Gdy premier Węgier Viktor Orban zerwał z szeregami pozostałych państw Unii Europejskiej, aby 5 lipca odwiedzić w Moskwie prezydenta Rosji Władimira Putina, przedstawił się jako mediator.
„Liczba krajów, które mogą rozmawiać z obiema walczącymi stronami, maleje” – powiedział Orban, nawiązując do wojny Rosji na Ukrainie, którą odwiedził 2 lipca.
„Węgry powoli stają się jedynym krajem w Europie, który może przemówić do każdego” – dodał, odnosząc się do dyplomatycznej i gospodarczej izolacji Rosji od Europy od czasu rozpoczęcia przez nią pełnej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Analitycy stacji Al Jazeera powiedzieli, że Orban, obejmując sześciomiesięczne rotacyjne przewodnictwo w Europejskiej Radzie Przywódców, zabiegał o prestiż mediatora.
„Perspektywa pokoju jest tak kusząca, że każdy chce ogłosić zwycięstwo i powiedzieć: »Przyniosłem pokój Europie«” – powiedziała Wiktoria Wdowyczenko, dyrektor programu studiów nad bezpieczeństwem w ukraińskim think tanku Centrum Strategii Obronnych.
„Mówić do Putina i słuchać Putina – każdy tego chce, bo Putin słucha tylko siebie” – powiedział Wdowyczenko w wywiadzie dla Al-Dżaziry.
Putin najwyraźniej posłuchał.
Kiedy Orbán wyruszył w podróż, Kreml uznał ją za nieistotną.
„Nie spodziewamy się niczego” – powiedział rzecznik Putina Dmitrij Pieskow 2 lipca podczas wizyty Orbana w Kijowie.
Trzy dni później, gdy Orbán rozmawiał z Putinem w Moskwie, ton rozmowy był inny.
„Podchodzimy do tego bardzo, bardzo pozytywnie. Wierzymy, że może być bardzo przydatne” – powiedział Peskov dziennikarzom.
„Rozmowa z Trumpem to nowy ruch”
Następnie Orban udał się do Pekinu, aby 8 lipca porozmawiać z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Był to niezapowiedziany etap podróży, po czym w zeszłym tygodniu wziął udział w 75. szczycie NATO w Waszyngtonie.
Następnie spotkał się z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem na Florydzie. Trump „rozwiąże to”, jak go zacytowano 11 lipca.
W zeszłym roku Trump chwalił się, że zakończy wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin od objęcia urzędu prezydenta. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił to podejście jako „bardzo niebezpieczne”.
„Donald Trump, zapraszam cię na Ukrainę, do Kijowa. Jeśli możesz powstrzymać wojnę w ciągu 24 godzin, myślę, że wystarczy, żeby przyjechać” – powiedział Zełenski w wywiadzie w styczniu.
„Rozmowa z Trumpem to nowy ruch, a Orban myśli jak bardzo pragmatyczny biznesmen” – powiedział Vdovychenko. „Co jest w [his] zainteresowanie? Fantastyczny manewr, zebranie wszystkich reżimów autokratycznych razem i sprowadzenie ich do Trumpa.”
Czy Orban osiągnął cokolwiek? Wydawał się tak myśleć.
W ujawnionym liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela Orban stwierdził, że Putin jest „gotowy rozważyć każdą propozycję zawieszenia broni, która nie będzie służyć ukrytej relokacji i reorganizacji sił ukraińskich”.
Zarówno Rosja, jak i Ukraina odrzuciły pomysł zawieszenia broni, twierdząc, że dałoby to drugiej stronie czas na przegrupowanie sił.
Reakcje Europy na pokojową inicjatywę Orbana były jednoznacznie krytyczne.
„Chodzi o ustępstwa. Nie chodzi o pokój” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych, powiedział, że Orban „w żadnej formie nie reprezentuje UE”.
Wybryki Orbana nie są niczym nowym. Jest jedynym liderem UE, który nie zezwolił na tranzyt broni przeznaczonej na Ukrainę przez jego terytorium. On i kanclerz Austrii Karl Nehammer byli jedynymi liderami UE, którzy odwiedzili Moskwę od czasu inwazji.
W zeszłym roku był jedynym europejskim przywódcą, który wziął udział w obchodach dziesięciolecia istnienia Pekinu, upamiętniających Inicjatywę Pasa i Szlaku, globalny program budowy infrastruktury.
Teraz państwa członkowskie UE oświadczyły, że nie wezmą udziału w szczycie pokojowym, który Orban planuje zorganizować w dniach 28-29 sierpnia, i zorganizują oddzielne spotkanie.
Nigdy wcześniej kraj sprawujący rotacyjne przewodnictwo w UE nie został w ten sposób zlekceważony.
Urzędnicy europejscy poinformowali dziennik „Financial Times”, że pojawiły się prywatne propozycje bojkotu wszystkich spotkań ministerialnych w czasie prezydencji Węgier lub całkowitego pozbawienia tego kraju prezydencji – jest to bezprecedensowy krok.
Rozdźwięki między Węgrami a UE
Orban najwyraźniej uwielbia konfrontację.
W grudniu ubiegłego roku był jedynym liderem UE, który sprzeciwił się zaproszeniu Ukrainy do rozpoczęcia rozmów o członkostwie. Pozostali 26 liderów UE pokonali jego weto częściowo, oferując odmrożenie 10 miliardów euro (11 miliardów dolarów) dotacji UE.
W lutym Orban sprzeciwił się zadeklarowaniu 50 mld euro (55 mld USD) pomocy finansowej dla Ukrainy na cztery lata. Ustąpił w umowie, której szczegóły nie zostały ujawnione.
W marcu Szwecja stała się 32. członkiem NATO, pokonując kolejne weto Węgier.
„Wewnątrz panowała znaczna presja [the alliance] „dało to jasno do zrozumienia, że jego opinia nie zostanie potraktowana poważnie, jeśli będzie jedynie opinią utrudniającą” – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeery Benjamin Tallis, ekspert ds. stosunków międzynarodowych w berlińskim think tanku Centre for Liberal Modernity.
Unia Europejska rządzi na zasadzie konsensusu, a wyjątkowość Węgier rozgniewała wiele osób.
Służba prawna Komisji Europejskiej stwierdziła, że pokojowe propozycje Orbana naruszają traktaty UE, które zakazują „wszelkich środków, które mogłyby zagrozić osiągnięciu celów Unii”.
W styczniu Parlament Europejski potępił grudniowe weto Orbána i zwrócił się do Rady Liderów Rządu o zbadanie Węgier pod kątem „poważnych i uporczywych naruszeń wartości UE”.
Mogło to doprowadzić do zawieszenia prawa głosu i weta Węgier, ale Europa wszczęła takie postępowanie, znane jako Artykuł 7, przeciwko Węgrom w 2018 r. i poniosła porażkę, ponieważ system wymaga jednomyślności w Radzie. Polska poparła Węgry w tamtym czasie, a uważa się, że Słowacja lub Holandia zrobiłyby to teraz.
„Nie odczytał wystarczająco ustawy o zamieszkach w sposób, który zapewniłby długoterminowy środek odstraszający. Uważa, że nie jesteśmy poważni” – powiedział Tallis.
Podobnie jak wielu zwolenników Ukrainy w Europie, Tallis uważa, że Orbán wykorzystuje prezydencję w UE, aby podkopać europejskie wartości.
„Orban jasno dał do zrozumienia, że nie popiera zwycięstwa Ukrainy. Jeśli Ukraina nie wygra, to również pomoże to podważyć europejską liberalną demokrację, ponieważ tworzy szarą strefę w samym sercu europejskiej geopolityki, która będzie stale wykorzystywana przeciwko nam” – powiedział Tallis.
Tallis uważa, że nadszedł czas na bardziej zdecydowane podejście: UE musi rozważyć ponowne zamrożenie pomocy z Brukseli, która została wypłacona w grudniu ubiegłego roku, i zmusić Węgry do opowiedzenia się po którejś ze stron.
„Nie zmusiliśmy jeszcze narodu węgierskiego do wywarcia presji na Orbána, ponieważ nie zmusiliśmy go do wyboru między korzyściami, jakie czerpie z życia pod rządami skorumpowanego reżimu, który przekazuje mu pieniądze z UE, [and] „nie płacąc żadnych składek na rzecz demokracji” – powiedział.
„Wybrali Orbana cztery razy. Byli jasni. Jeśli istnieje szansa na wyrzucenie z UE, uzyskanie ograniczonego członkostwa w NATO zamiast pełnego członkostwa, to myślę, że zaczyna to zmieniać równanie”.
Dodał: „Musi nastąpić przerwa”.