Dzieci „torturowane i wykorzystywane” w więzieniach Salwadoru: Raport – SofolFreelancer


Human Rights Watch (HRW) poinformowała, że ​​od 2022 r. w ramach masowej kampanii antygangowej w Salwadorze aresztowano tysiące dzieci, a wiele z nich padło ofiarą nadużyć podczas pobytu w areszcie.

Jak stwierdziła grupa w nowym raporcie opublikowanym we wtorek, w którym udokumentowano nadużycia, kampania aresztowań, rozpoczęta w marcu 2022 r. w ramach obietnicy prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele o wykorzenieniu gangów w tym niegdyś ogarniętym przestępczością kraju, doprowadziła do „poważnych naruszeń praw człowieka wobec dzieci”.

Policja zatrzymała 3319 nieletnich w „niezliczonych bezładnych nalotach”, często wymierzonych w osoby mieszkające w „dzielnicach o niskich dochodach”, które są siedliskiem przestępczości – poinformowała HRW raport.

Jak podano, wiele z aresztowanych osób „nie miało wyraźnego związku z nadużyciami gangów” i zostały wybrane ze względu na swój wygląd fizyczny i pochodzenie społeczno-ekonomiczne.

Co najmniej 60 dzieci padło ofiarą nadużyć w areszcie, jak twierdzi raport, w tym bicia i tortur. Niektóre z nich były pozbawione odpowiedniego pożywienia, opieki zdrowotnej i kontaktu z rodziną lub zmuszane do składania fałszywych zeznań.

Według raportu inne osoby pozostawiono na pastwę dorosłych więźniów, a władze nie podjęły żadnych kroków, aby powstrzymać pobicia i napaści na tle seksualnym.

„Wiele dzieci padło ofiarą podwójnej przemocy ze strony członków gangów, a następnie ze strony sił bezpieczeństwa, które je zatrzymywały i maltretowały, co mogło mieć długotrwałe konsekwencje” – twierdzi HRW.

Wyroki więzienia, wymierzane w oparciu o wątpliwe dowody i bez należytego procesu, mogą trwać nawet do 12 lat za szeroko rozumiane przestępstwa – dodano.

Represje wobec gangów w Salwadorze, wprowadzone w ramach stanu wyjątkowego, niemal wyeliminowały gwałtownie rosnącą liczbę zabójstw i sprawiły, że ponad 80 000 domniemanych gangsterów trafiło za kratki.

Obecnie Salwador należy do najbezpieczniejszych państw obu Ameryk, co zapewniło prezydentowi Bukele duże poparcie społeczne, mimo jego drakońskich działań.

„Nie narzekaj na to, co się dzieje”

Bukele, który został ponownie wybrany w lutym, zdobywając 85 proc. głosów, zagroził, że zastosuje taką samą żelazną taktykę wobec domniemanych oszustów cenowych, ostrzegając ich, że jeśli nie zechcą obniżyć cen, spotka ich ten sam los, co skazanych członków gangów.

„Zamierzam wydać wezwanie, tak jak zrobiliśmy to w przypadku gangów na początku 2019 r.”, powiedział Bukele w przemówieniu wygłoszonym na początku tego miesiąca. „Powiedzieliśmy im, żeby albo przestali zabijać ludzi, albo nie narzekali na to, co się stanie później”.

Dyrektor HRW w Ameryce, Juanita Goebertus, powiedziała, że ​​rząd Salwadoru powinien zaprzestać nadużyć w ramach kampanii antyprzestępczej.

„Rząd powinien położyć kres swojemu nadużyciowemu podejściu i nadać priorytet polityce respektującej prawa człowieka i skutecznej, która rozbije gangi przestępcze, zajmie się kwestią rekrutacji dzieci i zapewni dzieciom ochronę i możliwości” – powiedział Goebertus.

Strażnicy pilnują więźniów w więzieniu w Tecoluca niedaleko San Salvador [Salvadoran Presidency via AFP]

Leave a Reply