Katmandu:
Nepalskie ekipy ratunkowe wznowiły poszukiwania w sobotę rano co najmniej 63 osób zaginionych po tym, jak monsunowe deszcze wywołały osuwisko, które zrzuciło dwa autobusy z autostrady do rzeki.
Siła piątkowego osuwiska w centralnym dystrykcie Chitwan zepchnęła pojazdy na betonowe bariery ochronne i w dół stromego nasypu, co najmniej 30 metrów (100 stóp) od drogi.
Dziesiątki ratowników spędziło godziny na przeczesywaniu rwącej rzeki Trishuli. Ich wysiłki utrudniały mętne wody i silne prądy, aż zachód słońca zmusił ich do przerwania akcji poszukiwawczej.
Nie znaleziono jeszcze śladu pojazdów ani ich pasażerów.
„Przeszukamy wszystkie możliwe miejsca” – powiedział agencji AFP Indra Dev Yadav, szef dystryktu Chitwan.
„Wykorzystamy wszystkie nasze zdolności poszukiwawczo-ratownicze, pomimo poziomu wody, prądu i jej mętności”.
Przedstawiciel władz okręgowych Khimananda Bhusal powiedział w piątek agencji AFP, że autobusami podróżowało co najmniej 66 osób, ale trzem pasażerom udało się uciec i zostali oni opatrzeni w miejscowym szpitalu.
Do wypadku doszło przed świtem na autostradzie Narayanghat-Mugling, około 100 kilometrów (60 mil) na zachód od Katmandu.
Jeden autobus jechał ze stolicy do Gaur w dystrykcie Rautahat w południowym Nepalu, a drugi jechał do Katmandu z południowego Birgunj.
Kierowca zginął w osobnym wypadku na tej samej drodze, gdy głaz uderzył w jego autobus. Zmarł, gdy był leczony w szpitalu.
W tej himalajskiej republice często dochodzi do śmiertelnych wypadków z powodu źle zbudowanych dróg, źle utrzymanych pojazdów i nieostrożnej jazdy.
Według danych rządowych, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, do kwietnia, na drogach Nepalu zginęło prawie 2400 osób.
W styczniu w wypadku, do którego doszło, gdy autobus jadący z Nepalgunj do Katmandu wpadł do rzeki, zginęło dwanaście osób, a 24 zostało rannych.
Podróże drogowe stają się bardziej śmiertelne w porze monsunowej, ponieważ deszcze wywołują osuwiska i powodzie w górzystym kraju.
Monsunowe deszcze w Azji Południowej od czerwca do września przynoszą wytchnienie od letnich upałów i odgrywają kluczową rolę w uzupełnianiu zasobów wody, jednak bywają też przyczyną licznych zgonów i zniszczeń.
Trudno jest przewidzieć ilość opadów i są one bardzo zróżnicowane, ale naukowcy twierdzą, że zmiany klimatyczne sprawiają, że monsun jest silniejszy i bardziej nieprzewidywalny.
Według danych policji od początku monsunu w czerwcu powodzie, osuwiska i uderzenia piorunów zabiły w całym kraju 88 osób.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)