Nowe badanie wykazało, że złoże helu w północnej Minnesocie prawdopodobnie „będzie rozległe zarówno w poziomie, jak i w głębi”.
Dane sejsmiczne z wykopu o długości 0,7 mili (1,1 km) tuż za Babbitt sugerują, że niedawno odkryty zbiornik jest większy niż wstępne szacunki wskazująco sprawiło, że firma zajmująca się poszukiwaniem surowców Pulsar Helium i jej potencjalni klienci skakali z radości.
Niedawne testy wykazały również, że stężenie helu pod ziemią jest nawet wyższe niż „oszałamiające” wyniki uzyskane w marcuco ugruntowało pozycję projektu w Minnesocie jako znaczącego gracza na światowym rynku helu.
„Jesteśmy zachwyceni otrzymaniem tych danych sejsmicznych 2D” – powiedział prezes i dyrektor generalny Pulsar Helium Thomas Abraham-James powiedział w oświadczenie. Wyniki potwierdzają, że wcześniej odkryta kieszeń helu na głębokości od 1750 do 2200 stóp (od 530 do 670 metrów) pod powierzchnią „jest możliwa do zidentyfikowania i że dodatkowe strefy zawierające gaz prawdopodobnie znajdują się na głębokości” – powiedział.
Testy laboratoryjne w czerwcu ustalono, że stężenie helu w złożu wynosi od 8,7% do 14,5%, przekraczając poprzednie maksymalne szacunki na poziomie 12,4% i 13,8%. Są to najwyższe stężenia, jakie kiedykolwiek odnotowano w branży: Aby umieścić te liczby w kontekście, każde złoże helu o stężeniu powyżej 0,3% jest uważane za ekonomicznie istotne, powiedział wcześniej Abraham James serwisowi Live Science.
Powiązany: Naukowcy właśnie odkryli ogromne złoże litu pod Pensylwanią
Pomimo tego, że jest to drugi pod względem obfitości gaz we wszechświecie, Hel jest rzadkim zasobem na Ziemipowstający jedynie poprzez syntezę jądrową i rozpad radioaktywny uranu i toru. Gaz ten jest bardzo pożądany, ponieważ stanowi niezbędny składnik chłodzący w rakietach, reaktorach jądrowych i diagnostycznym sprzęcie medycznym, takim jak urządzenia do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI).
W rezultacie globalne zapasy helu maleją, a niektóre branże już borykają się z niedoborami.
„Tam jest naprawdę źle” – powiedział wcześniej Abraham-James serwisowi Live Science. Gdyby zapasy helu w Minnesocie były możliwe do wydobycia, mogłyby w dużym stopniu pomóc w rozwiązaniu problemu niedoborów w USA – powiedział.
Zbiornik mógłby również zapewnić sposób przechowywania i dostępu do helu na żądanie, bez konieczności magazynowania na powierzchni. Wyniki z czerwca wykazały, że hel naturalnie przepływa na powierzchnię z szybkością do 821 000 stóp sześciennych (23 250 metrów sześciennych) dziennie, co oznacza, że nie ma potrzeby szczelinowania.
„Te wyniki są uważane za światowej klasy” – napisali przedstawiciele Pulsar Helium w oświadczeniu udostępnionym Live Science we wtorek (9 lipca).
Wyniki te stanowią uzupełnienie dużego zbioru danych, którymi Pulsar Helium podzielił się z niezależną stroną trzecią, która obliczy wielkość zbiornika. Przedstawiciele Pulsar powiedzieli, że wyniki te są spodziewane do końca lipca.