W rzadkim podwójnym ataku kosmicznym Europejska Agencja KosmicznaStatek kosmiczny Gaia został niedawno uderzony przez mikrometeoroid i uderzony przez burzę słoneczną, przez co nie mógł prawidłowo funkcjonować. Jednak naukowcy twierdzą, że satelita powrócił już do rutynowych operacji po niemal niszczycielskim uderzeniu.
Gaia krąży w odległości ponad 932 000 mil (1,5 miliona kilometrów) od Ziemi w miejscu znanym jako L2 Punkt Lagrange’agdzie połączone siły grawitacyjne naszej planety i słońca tworzą stabilną orbitę. Celem statku kosmicznego jest stworzenie trójwymiarowej mapy poszczególnych gwiazd na droga Mleczna.
Ale w kwietniu meteoroidy mniejsze od ziarnka piasku uderzyło w Gaię i uszkodziło osłonę ochronną otaczającą jej instrumenty. W kolejnych miesiącach światło słoneczne przedostające się przez tę maleńką szczelinę zakłóciło działanie czujników statku kosmicznego, zgodnie z informacjami ESA. W maju z nieznanych przyczyn zawiódł kolejny element elektroniczny — część systemu, który umożliwia Gai weryfikację wykrycia gwiazd — co spowodowało tysiące fałszywych wykryć.
„Gaia zazwyczaj wysyła na Ziemię ponad 25 gigabajtów danych dziennie, ale ta ilość byłaby o wiele, wiele większa, gdyby oprogramowanie pokładowe statku kosmicznego nie wyeliminowało najpierw fałszywych wykryć gwiazd” – powiedział Edmund Serpell, inżynier ds. operacji statku kosmicznego Gaia w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych. oświadczenie„Oba ostatnie incydenty zakłóciły ten proces. W rezultacie statek kosmiczny zaczął generować ogromną liczbę fałszywych wykryć, które przytłoczyły nasze systemy”.
Druga awaria mogła być spowodowana tym samym wybuchem cząstek słonecznych ze słońca, który wywołało powszechne występowanie zorzy polarnej na całym świecie w maju, według ESA.
Chociaż zespół Gaia niewiele może zrobić w kwestii sprzętu statku kosmicznego, udało mu się załatać jego oprogramowanie, aby utrzymać statek kosmiczny w ruchu, zmieniając próg, przy którym Gaia klasyfikuje obiekt jako gwiazdę. Statek, wystrzelony w 2013 r., został pierwotnie zaprojektowany do spędzenia sześciu lat w kosmosie, ale przetrwał ponad dekadę.
Gaia już wcześniej pomagała astronomom wykryj najstarsze gwiazdy Drogi Mlecznejktóre urodziły się ponad 12,5 miliarda lat temu. Statek wykrył również słabi towarzysze głównych gwiazd I układ podwójny gwiazd w którym dysk jednej gwiazdy zaćmiewa inną. Dane z Gai dały nawet naukowcom szacunkowe dane o tym, kiedy droga Mleczna połączy się ze swoją sąsiadką, Galaktyką Andromedy, co wskazuje na to, że nastąpi kolosalne zderzenie Za 4,5 miliarda lat.
Oczekuje się, że Gaia będzie nadal zbierać dane do koniec 2025 r.gdy zabraknie mu paliwa w układzie napędowym.