Ponad 40% japońskich firm nie planuje korzystania ze sztucznej inteligencji: sondaż Reuters – SofolFreelancer


Badanie przeprowadzone na zlecenie agencji Reuters przez Nikkei Research polegało na zadaniu szeregu pytań 506 firmom

Tokio:

Jak wynika z sondażu Reutersa przeprowadzonego w czwartek, prawie jedna czwarta japońskich firm wdrożyła w swojej działalności sztuczną inteligencję (AI), podczas gdy ponad 40% nie planuje korzystania z tej najnowocześniejszej technologii.

Ankieta, przeprowadzona na zlecenie agencji Reuters przez Nikkei Research, polegała na zadaniu 506 firmom szeregu pytań w dniach 3–12 lipca. Odpowiedzi udzieliło około 250 firm, pod warunkiem zachowania anonimowości.

Około 24% respondentów stwierdziło, że wprowadziło już sztuczną inteligencję do swoich firm, a 35% planuje to zrobić, podczas gdy pozostałe 41% nie ma takich planów, co pokazuje zróżnicowany stopień przyjęcia innowacji technologicznych w korporacyjnych firmach Japonii.

Zapytani o cele wdrażania sztucznej inteligencji w pytaniu, na które można było udzielić wielu odpowiedzi, 60% respondentów stwierdziło, że celem jest poradzenie sobie z niedoborem pracowników, 53% chciało obniżyć koszty pracy, a 36% wskazało na przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych.

Jeśli chodzi o przeszkody utrudniające wprowadzenie systemu, menedżer firmy transportowej wspomniał o „obawie wśród pracowników o możliwą redukcję zatrudnienia”.

Badanie wykazało, że wśród innych przeszkód można wymienić brak specjalistycznej wiedzy technologicznej, znaczne nakłady inwestycyjne i obawy dotyczące niezawodności.

Z sondażu wynika również, że 15% respondentów padło ofiarą cyberataków w ciągu ostatniego roku, a 9% miało partnerów biznesowych, którzy padli ofiarą cyberataków w tym samym okresie.

Na pytanie o szkody 23% firm, które same padły ofiarą cyberataków lub których partnerzy biznesowi byli celem ataków, odpowiedziało, że działalność firmy została tymczasowo wstrzymana, a 4% przyznało, że doszło u nich do wycieku informacji.

Jeśli chodzi o działania mające na celu poprawę cyberbezpieczeństwa, 47% respondentów stwierdziło, że zleca obronę na zewnątrz, podczas gdy 38% wskazało, że ma własnych specjalistów.

Wśród ofiar cyberataków w ostatnich miesiącach znalazł się znany wydawca Kadokawa, którego przypadek skłonił rząd do podjęcia działań na rzecz wzmocnienia środków cyberbezpieczeństwa.

Badanie wykazało również, że połowa firm popiera zmianę prawa, które stanowi, że małżonkowie muszą używać tego samego nazwiska. Kobiety przyjmują nazwisko męża w ponad 9 na 10 małżeństw, praktyka ta, jak twierdzą przeciwnicy, odbiera kobiecie część tożsamości i obciąża ją masą dokumentów potrzebnych do dokonania zmiany.

Problem ponownie znalazł się w centrum uwagi, gdy lobby biznesowe Keidanren w zeszłym miesiącu zwróciło się do rządu z prośbą o umożliwienie osobom pozostającym w związkach małżeńskich zachowania swoich nazwisk.

W badaniu 50% respondentów stwierdziło, że popiera taką zmianę przepisów, podczas gdy 11% było temu przeciwnych.

„Obecny system szkodzi godności i wolności jednostek, a zwłaszcza kobiet” – napisał kierownik firmy maszynowej. Urzędnik w firmie produkującej stal nazwał zmianę „naturalnym wymogiem czasów”.

W opozycji był menedżer firmy produkującej metale nieżelazne, który stwierdził, że zezwolenie na oddzielne nazwiska może „osłabić więzi rodzinne”.

Na pytanie, jak zmiana prawa wpłynie na ich działalność, 14% respondentów odpowiedziało, że wzrośnie morale pracowników, 10%, że wpłynie ona pozytywnie na proces rekrutacji, podczas gdy 56% stwierdziło, że nie spodziewa się żadnego wpływu.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Leave a Reply