Stonowany dokument synodalny popiera przywództwo kobiet, ale nie jako diakonów – SofolFreelancer


WATYKAN (RNS) — Zgodnie z dokumentem opublikowanym we wtorek (9 lipca) przez Watykan, porządek obrad kolejnej rundy Synodu o synodalności, zaplanowanego na 4–27 października w Rzymie, skupi się na kwestiach przywództwa kobiet i włączaniu kobiet do Kościoła katolickiego.

„Instrumentum Laboris” lub „dokument roboczy” to wstępny plan drugiego i ostatniego etapu synodu, który papież Franciszek zwołał w 2021 r. w celu promowania dialogu w kościele i rozpoczęcia od miesięcy sesji słuchania na szczeblu parafii i diecezji. Wśród najczęściej wymienianych kwestii znalazły się akceptacja LGBTQ, walka z wykorzystywaniem seksualnym, walka z ubóstwem i przemocą oraz rola kobiet w kościele.

„Wypowiedzi nadesłane na wszystkich etapach podkreśliły potrzebę pełniejszego uznania charyzmatów, powołania i roli kobiet, aby lepiej uszanować tę wzajemność relacji we wszystkich sferach życia Kościoła” – stwierdzono w dokumencie z wtorku.

Po październikowym spotkaniu synodalnym biskupi i świeccy przedstawiciele spotkali się, aby sporządzić raport z synodu, który został wysłany do lokalnych kościołów w celu uzyskania opinii i refleksji. Organizacje religijne mężczyzn i kobiet, 108 krajowych konferencji biskupów, a także dziewięć uczestniczących kościołów obrządku wschodniego przesłało następnie swoje refleksje do biura synodalnego Watykanu. Zespół 70 ekspertów, w tym kanonistów i teologów, współpracował przy opracowaniu dokumentu opublikowanego we wtorek.

Ale podczas gdy temat uczestnictwa i przywództwa kobiet jest powszechny w najnowszym dokumencie, wyczekiwane pytania o umożliwienie kobietom posługi jako diakoni — osób wyświęconych, które mogą sprawować niektóre sakramenty i głosić kazania podczas mszy — nie zostaną omówione na spotkaniu, Watykan jasno dał do zrozumienia. Zapytany o kobiety w diakonacie w wywiadzie dla CBS News w maju, Franciszek odparł, mówiąc, że kobiety pełniły funkcję diakonis bez święceń w przeszłości, zapewniając „wielką przysługę” Kościołowi.

We wtorek kardynał Mario Grech, sekretarz generalny watykańskiego biura synodalnego, potwierdził, że kobiety diakonisy nie będą w programie synodu. „Przeczytałem, co powiedział Ojciec Święty i jak dotąd jest to ‘nie’” — powiedział Grech na konferencji prasowej prezentującej dokument we wtorek. „Jednocześnie jednak Ojciec Święty powiedział, że refleksja i dogłębna analiza teologiczna muszą trwać”.

Kardynał Jean-Claude Hollerich, po prawej, przemawia podczas prezentacji nowych wytycznych dla Synodu Biskupów w Watykanie, 20 czerwca 2023 r. Kardynał Mario Grech po lewej. (AP Photo/Domenico Stinellis)

Kardynał Jean-Claude Hollerich, który przewodniczy konferencji biskupów europejskich, wyjaśnił również, że synod nie będzie podejmował ostatecznej decyzji w takich sprawach. „Synod powierzy swoje wnioski Ojcu Świętemu” – powiedział.

Franciszek poprosił już, aby tegoroczne spotkanie w październiku skupiło się na pytaniu „jak być Kościołem synodalnym w misji”, odsuwając na bok inne drażliwe tematy, takie jak przyjęcie osób LGBTQ, celibat kapłański i święcenia kobiet, które zostaną zbadane przez 10 małych grup, które w 2025 r. opublikują pojedynczy raport.

„Instrumentum Laboris” poinstruowało uczestników, aby rozważyli praktyczne działania w celu wykorzystania „niewykorzystanego” potencjału kobiet katolickich i rozwinęli nowe możliwości dla kobiet na każdym poziomie. Dokument sugerował stworzenie nowych przestrzeni, w których kobiety mogą dzielić się swoimi umiejętnościami i spostrzeżeniami, umożliwiając większą liczbę kobiet w rolach decyzyjnych, rozszerzając role i odpowiedzialność kobiet zakonnych oraz zwiększając przywództwo kobiet w seminariach i trybunałach kościelnych.

Dokument wzywał do akceptacji i przyjęcia zróżnicowanych społeczności w kościele bardziej ogólnie, wzywając do większego udziału świeckich, dostępnych liturgii i powitania zmarginalizowanych grup. Dokument prosił również, aby język i obrazy używane w kościołach były „bardziej inkluzywne”.

Uczestnicy synodu zostali poproszeni o wzmocnienie roli rad osób świeckich i zakonnych, które pomagają proboszczom w zarządzaniu wspólnotą. „To jeden z najbardziej obiecujących obszarów, w którym można działać na rzecz szybkiej implementacji propozycji i orientacji synodalnych, co doprowadzi do zmian o skutecznym i szybkim wpływie” – czytamy w dokumencie.

Autorzy dokumentu zdają się dostrzegać, że skandale finansowe i nadużycia duchownych z ostatnich lat nadszarpnęły reputację kościoła i wzywają do dokładniejszej kontroli lokalnych kościołów w celu zapewnienia przejrzystości i odpowiedzialności, sugerując, że świeccy z doświadczeniem w planowaniu finansowym i audytach powinni być bardziej zaangażowani. Aby zwalczać nadużycia, autorzy zaproponowali, aby zgromadzenia katolickie wyjaśniły, w jaki sposób wdrożyły zabezpieczenia.

Jak stwierdzono w „Intrumentum Laboris”, wszystkimi tymi problemami można by lepiej się zająć poprzez ściślejszą współpracę między diecezjami i krajowymi konferencjami biskupów.



Jeśli Watykan nie może rozwiązać najbardziej spornych nieporozumień w kościele, najnowszy dokument wydaje się przedstawiać łagodniejsze podejście do tych kwestii. „Oczywiście, były napięcia i konflikty” — powiedział ksiądz Giacomo Costa, specjalny sekretarz synodu, dodając, że „kościół nie jest jednorodny, ale harmonijny”.

„Byłoby miło, gdyby „wszyscy” – powiedział Costa na wtorkowej konferencji prasowej – „mogli postawić na pierwszym miejscu harmonię, a nie idee, ideologie czy interesy, które ostatecznie niszczą to, co twierdzimy, że chcemy zachować”.



Leave a Reply