Watykan przygotuje dokument na temat roli kobiet w kierownictwie Kościoła katolickiego – SofolFreelancer


WATYKAN (AP) — Watykan poinformował we wtorek, że jego biuro doktrynalne przygotuje dokument na temat kobiet na stanowiskach kierowniczych w Kościele katolickim. Jest to nowa inicjatywa w odpowiedzi na długotrwałe żądania kobiet, aby mieć większy wpływ w życiu Kościoła.

Dokument zostanie sporządzony przez Dykasterię Nauki Wiary jako jej wkład w wielki proces reformy Kościoła papieża Franciszka, który obecnie wkracza w drugą główną fazę spotkanie biskupów w październiku, znane jako synod.

Watykan podał szczegóły doktrynalnego dokumentu wkrótce po konferencji prasowej, której przewodniczyły cztery osoby, na temat prac przygotowawczych do październikowego spotkania, nie dając dziennikarzom szansy na poproszenie o więcej szczegółów.

Grupa domagająca się wyświęcania kobiet natychmiast odrzuciła znaczenie tego wydarzenia, nazywając je „okruchami”, zauważając, że wyświęceni mężczyźni ponownie będą podejmować decyzje dotyczące roli kobiet w kościele.

Dokument, który ma zostać opublikowany, został ogłoszony na liście członków 10 „grup studyjnych”, które badają niektóre z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych pod względem prawnym kwestii, jakie pojawiły się w dotychczasowym procesie reform, w tym rolę kobiet i katolików LGBTQ+ w życiu Kościoła.

Papież Franciszek zwołał synod ponad trzy lata temu jako część swoich ogólnych wysiłków, aby uczynić kościół miejscem bardziej przyjaznym dla grup marginalizowanych i takim, w którym zwykli ludzie będą mieli większy wpływ. Proces i dwuletnie zbieranie opinii wśród szeregowych katolików, które go poprzedzało, rozbudziło zarówno nadzieje, jak i obawy, że nadchodzi prawdziwa zmiana.

Kobiety katolickie wykonują lwią część pracy kościoła w szkołach i szpitalach i zwykle przewodzą w przekazywaniu wiary przyszłym pokoleniom. Ale od dawna narzekają na status drugiej kategorii w instytucji, która rezerwuje kapłaństwo dla mężczyzn.

Franciszek ma potwierdził zakaz kapłaństwa kobietale mianował kilka kobiet na wysokie stanowiska w Watykanie i zachęcał do debaty na temat innych sposobów, w jakie głosy kobiet mogą być słyszane. Obejmowało to proces synodalny, w którym kobiety miały prawo do głosowania nad konkretnymi propozycjami — prawo wcześniej przysługujące jedynie mężczyznom.

Ponadto w trakcie swojego 11-letniego pontyfikatu odpowiedział na żądania dotyczące stanowisk kościelnych dla kobiet, powołując dwie komisje, które miały zbadać, czy kobiety mogłyby być wyświęcane na diakonówDiakoni są wyświęconymi duchownymi, ale nie są kapłanami, chociaż mogą wykonywać wiele takich samych funkcji jak kapłani: przewodniczyć ślubom, chrztom i pogrzebom oraz wygłaszać kazania. Nie mogą jednak odprawiać mszy.

Wyniki dwie komisje nigdy nie zostały wydane a w niedawnym wywiadzie dla programu CBS „60 Minutes” Franciszek odpowiedział „nie” na pytanie, czy kobiety mogłyby kiedyś przyjmować święcenia diakonatu.

Konferencja ds. święceń kobiet, która opowiada się za wyświęcaniem kobiet na kapłanki, stwierdziła, że ​​odsunięcie kwestii diakonatu kobiet od władzy kościelnej nie jest oznaką, że Kościół chce bardziej angażować kobiety.

„Pilna potrzeba potwierdzenia pełnego i równego miejsca kobiet w Kościele nie może zostać zignorowana, oddelegowana do tajemniczej komisji lub powierzona w ręce wyświęconych mężczyzn w Watykanie” – stwierdziła grupa w oświadczeniu.

Biuro doktrynalne, na którego czele stoi bliski doradca teologiczny Franciszka, kardynał Victor Manuel Fernandez, przygotuje „stosowny dokument” na temat „kwestii teologicznych i kanonicznych dotyczących konkretnych form posługi duszpasterskiej”, które pojawiły się na pierwszej fazie procesu synodalnego w ubiegłym roku – czytamy w ogłoszeniu.

„Głęboka analiza omawianych kwestii – w szczególności kwestii niezbędnego udziału kobiet w życiu i kierowaniu Kościołem – została powierzona Dykasterii Nauki Wiary” – czytamy w komunikacie wydanym w dialogu z organizatorami synodu.

Inna „grupa badawcza” zajmuje się szczególnie kontrowersyjnymi kwestiami, w tym witamy osoby LGBTQ+ w kościele.

Grupy studyjne współpracują z urzędami watykańskimi i będą kontynuować analizy po spotkaniu w październiku, co sugeruje, że tegoroczne wyniki niekoniecznie będą kompletne.

Po sesji w 2023 r. delegaci synodu w swoim ostatecznym tekście podsumowującym nie wspomnieli w ogóle o homoseksualizmie, chociaż dokument roboczy rozpoczynając spotkanie, zwrócono szczególną uwagę na apele o większe przyjęcie „katolików LGBTQ+” i innych osób, które od dawna czują się wykluczone przez Kościół.

W końcowym tekście napisano jedynie, że osoby, które czują się marginalizowane przez Kościół ze względu na swoją sytuację małżeńską, „tożsamość i seksualność, proszą, aby ich wysłuchano, aby im towarzyszyć, a ich godność była chroniona”.

Kilka tygodni po zakończeniu synodu Franciszek jednostronnie zezwolił księżom na składanie ofiar błogosławieństwa dla par tej samej płcico w istocie stanowi odpowiedź na jedno z kluczowych żądań katolików LBGTQ+ biorących udział w tym procesie.

Leave a Reply