Kiedy Clarissa Mwanza opowiadała mi o swojej pracy przy wydobyciu cynku w centralnej Zambii, wyglądała na zaniepokojoną. Jej mąż, który pracował z nią, prawie zginął w zeszłym roku podczas wypadku górniczego. Zranił się w nogę, gdy ziemia się zapadła i spędził miesiąc w szpitalu. Inni górnicy pogrzebani po szyję również zostali poważnie ranni.
Mwanza powiedziała mi, że martwi się również o swoją siedmioletnią córkę, która czasami dołącza do niej w kopalni, pakując skały do worków. U dziewczynki zdiagnozowano zatrucie ołowiem w zeszłym roku, najprawdopodobniej z powodu toksycznego, zanieczyszczonego ołowiem gruntu w kopalni. Mwanza kontynuuje wydobycie cynku pomimo obaw. Nie ma innego wyjścia.
Cynk jest kluczowym metalem używanym do budowy turbin wiatrowych, a zatem jest niezbędny do pilnie potrzebnego światu wycofania paliw kopalnych i przejścia na systemy energii odnawialnej o zerowej emisji dwutlenku węgla. Przewiduje się, że popyt na cynk i inne minerały potrzebne do energii odnawialnej – takie jak lit, kobalt, mangan i nikiel – gwałtownie wzrośnie w nadchodzących latach. Zabezpieczenie tak zwanych minerałów krytycznych stało się priorytetem politycznym dla krajów uprzemysłowionych i doprowadziło do powstania nowego rodzaju dyplomacji dwustronnej i wielostronnej wokół minerałów, takiej jak Mineral Security Partnership.
W kwietniu Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wygłosił poruszające przemówienie na temat roli minerałów w transformacji energetycznej, wzywając światowych liderów: „Podczas gdy zmieniamy sposób, w jaki zasilamy nasze społeczeństwa i gospodarki, nie możemy zastąpić jednego brudnego, wyzyskującego, wydobywczego przemysłu innym brudnym, wyzyskującym, wydobywczym przemysłem. Wyścig do zera netto nie może deptać biednych”.
Istnieje jednak duże ryzyko, że dokładnie tak się stanie. Human Rights Watch udokumentowała szeroki zakres naruszeń praw człowieka w górnictwie, w tym wykorzystywanie pracy dzieci, zanieczyszczenie chemiczne zagrażające zdrowiu, niedobór wody i przemoc policji.
Wydobycie i przetwarzanie minerałów przejściowych w szczególności charakteryzuje się również nadużyciami. Dzieci wykonują niebezpieczną pracę w górnictwie kobaltu; prawa ludności tubylczej zostały naruszone w związku z wydobyciem litu; pracownicy przetwórstwa manganu cierpią na choroby związane z manganem; a społeczności są narażone na poważne zanieczyszczenie spowodowane wydobyciem i wytopem niklu.
Takie naruszenia międzynarodowego prawa praw człowieka podważają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, w tym Cel 3 dotyczący zdrowia, Cel 6 dotyczący dostępu do wody i Cel 8 dotyczący godnej pracy. Są one również na rękę tym, którzy sprzeciwiają się transformacji energetycznej.
Przemówienie Guterresa zainaugurowało nowy organ ONZ, Panel on Critical Energy Transition Minerals, który składa się z rządów, agencji międzynarodowych, grup przemysłowych i kilku międzynarodowych organizacji pozarządowych. Jego zadaniem jest opracowanie „zasad ochrony norm środowiskowych i społecznych oraz osadzenie sprawiedliwości w transformacji energetycznej”.
Inicjatywa Guterresa pojawia się w kluczowym momencie, ponieważ wiele rządów zobowiązało się do odejścia od paliw kopalnych. Panel ONZ ma wyjątkową okazję, aby pomóc zdefiniować wnioski wyciągnięte z przeszłości i wyjaśnić, jak mogłaby wyglądać transformacyjna zmiana w kierunku zdekarbonizowanej przyszłości.
Ale aby to się stało, rządy i przemysł muszą zrozumieć przeszłe problemy i uznać szkody, jakie górnictwo wyrządziło lokalnym społecznościom. Obecnie podejmowane są wysiłki, aby przedstawić górnictwo jako przyczyniające się do Celów Zrównoważonego Rozwoju i zachęcić do uznania go za „niezbędny składnik” Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Zamiast ignorować zagrożenia, panel powinien wysłuchać głosu społeczeństwa obywatelskiego i społeczności, naciskać na branżę, aby przestrzegała kluczowych zasad i zadbała o to, aby pilnie potrzebne wycofywanie paliw kopalnych i transformacja energetyczna były sprawiedliwe, równe i transformacyjne.
Powinna ona uznać międzynarodowe standardy dotyczące praw człowieka i ochrony środowiska za absolutną podstawę i jasno określić, że muszą być przestrzegane.
Panel powinien również wzywać rządy i przedsiębiorstwa do zapewnienia rzeczywistego udziału społeczności, grup społeczeństwa obywatelskiego i związków zawodowych w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących surowców mineralnych oraz w działaniach dyplomatycznych.
Potrzebna jest również większa przejrzystość, w tym ujawnienie kluczowych memorandów o porozumieniu w sprawie minerałów między rządami, przychodów z górnictwa i podmiotów w łańcuchach dostaw. Sam panel powinien ujawnić, kto finansuje jego pracę, kto podejmuje decyzje i kto jest autorem dokumentu końcowego.
Panel powinien określić, jakie szersze reformy polityczne i prawne są potrzebne, aby zapewnić, że wydobycie minerałów przyniesie namacalne korzyści lokalnym społecznościom i przyczyni się do znacznej poprawy praw ekonomicznych i socjalnych w krajach produkujących. Powinien naciskać na progresywną politykę podatkową i fiskalną oraz zalecać reformę międzynarodowych ram inwestycyjnych i handlowych – takich jak zakończenie stosowania tajnego arbitrażu inwestycyjnego – które kolidują z prawami człowieka i zobowiązaniami środowiskowymi rządów.
Panel powinien również promować polityki, które zmniejszą ogólną ilość nowego wydobycia. Takie polityki powinny wymagać recyklingu i ponownego użycia w celu ulepszenia rozwiązań gospodarki „o obiegu zamkniętym” i zmniejszenia zużycia energii przez podmioty o wysokiej emisji, w tym poprzez rozbudowę transportu publicznego i poprawę efektywności energetycznej, w celu umożliwienia sprawiedliwej, wydajnej i wystarczającej energii dla wszystkich.
Na koniec, panel powinien zaproponować sposoby zadośćuczynienia, gdy społeczności stwierdzą, że ich prawa są naruszane przez górnictwo. System ONZ nie ma obecnie organu monitorującego i badającego systematycznie naruszenia praw w górnictwie.
Sekretarz generalny i inni wysocy rangą urzędnicy ONZ powinni skonsultować się z grupami społeczeństwa obywatelskiego na temat możliwości powołania wiarygodnego organu międzynarodowego, który monitorowałby i badał przypadki łamania praw człowieka w kontekście wydobycia na potrzeby transformacji energetycznej.
Potrzebne jest szybkie wycofanie paliw kopalnych i sprawiedliwa transformacja, a opóźnienie nie ma uzasadnienia. Panel ONZ powinien pomóc w jej realizacji, uznając i rozwiązując poważne szkody wyrządzone przez górnictwo oraz wyjaśniając, jak może wyglądać prawdziwie sprawiedliwa transformacja.
Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko redakcyjne stacji Al Jazeera.