Włoski wulkan Etna i mniejszy wulkan Stromboli wyrzuciły gorący popiół i lawę, co spowodowało podniesienie poziomu zagrożenia na śródziemnomorskiej wyspie Sycylii i wymusiło tymczasowe zamknięcie lotniska w Katanii, co zakłóciło loty.
Etna, jeden z najaktywniejszych wulkanów świata, w ostatnich dniach wykazywał intensywną aktywność, rozświetlając niebo w pobliżu Katanii, z kolei Stromboli u północnego wybrzeża Sycylii wylał lawę do morza.
„Pas startowy na lotnisku w Katanii jest nieprzejezdny z powodu opadów pyłu wulkanicznego: przyloty i odloty zostały zawieszone” – poinformowała w piątek w oświadczeniu firma zarządzająca lotniskiem.
Jak podano, loty powinny zostać wznowione o godzinie 15:00 (13:00 GMT), a podróżni proszeni są o sprawdzenie statusu swoich lotów przed udaniem się na lotnisko.
Jak poinformował w czwartek na portalu X Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV), kłęby popiołu wzbiły się w niebo na wysokość 4,5 km (2,7 mili).
W piątek w mediach społecznościowych udostępniono nagrania, na których widać, że ulice centrum Katanii pokryte są grubymi warstwami czarnego popiołu, co spowalnia ruch uliczny.
Mieszkańcy i władze przystąpiły do oczyszczania miasta po tym, jak ulice i samochody zostały zasypane popiołem.
Etna, wulkan o wysokości 3324 metrów (10 905 stóp), wybuchał wielokrotnie w ostatnich dziesięcioleciach.
W ciągu ostatnich kilku dni z krateru zaczęły wyrzucać fontanny gorącej lawy i uwalniać popiół, który spadał na lotnisko w Katanii.
Co roku przez lotnisko w Katanii przewijają się miliony pasażerów, którzy mają połączenie ze wschodnią Sycylią, jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych we Włoszech.
Stromboli „pod obserwacją”
Włoski Departament Obrony Cywilnej również wydał najwyższy w swojej historii czerwony alarm dla Stromboli, ostrzegając, że sytuacja może się pogorszyć.
Minister Obrony Cywilnej Nello Musumeci powiedział, że Stromboli jest „pod nadzorem” i dodał, że władze dbają o to, aby plany ewakuacji były gotowe na wypadek sytuacji awaryjnej.
Straż pożarna poinformowała, że podwoiła liczbę strażaków na wyspie, również nazywanej Stromboli, położonej niedaleko Sycylii.
Według agencji wulkanologicznej, góra Stromboli, wznosząca się na wysokość 920 metrów (3018 stóp), której podstawa znajduje się 2000 metrów (6560 stóp) poniżej poziomu morza, znana jest jako jeden z nielicznych niemal stale aktywnych wulkanów na świecie.
W 2019 roku w wyniku wybuchu wulkanu Stromboli jedna osoba zginęła, a druga została ranna.