Od czasu powstania USA zamordowano czterech prezydentów USA i jednego kandydata.
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump został ranny w zamachu na swoje życie podczas wiecu wyborczego w hrabstwie Butler w Pensylwanii.
Trump, który został ranny w prawe ucho, jest „bezpieczny”. Został wyprowadzony ze sceny z krwią na uchu i policzku po strzelaninie na wiecu.
W ataku, do którego doszło na Butler Farm Show w Butler City, zginął jeden widz, a dwóch innych zostało ciężko rannych.
Secret Service twierdzi, że jej funkcjonariusze zabili domniemanego napastnika, którego zidentyfikowano jako 20-letniego Thomasa Matthew Crooksa z Pensylwanii.
Od momentu powstania Stanów Zjednoczonych zamordowano czterech prezydentów i jednego kandydata na prezydenta.
Oto kilka przypadków, w których prezydenci USA i czołowi kandydaci na prezydenta stali się celem zamachów.
- 1865, Abraham Lincoln (16. prezydent) – Zamordowany podczas oglądania sztuki teatralnej z żoną w Waszyngtonie. Został postrzelony przez Johna Wilkesa Bootha i otrzymał pomoc medyczną, ale zmarł następnego ranka. Bootha znaleziono ukrywającego się w stodole w Virginian 12 dni później, gdzie został zastrzelony.
- 1881, James Garfield (20. prezydent) – Został postrzelony podczas spaceru na stacji kolejowej w Waszyngtonie, DC, sześć miesięcy po objęciu urzędu. Zmarł z powodu odniesionych ran kilka tygodni później. Charles Guiteau, jego zabójca, został uznany za winnego i stracony w następnym roku.
- 1901, William McKinley (25. prezydent) – Został postrzelony z bliskiej odległości po wygłoszeniu przemówienia w Nowym Jorku. Oczekiwano, że McKinley wyzdrowieje, ale wokół ran postrzałowych rozwinęła się gangrena i zmarł osiem dni później. Do strzelaniny przyznał się 28-letni mężczyzna z Detroit, Leon F. Czolgosz. Został stracony kilka tygodni po zamachu.
- 1912, Theodore Roosevelt (kandydat) – Roosevelt kandydował do Białego Domu jako były prezydent, gdy został postrzelony w Milwaukee. Przeżył strzelaninę, ale kula pozostała w jego klatce piersiowej do końca życia.
- 1933, Franklin Roosevelt (32. prezydent) – Był celem zamachu w Miami dokonanego przez włoskiego imigranta, Giuseppe Zangara. Roosevelt nie odniósł obrażeń, ale Anton Cermak, burmistrz Chicago, zginął w ataku.
- 1963, John F. Kennedy (35. prezydent) – Kennedy został śmiertelnie postrzelony podczas przejazdu kolumny samochodów przez centrum Dallas. Został trafiony z dużej odległości potężnym karabinem i zmarł w szpitalu kilka godzin później. Policja aresztowała Lee Harveya Oswalda. Dwa dni po aresztowaniu, gdy Oswald był przewożony do więzienia, został zastrzelony przez Jacka Ruby’ego, właściciela klubu nocnego w Dallas.
- 1968, Robert F. Kennedy (kandydat) – Młodszy brat Johna F. Kennedy’ego prowadził kampanię na rzecz nominacji Demokratów i właśnie wygrał prawybory w Kalifornii w 1968 roku. Zaraz po wygłoszeniu przemówienia zwycięskiego został zastrzelony przez Sirhana Sirhana. Zabójca został aresztowany i skazany na śmierć. Karę zamieniono na dożywocie, a jego wniosek o uwolnienie w 2023 roku został odrzucony.
- 1972, George Wallace (kandydat) – Wallace ubiegał się o nominację Demokratów na prezydenta, gdy został postrzelony podczas postoju wyborczego w Maryland. Został postrzelony cztery razy, a jedna z kul utkwiła w kręgosłupie. To sparaliżowało go do końca życia. Mężczyzną, który go postrzelił, był Arthur Bremer. Został skazany i skazany na karę więzienia. Został zwolniony w 2007 r.
- 1975, Gerald Ford (38 prezydent) – Uniknął dwóch zamachów w ciągu 17 dni, oba w Kalifornii (w Sacramento i San Francisco) i oba przeprowadzone przez kobiety: Lynette Fromme i Sarah Jane Moore. Otrzymały wyroki dożywocia.
- 1981, Ronald Reagan (40. prezydent) – Reagan opuszczał Waszyngton, gdy został postrzelony przez Johna Hinckleya Jr. Kula przebiła lewe płuco Reagana, o włos mijając serce. Reagan przeżył zamach na swoje życie. Hinckley został aresztowany i uznany za niewinnego z powodu niepoczytalności. Został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym.
- 1994, Bill Clinton (42. prezydent) – Clinton był w Białym Domu, gdy Francisco Martin Duran strzelał do budynku z półautomatycznego karabinu. Clinton nie odniósł obrażeń. Duran został skazany za próbę zamachu na prezydenta i skazany na 40 lat więzienia.
- 2005, George W Bush (43. prezydent) – Bush uczestniczył w wiecu w Tbilisi z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim, gdy mężczyzna o nazwisku Vladimir Arutyunian rzucił granat ręczny w stronę podium. Nie wybuchł i nikt nie został ranny. Arutyunian został skazany na dożywocie.