów, a wiele osób głęboko wierzy, że małżeństwo jest święte i powinno być zawarte tylko raz.
Wielu prominentnych senatorów wyraziło sprzeciw wobec ustawy rozwodowej, a niektórzy, jak np. tymczasowy przewodniczący Senatu Jinggoy Estrada, poparli rozszerzenie dostępu do kosztownych procedur unieważnienia małżeństwa.
„Zamiast naciskać na wprowadzenie prawa o całkowitym rozwodzie… być może mile widzianą alternatywą byłby projekt ustawy z jasno zdefiniowaną podstawą unieważnienia małżeństwa” – powiedział Estrada w maju.
Ponad 40 grup zjednoczyło się w zeszłym miesiącu, aby utworzyć Super Koalicję Przeciwko Rozwodom, której celem jest „współpraca w celu zapobieżenia uchwaleniu przez Kongres praw wymierzonych w rodzinę i życie”, poinformowała Konferencja Biskupów Katolickich Filipin w poście na Facebooku.
„Rozwód rozbija rodziny na ogromną skalę” – powiedział Tim Laws, działacz organizacji Alliance for the Family Foundation Philippines, Inc.
Laws, który od ponad 25 lat pozostaje w związku małżeńskim z Filipinką, obawia się, że jeśli ustawa zostanie uchwalona w obecnym brzmieniu, setki tysięcy Filipińczyków zwróci się do sądów o rozwód.
Zamiast tego członkowie ALFI opowiadają się za tym, aby separacja stała się bezpłatna lub tania, przynajmniej w przypadku małżeństw, w których występuje przemoc.
Laws popiera separację prawną zamiast rozwodu, ponieważ twierdzi, że osoby, które spotykają innego partnera i ponownie zawierają związek małżeński, mają tendencję do wyższego wskaźnika rozwodów. „W jaki sposób na tym korzystają” – zapytał.
„[Marriage] jest zobowiązaniem na całe życie”, powiedział Laws. „Na całym świecie, z wyjątkiem Filipin, małżeństwo, tak jak jest rozumiane ogólnie w całej historii, zostało zniesione”.
Alfafara ostrzegł, że obecna kadencja Kongresu zakończy się w maju 2025 r., a wielu urzędujących senatorów może wahać się przed poparciem ustawy rozwodowej w obliczu konieczności reelekcji.
W zeszłym tygodniu Marcos przedstawił pięć priorytetowych środków, które jego administracja chce uchwalić w Kongresie przed upływem kadencji. Legalizacja rozwodów nie była jedną z nich.
Mimo to Alfafara pozostaje optymistką, że ustawa rozwodowa zostanie przyjęta przez Senat. Koalicja Divorce PILIPINAS była w kontakcie z członkami Kongresu w stopniu, który nigdy wcześniej nie miał miejsca, powiedziała.
„To jest polityka obywatelska” – powiedział Alfafara. „To nie jest polityka teologiczna”.
Bulang nie wie, czy będzie chciała ponownie wyjść za mąż, jeśli uda jej się rozwieść z mężem. „Chcę poczuć chwilę wolności” – powiedziała. „Nie jesteśmy przestępcami. Wszyscy jesteśmy tutaj ofiarami”.