Islamabad, Pakistan – Rząd Pakistanu poinformował, że planuje zakazać działalności partii Pakistan Terheek-e-Insaf (PTI), której prezesem jest uwięziony były premier Imran Khan.
Oświadczenie ministra informacji Attaullaha Tarara z poniedziałku nastąpiło kilka dni po tym, jak Sąd Najwyższy przyznał PTI ważne zwycięstwo prawne, uznając, że partia ta ma prawo do części miejsc zarezerwowanych w zgromadzeniach krajowych i prowincjonalnych.
„Rząd podjął decyzję o zakazie PTI po zapoznaniu się ze wszystkimi dostępnymi dowodami. Wniesiemy sprawę o zakaz partii” – powiedział, powołując się na oskarżenia, w tym podżeganie do gwałtownych protestów w zeszłym roku i wyciek tajnych informacji.
Tarar dodał, że sprawa zostanie skierowana do Sądu Najwyższego.
Dodał również, że rząd planuje postawić Khanowi i dwóm innym wysoko postawionym przywódcom partyjnym zarzuty zdrady stanu – byłemu prezydentowi Pakistanu Arifowi Alviemu i byłemu wiceprzewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Qasimowi Suriemu – a także złożyć apelację od orzeczenia Sądu Najwyższego, który stwierdził, że PTI musi otrzymać część miejsc w zgromadzeniu zarezerwowanych dla kobiet i członków mniejszości religijnych.
Sayed Zulfiqar Bukhari, wysoko postawiony przywódca PTI i rzecznik partii, powiedział w wywiadzie dla Al-Dżaziry, że decyzja rządu „jest wyrazem ich absolutnej paniki”.
„Po uświadomieniu sobie, że nie mogą grozić sądom ani wywierać na nie presji, ani nie mogą już szantażować sędziów, postanowili wykonać ten ruch za pośrednictwem gabinetu. Wszystkie ich próby powstrzymania nas zostały uznane przez sądy za nielegalne” – powiedział.
W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy uznał PTI za partię polityczną i potwierdził, że brak symbolu wyborczego nie wpływa na jej prawo do wystawiania kandydatów.
Orzeczenie dotyczyło zakazu udziału partii PTI w wyborach parlamentarnych w lutym z wykorzystaniem symbolu partyjnego, kija krykietowego, co zmusiło partię do wystawienia kandydatów niezależnych.
Pomimo porażki kandydaci popierani przez PTI okazali się największym blokiem parlamentarnym, zdobywając 93 miejsca.
Po tym, jak Khan odmówił współpracy ze swoimi politycznymi rywalami, Pakistańska Liga Muzułmańska-Nawaz (PMLN) i Pakistańska Partia Ludowa (PPP) połączyły siły z innymi mniejszymi partiami, tworząc rząd koalicyjny.
Były gubernator Sindh Zubair, który wcześniej był w PMLN, powiedział, że decyzja rządu jest reakcją na wyrok Sądu Najwyższego z ubiegłego tygodnia i ostrzegł przed zbliżającym się chaosem politycznym.
„Osoby sprawujące władzę próbują pozbawić praw wyborczych zdecydowaną większość wyborców w kraju, którzy głosowali na PTI” – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeery.
Khan objął urząd premiera w sierpniu 2018 r., ale został usunięty ze stanowiska w kwietniu 2022 r. po wotum nieufności w parlamencie.
Były krykiecista, a obecnie polityk, od tego czasu zmagał się z szeregiem problemów prawnych, m.in. z zarzutami zgubienia i ujawnienia treści tajnej depeszy wysłanej do Islamabadu przez ówczesnego ambasadora Pakistanu w Stanach Zjednoczonych w 2022 r.
Khan wielokrotnie zaprzeczał oskarżeniom, mówiąc, że dokument zawierał dowody na to, że jego usunięcie ze stanowiska premiera było spiskiem uknutym przez jego przeciwników politycznych i potężne wojsko kraju, przy wsparciu administracji USA. Waszyngton i armia pakistańska odrzucają oskarżenie.
Pomimo kilku niedawnych korzystnych dla niego orzeczeń sądowych, Khan od sierpnia ubiegłego roku pozostaje za kratkami.