Te kanibale-małe rekiny zjadają swoje rodzeństwo w łonie matki – SofolFreelancer


Jako dorosłe rekiny tygrysie piaskowe są znane z tego, że są stosunkowo nieagresywne. Ale jako niemowlęta, te zwierzęta angażują się w kanibalistyczne wojny z dziesiątkami rodzeństwa, z których tylko jedno przeżywa.

Wszystko to jest częścią naturalnego zjawiska znanego jako kanibalizm wewnątrzmaciczny. Rekiny tygrysie są prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych gatunków, u których to występuje. Rekiny te są jajożyworodne, co oznacza, że ​​ich potomstwo rośnie w jajach w macicy rekina, aż do wyklucia, po czym wyłania się do oceanu.

„To przetrwanie najsilniejszych. Wyłoni się najsilniejszy” – powiedziała Lizeth Webster, kuratorka ryb i bezkręgowców w Long Island Aquarium w Nowym Jorku w wywiadzie dla CBS News. „Najzdrowszy wchłonie wszystkie składniki odżywcze, nie zostawiając wystarczająco dużo dla innych, więc będzie konsumował inne w łonie matki”.

zrzut ekranu-2024-07-08-o-1-19-32-pm.png
Dwa ujęcia zarodka rekina tygrysiego z września 1970 r., na których widać uszkodzenia spowodowane atakiem wewnątrzmacicznym jednego z jego przedstawicieli.

NOAA/Rozród i rozwój embrionalny rekina tygrysiego, Odontaspis Taurus (Rafinesque)

Rekiny tygrysie piaskowe są znane z posiadania dwóch macic. W każdej z nich samica rekina ma od 16 do 23 zapłodnionych jaj. Jednak niedługo po tym, jak rozwiną się ich zęby, największy i najbardziej zaawansowany z zarodków, który często wykluwa się jako pierwszy, zabija i zjada wszystkie rodzeństwo, z którym dzieli macicę, a także wszelkie pozostałe woreczki żółtkowe. Po ośmiu do dziewięciu miesiącach w macicy dwa młode – po jednym z każdej macicy – ​​wydostaną się na morze.

„W ten sposób zdobywamy drapieżniki szczytowe” – powiedział Webster. „Najsilniejsi przetrwają”.

zrzut ekranu-2024-07-08-at-1-24-05-pm.png
Dwa widoki 49-milimetrowego zarodka rekina tygrysiego z lipca 1978 r., na których widać „wychudzenie i obrażenia spowodowane atakami wewnątrzmacicznymi większego, 131-milimetrowego zarodka”.

NOAA/Rozród i rozwój embrionalny rekina tygrysiego, Odontaspis Taurus (Rafinesque)

Naukowcy badający rekiny wiedzą o tym procesie od dziesięcioleci. badania W artykule opublikowanym w Biuletynie Rybołówstwa NOAA w 1983 r. zamieszczono nawet ilustrację graficzną tego procesu.

W jednym przypadku zaobserwowali „duży wykluty zarodek (100 mm), który zaatakował i poważnie uszkodził (rany kłute i rozerwane jelita) zarodek o średnicy 51 mm. … Możliwe, że zarodek o średnicy 51 mm nie wykluł się przed atakiem”.

zrzut ekranu-2024-07-08-o-1-37-57-pm.png
Zarodek rekina tygrysiego o długości 51 mm (A) zaatakowany i uszkodzony przez (B) 100-milimetrowy zarodek samca w macicy samicy schwytanej w lipcu 1976 r.

NOAA/Rozród i rozwój embrionalny rekina tygrysiego, Odontaspis Taurus (Rafinesque)

Jednakże kanibalizm ten spotyka się z twardym końcem, gdy tylko rekiny oficjalnie się rodzą. Rekiny tygrysie piaskowe, inaczej zwane rekinami o zębach poszarpanych i rekinami szarymi, mają tendencję do jedzenia śledzi, węgorzy, kałamarnic, krabów i homarów, a także innych zwierząt.

I nie, ludzie nie są na liście. Zwierzęta te są znane z tego, że nie są agresywne wobec ludzi, chociaż w razie potrzeby stają się defensywne. Kiedy dorosną, Webster opisał zwierzęta jako „spokojne”.

„Zazwyczaj na wolności pływają w dużych grupach” – powiedziała. „…Kiedy są w tak dużych grupach, są zazwyczaj dużo spokojniejsze, ponieważ muszą płynąć w zgodzie z innymi rekinami. Wyglądają po prostu tak, jakby unosiły się na wodzie i są spokojne”.

Choć zjadanie rodzeństwa rzeczywiście przyczynia się do narodzin silnych szczeniąt, to jednocześnie utrudnia przetrwanie gatunku.

Rekiny, które według Akwarium Long Islandmają jeden z najniższych wskaźników reprodukcji wśród wszystkich gatunków rekinów. Według Aquarium of the Pacific, rodzą tylko co dwa lata. I to stanowi poważny problem, biorąc pod uwagę, że gatunek ten osiągnął status krytycznie zagrożonego.

Według Czerwona lista IUCNpopulacje maleją na całym świecie, a populacja śródziemnomorska jest „lokalnie prawdopodobnie wymarła”, ponieważ nie odnotowano żadnych przypadków rekina w tym rejonie od 2008 r. Ogólnie rzecz biorąc, badacze z grupy uważają, że gatunek ten odnotował ponad 80% spadek w ciągu ostatnich 74 lat „z powodu poziomów eksploatacji”. Rozwój miejski i przemysłowy, nadmierne połowy, zmiana klimatu a największym zagrożeniem dla gatunku pozostają trudne warunki pogodowe, które negatywnie wpływają na ich siedliska.

Leave a Reply