Stanowisko Indii w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej jest dobrze ugruntowane: opowiada się za zaprzestaniem działań wojennych i preferuje dialog od konfliktu, co jest stanowiskiem konsekwentnie wyrażanym na forach międzynarodowych. Jednak wizyta premiera Narendry Modiego w Moskwie, jego koleżeństwo z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i zobowiązanie do wzmocnienia dwustronnej współpracy handlowej i obronnej oznaczają strategiczną zmianę stanowiska.
Celem wizyty jest wysłanie silnego sygnału do zachodnich sojuszników Indii, że podczas poruszania się po skomplikowanych globalnych problemach Indie pozostają zaangażowane w ochronę swoich interesów narodowych. W końcu indyjskie spółki zajmujące się marketingiem ropy naftowej (OMC) zaoszczędziły ponad 10 miliardów dolarów od kwietnia 2022 r. do maja 2024 r., głównie dzięki importowi rosyjskiej ropy naftowej, zgodnie z analizą Indian Express. Ponadto podkreśla ona trwałą przyjaźń Indii z Rosją pośród geopolitycznych dynamik, w tym dobitny przekaz dla Chin.
Premier Modi wykazał się biegłością w podejmowaniu odważnych ruchów w polityce zagranicznej, czego przykładem są silne więzi z krajami Zatoki Perskiej nawiązane podczas jego kadencji. Podczas gdy Indie cenią sobie przyjaźnie z USA i innymi krajami zachodnimi, obierają własny kurs, aby chronić swoje interesy narodowe. Jest to trajektoria, która ma przyspieszyć w trzeciej kadencji Modiego. Umowa o utworzeniu indyjsko-rosyjskich spółek joint venture w celu produkcji obronnej i ułatwienia eksportu broni do wzajemnie uzgodnionych przyjaznych krajów jest przykładem tego przyszłościowego podejścia.
Po podróży do Rosji, kolejna wizyta Modiego w Austrii oznacza pierwszą oficjalną podróż premiera Indii od 1983 r., ilustrując wzorzec poszukiwania nowych sojuszników. Ten trend był widoczny od czasu objęcia urzędu przez Modiego dekadę temu.
Trzecia kadencja Modiego wyróżnia się ostatnimi decyzjami w zakresie polityki zagranicznej. Od zaproszenia wszystkich sąsiadujących krajów z wyjątkiem Chin i Pakistanu na ceremonię zaprzysiężenia, po strategiczne zaangażowanie na szczycie G-7 we Włoszech, a teraz wizyty w Rosji i Austrii, Modi składa znaczące oświadczenia na arenie międzynarodowej. Polityka zagraniczna pozostaje kamieniem węgielnym programu Modiego 3.0.
(Mayank Mishra jest redaktorem konsultantem w NDTV)
Zastrzeżenie: Są to osobiste opinie autora