Rząd poinformował, że samochód-pułapka eksplodował przed kawiarnią w stolicy Somalii, Mogadiszu, zabijając co najmniej dziewięć osób i raniąc kilka innych, podczas gdy klienci kawiarni oglądali w telewizji finał turnieju piłkarskiego Euro 2024.
Powiązana z Al-Kaidą grupa zbrojna Al-Szabab przyznała się do przeprowadzenia niedzielnego śmiertelnego ataku za pośrednictwem powiązanej stacji radiowej. Bombardowanie miało miejsce w miejscu, w którym nocą spotykają się przedstawiciele służb bezpieczeństwa i rządu.
Mohamed Yusuf, urzędnik agencji bezpieczeństwa narodowego, poinformował w poniedziałek agencję AFP, podnosząc oficjalną liczbę ofiar, podaną przez władze w niedzielę późnym wieczorem, do pięciu.
„W wyniku eksplozji zginęło dziewięciu cywilów, a 20 zostało rannych” – powiedział.
„W środku restauracji znajdowało się wiele osób, głównie młodzież oglądająca mecz piłki nożnej… ale dzięki Bogu większość z nich bezpiecznie wydostała się na zewnątrz, wspięła się po drabinach i przeskoczyła tylny mur obwodowy” – dodał Yusuf.
Zdjęcia opublikowane w sieci pokazują ogromną kulę ognia i kłęby dymu unoszące się w nocne niebo, gdy w niedzielę doszło do eksplozji w popularnej restauracji w centrum miasta.
Policjant Mohamed Salad przybył na miejsce zdarzenia kilka minut po wybuchu i powiedział agencji AFP, że pod gruzami znaleziono kilka ciał.
Bomba zniszczyła również 10 samochodów i uszkodziła kilka budynków w pobliżu dobrze strzeżonego obszaru nieopodal pałacu prezydenckiego.
Pomimo utraty dużych połaci terytorium na rzecz sił rządowych i ich sojuszników, Al-Szabab często przeprowadzał rajdy i śmiertelne ataki na siły rządowe.
Al-Szabab od ponad 17 lat walczy o obalenie kruchego rządu centralnego w Mogadiszu, przeprowadzając liczne zamachy bombowe i inne ataki w stolicy i innych częściach kraju.
Rząd federalny Somalii, aby utrzymać się przy władzy, jest zależny od wsparcia wojsk zagranicznych.
Rząd połączył siły z lokalnymi grupami zbrojnymi, aby walczyć z tą grupą w ramach kampanii wspieranej przez siły Unii Afrykańskiej i naloty USA.
Ofensywa ta jednak poniosła porażki. Na początku tego roku ugrupowanie Al-Szabab twierdziło, że zajęło wiele pozycji w centrum kraju.
Somalia w zeszłym miesiącu zaapelowała do Unii Afrykańskiej o spowolnienie planowanego wycofywania wojsk z ogarniętego konfliktem kraju.
Rezolucje ONZ wzywają do zredukowania do zera liczby żołnierzy biorących udział w misji pokojowej UA, znanej jako ATMIS, do 31 grudnia i przekazania kwestii bezpieczeństwa somalijskiej armii i policji.
Trzeci i przedostatni etap miał objąć do końca czerwca wyjazd 4000 żołnierzy ATMIS – spośród 13 500 ogółem.
Jednak rząd Somalii zapowiedział, że chce, aby w czerwcu wyjechało tylko 2000 żołnierzy, a pozostałe 2000 – we wrześniu.