Kijów, Ukraina:
Kijów poinformował w czwartek o przejęciu zagranicznego statku towarowego i zatrzymaniu jego kapitana. Zarzuca mu się, że statek nielegalnie eksportował ukraińskie zboże z anektowanego Krymu.
Od czasu zajęcia przez Rosję ogromnych obszarów gruntów rolnych na Ukrainie na początku 2022 r. Kijów oskarża Moskwę o nielegalne zbiory i wysyłkę zboża wyprodukowanego na okupowanym terytorium do krajów trzecich.
Biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało, że statek został przejęty w południowej części obwodu odeskiego i że wcześniej eksportował produkty rolne przez Sewastopol – kluczowy rosyjski węzeł morski nad Morzem Czarnym na Krymie.
Droga wodna stała się polem zaciętej walki, a Ukraina odparła groźną rosyjską blokadę morską swoich portów, korzystając z floty stosunkowo tanich dronów morskich.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w oddzielnym oświadczeniu poinformowała o zatrzymaniu kapitana statku, oskarżając go o złamanie przepisów dotyczących wjazdu na terytorium okupowane.
Twierdził również, że zboże eksportowane przez statek Usko Mfu zostało „zrabowane” z południowej Ukrainy.
Jak poinformowała SBU, zarzuty stawiane kapitanowi pociągają za sobą karę do pięciu lat więzienia. Prokuratorzy ustalili, że jest on obywatelem Azerbejdżanu, byłego państwa radzieckiego na Kaukazie Południowym.
Wysyłki do Turcji
Prokuratorzy poinformowali, że w chwili zajęcia statku na pokładzie znajdowało się 12 innych zagranicznych członków załogi, nie podając jednak szczegółów na temat ich obywatelstwa ani tego, czy im również zostaną postawione zarzuty.
Statek pływający pod banderą Kamerunu nielegalnie zacumował w Sewastopolu w listopadzie 2023 r. i załadował ponad 3000 ton produktów rolnych „przeznaczonych” dla tureckiej firmy – poinformowali prokuratorzy.
„Aby ukryć nielegalną działalność, automatyczny system identyfikacji (AIS) statku został wyłączony przed wpłynięciem do portu w Sewastopolu, co stanowi poważne naruszenie wymogów bezpieczeństwa morskiego” – dodano w oświadczeniu.
Prokuratorzy poinformowali, że statek powrócił do Sewastopola po raz drugi w maju tego roku.
Jak dodają, statek został zatrzymany w ukraińskim porcie Reni, gdzie odkryto dokumenty wydane przez władze portu w Sewastopolu.
Port nad Dunajem na zachodzie Ukrainy był jednym z kilku systematycznie atakowanych przez rosyjskie lotnictwo po tym, jak Moskwa w zeszłym roku zerwała porozumienie zawarte przez ONZ i Turcję, zezwalające na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.
Igor Delanoe, zastępca dyrektora Francusko-Rosyjskiego Obserwatorium, powiedział, że jest to pierwszy przypadek, w którym Ukraina przejęła statek pływający pod międzynarodową banderą z powodu ładunków.
„Wysyła sygnał”
„Sygnałem jest to, że chcą zmusić kraje trzecie do wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny” – powiedział agencji AFP.
„Z ukraińskiego punktu widzenia kraje te wspierają Rosję swoim milczeniem, jednocześnie czerpiąc korzyści ze zboża, które Ukraińcy uważają za skradzione” – dodał.
Prokuratorzy poinformowali później w państwowej telewizji, że wydali zaocznie 21 nakazów przejęcia statków towarowych, które ich zdaniem zacumowały w ukraińskich portach pod rosyjską okupacją.
Igor Ponochovny, ukraiński urzędnik w prokuraturze zajmujący się sprawami związanymi z Półwyspem Krymskim, który został zaanektowany przez siły rosyjskie w 2014 r., powiedział, że zajęcie było „sygnałem dla krajów, które pomagają Rosji obchodzić sankcje”.
W maju Unia Europejska nałożyła „prohibicyjne” cła na import zboża z Rosji, próbując w ten sposób odciąć Moskwę od dochodów na wojnę z Ukrainą.
Komisarz UE ds. handlu powiedział, że środek ten „rozwiąże problem nielegalnego eksportu z Rosji skradzionego ukraińskiego zboża na rynki UE”.
Szef chersońskiego obwodu południowego na Ukrainie, który według Kremla jest częścią Rosji, powiedział w czwartek, że siły rosyjskie wywołały pożary na kilkudziesięciu hektarach ukraińskiej ziemi, na której uprawiane jest zboże.
Dodał również, że siły rosyjskie zaatakowały znajdujący się w regionie magazyn zbożowy i zaatakowały strażaków, którzy przybyli ugasić pożar za pomocą dronów.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)