Sydney w Australii:
Teraz każdej nocy na nocnym niebie pojawi się „nowa gwiazda” lub nowa. Choć nie zapali ona nieba, to jest to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć rzadkie zjawisko, które zwykle trudno przewidzieć z wyprzedzeniem.
Mowa tu o gwiazdce T Coronae Borealis (T-CrBwymawiane „T Cor Bor”). Znajduje się w gwiazdozbiorze korona północnawidoczny głównie na półkuli północnej, ale także na niebie północnym z Australii i Nowej Zelandii w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Przez większość czasu T CrB, który jest oddalony o 3000 lat świetlnych, jest zbyt słaby, aby go zobaczyć. Ale raz na około 80 lat wybucha jasno.
Zupełnie nowa gwiazda nagle się pojawia, choć nie na długo. Zaledwie kilka nocy później szybko zniknie, znikając z powrotem w ciemności.
Wybuch życia
W szczytowym okresie swojego życia gwiazdy są zasilane przez reakcje syntezy jądrowej głęboko w ich jądrach. Najczęściej wodór zamienia się w hel, wytwarzając wystarczająco dużo energii, aby gwiazda była stabilna i świeciła przez miliardy lat.
Jednak T CrB dawno już minął swój najlepszy okres i jest obecnie pozostałością po gwieździe znaną jako biały karzeł. Jego wewnętrzny ogień jądrowy został stłumiony, co pozwoliło grawitacji na drastyczne ściśnięcie martwej gwiazdy.
T CrB ma również gwiezdnego towarzysza – czerwonego olbrzyma, który napęczniał, wchodząc w wiek podeszły. Biały karzeł wyciera gaz napęczniałego czerwonego olbrzyma, a to tworzy to, co jest znane jako dysk akrecyjny wokół martwej gwiazdy.
Materia gromadzi się na gwieździe, która jest już ściśnięta do granic możliwości, wymuszając ciągły wzrost ciśnienia i temperatury. Warunki stają się tak ekstremalne, że przypominają to, co kiedyś znajdowało się w jądrze gwiazdy. Jej powierzchnia zapala się w niekontrolowanej reakcji termojądrowej.
Kiedy to się dzieje, uwolniona energia sprawia, że T CrB świeci 1500 razy jaśniej niż zwykle. Tutaj na Ziemi pojawia się na krótko na nocnym niebie. Dzięki temu dramatycznemu resetowi gwiazda wyrzuciła gaz i cykl może zacząć się od nowa.
Skąd wiemy, że to już termin?
T CrB jest najjaśniejszym przedstawicielem rzadkiej klasy wracają nowi które powtarzają się w odstępach stu lat – skala czasowa pozwalająca astronomom wykryć ich powtarzalność.
Obecnie znanych jest zaledwie dziesięć gwiazd nowych rekurencyjnych, choć może być ich więcej – tyle że w znacznie dłuższych skalach czasowych, których nie da się tak łatwo śledzić.
Najwcześniejsza znana data wybuchu wulkanu T CrB pochodzi z roku 1217 i opiera się na obserwacjach zarejestrowanych w średniowieczna kronika klasztorna. Jest niezwykłe, że astronomowie potrafią teraz tak dokładnie przewidywać wybuchy, o ile nowa będzie podążać swoim zwykłym schematem.
Dwie ostatnie erupcje gwiazdy – w 1866 i 1946 roku – wykazały dokładnie te same cechy. Około dziesięciu lat przed erupcją jasność T CrB nieznacznie wzrosła (znana jako stan wysoki), po czym nastąpił krótki spadek jasności około roku po eksplozji.
T CrB osiągnął swój wysoki stan w 2015 r., a spadek przed erupcją został zauważony w marcu 2023 r., co postawiło astronomów w stan gotowości. Przyczyny tych zjawisk to tylko niektóre z obecnych tajemnic otaczających T CrB.
Jak mogę to zobaczyć?
Zacznij obserwować gwiazdy już teraz! To dobry pomysł, żeby przyzwyczaić się do oglądania Korona północna tak jak jest teraz, abyś mógł w pełni odczuć wpływ „nowej” gwiazdy.
Korona Północna osiąga obecnie najlepszą pozycję obserwacyjną (znaną jako tranzyt południka) około 8:30pm do 9 wieczorem czasu lokalnego w Australii i Aotearoa. Im dalej na północ się znajdujesz, tym wyżej na niebie będzie konstelacja.
Oczekuje się, że nowa będzie miała rozsądną jasność (wielkość 2,5), mniej więcej tak jasną jak Imai (Krzyż Delty), czwarta najjaśniejsza gwiazda na Ziemi Krzyż Południa. Więc będzie łatwo zobaczyć to nawet z miasta, jeśli wiesz gdzie szukać.
Nie będziemy mieć dużo czasu
Nie będziemy mieć dużo czasu, gdy już zgaśnie. Maksymalna jasność potrwa tylko kilka godzin; w ciągu tygodnia T CrB zniknie i będziesz potrzebować lornetki, aby go zobaczyć.
Prawie na pewno jakiś astronom amator zaalarmuje społeczność zawodową o momencie wybuchu T CrB.
Ci oddani i kompetentni ludzie regularnie obserwują gwiazdy na swoich podwórkach, licząc na to, że coś się wydarzy, i w ten sposób wypełniają istotną lukę w obserwacjach nocnego nieba.
Amerykańskie Stowarzyszenie Obserwatorów Gwiazd Zmiennych (AAVSO) ma dziennik ponad 270 000 przesłanych obserwacji samego T CrB. Astronomowie amatorzy współpracują tutaj i na całym świecie, aby stale monitorować T CrB pod kątem pierwszych oznak erupcji.
Miejmy nadzieję, że nowa wybuchnie zgodnie z przewidywaniami przed październikiem, ponieważ wtedy Korona Północna opuści nasze wieczorne niebo na półkuli południowej.
(Autorski:– zapytał Hillstarszy kustosz (astronomia), Museums Victoria i honorowy pracownik naukowy Uniwersytetu w Melbourne, Muzea Victoria Research Institute I Amanda Karakasprofesor nadzwyczajny, Wydział Fizyki i Astronomii, Uniwersytet Monash)
(Oświadczenie informacyjne: Amanda Karakas otrzymuje dofinansowanie od Australian Research Council. Tanya Hill nie pracuje, nie konsultuje się, nie posiada udziałów ani nie otrzymuje dofinansowania od żadnej firmy ani organizacji, która mogłaby odnieść korzyści z tego artykułu, i nie ujawniła żadnych istotnych powiązań poza swoim stanowiskiem akademickim)
Niniejszy artykuł został przedrukowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)