W Hiroszimie Watykan przyłączył się do przywódców religijnych, aby zmienić narrację na temat sztucznej inteligencji – SofolFreelancer


(RNS) — Przedstawiciele 11 różnych tradycji religijnych spotkali się w dniach 9-10 lipca na wydarzeniu sponsorowanym przez Watykan, podczas którego jedna z dwóch bomb atomowych, które zakończyły II wojnę światową, uderzyła w Hiroszimę w Japonii, powodując masowe ofiary śmiertelne i zniszczenia. Omówili oni nowoczesną technologię, która, jak wielu uważa, również ma zrewolucjonizować ludzkość: sztuczną inteligencję.

Zamiast skupiać się na potencjalnym zagrożeniu apokaliptycznym, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, uczestnicy podkreślili, w jaki sposób to przełomowe osiągnięcie naukowe może przyczynić się do budowy bardziej etycznego świata i pokoju.

W dwudniowym wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób z 13 krajów. Zakończyło się ono ceremonią podpisania Rzymskiego Wezwania do Etyki Sztucznej Inteligencji, dokumentu określającego zasady przejrzystości, inkluzywności, odpowiedzialności, bezstronności, niezawodności i prywatności.

Dokument został opracowany przed pandemią COVID-19 przez Papieską Akademię Życia i włoski rząd, który współpracował z firmami technologicznymi, które są na granicy rozwoju AI, w tym Microsoft i IBM. Dokument został podpisany i poparty przez dziesiątki uniwersytetów i innych firm technologicznych, które zgodziły się podzielić swoimi spostrzeżeniami i wiedzą, aby promować odpowiedzialne korzystanie z AI.

Kościół Anglii, wpływowi rabini żydowscy i przywódcy muzułmańscy również dołączyli do apelu o etyczne podejście do dużych zbiorów danych i sztucznej inteligencji.

W parku pamięci w Hiroszimie przywódcy wschodnich tradycji buddyjskiej, hinduistycznej, zoroastryjskiej i bahaickiej spotkali się na tym, co Watykan określił mianem „historycznego wydarzenia wieloreligijnego”.

„Proszę was, abyście pokazali światu, że jesteśmy zjednoczeni w apelu o proaktywne zaangażowanie na rzecz ochrony godności człowieka w tej nowej erze maszyn” – napisał papież Franciszek w przesłaniu odczytanym przez arcybiskupa Vincenzo Paglię, prezesa Akademii Życia, która w trakcie tego pontyfikatu rozszerzyła swój zakres, obejmując kwestie mające wpływ na wszystkie aspekty życia ludzkiego, od technologii po opiekę paliatywną i migracje.

Paglia poprosił, aby AI, którą opisał jako „świetne narzędzie o nieograniczonych możliwościach zastosowania”, stała się „siłą napędową pokoju i pojednania między narodami”. Jego słowa zostały powtórzone przez szejka Abdallaha Bin Bayyah, prezesa Abu Dhabi Forum for Peace i przewodniczącego United Arab Emirates Council for Fatwa, który przywołał „przyszłość, w której owoce technologii zostaną wykorzystane do budowy bardziej tolerancyjnego, pokojowego i cnotliwego świata”.

Rabin Eliezer Simcha Weiss, członek Komisji ds. Stosunków Międzyreligijnych Naczelnego Rabinatu Izraela, dodał: „Sztuczna inteligencja wzmacnia naszą wiarę w Boga, zapewniając możliwości zgłębiania zawiłości stworzenia i tajemnic istnienia”.

Doradca Franciszka ds. AI, ksiądz Paolo Benanti, przedstawił drugi dokument, „Apel Hiroszimski”, który wzywa światowych przywódców do wykorzystania technologii dla pokoju i rozwiązywania konfliktów w celu zaprzestania wszelkiej przemocy.

Jak powiedział w wywiadzie udzielonym w czwartek (18 lipca) ksiądz Paolo Ciucci, ksiądz katolicki, który zajmuje się kwestiami sztucznej inteligencji w Watykanie, uczestniczył w wydarzeniu i pomógł je koordynować, sprawienie, by przedstawiciele muzułmanów i Żydów usiedli razem przy stole, nie było łatwym zadaniem.

„Ważne jest to, że wszyscy zgodzili się wziąć udział” – powiedział Ciucci.

„Jeśli usiądziemy, aby dyskutować o teologii wśród religii, nigdy nie wyjdziemy z tego żywi” – ​​dodał – „ale jeśli zrobimy coś dla dobra ludzkości, wszyscy będziemy mogli usiąść przy stole”.

Ciucci współpracuje ze 150 naukowcami i ekspertami w Academy for Life, próbując wpoić etyczne poczucie w szybko rozwijającą się dziedzinę AI. Jest również sekretarzem generalnym RenAIssance, fundacji, której zadaniem jest promowanie Rome Call for AI Ethics wśród liderów w dziedzinie AI.

Franciszek podjął intensywne działania, aby zająć się tym tematem w kościele, wysyłając księży z Doliny Krzemowej do Nairobi w Kenii, aby rozmawiali o sztucznej inteligencji z inżynierami, wykorzystując przy tym kanały formalne i nieformalne.

W swojej wyprasowanej czarnej koszuli i białym kołnierzyku Ciucci powiedział, że wyróżnia się w tłumie programistów i deweloperów, którzy często pytają go, co ksiądz katolicki robi na konferencjach o algorytmach i dużych zbiorach danych. Na konferencji AI for Good, która odbywa się co roku w Genewie, Francesca Rossi, globalna liderka ds. etyki AI w IBM, podeszła do Ciucciego i zapytała: „Przepraszam, dlaczego tu jesteś?”

Ciucci opublikował książkę odpowiadającą na to pytanie w 2022 r. „Zajmujemy się sztuczną inteligencją, ponieważ wierzymy, że technologia w ogóle, ale ta w szczególności, wpływa na życie ludzi. Ponieważ zależy nam na ludzkości, jesteśmy tutaj” – wyjaśnił.

Żadna technologia nie jest neutralna, powiedział Ciucci. To ludzie muszą zadbać o to, aby kultura, społeczeństwo i ekonomia nie tworzyły wrodzonych uprzedzeń. AI, powiedział, kwestionuje pytanie, co to znaczy być człowiekiem, a jako „agencja, która jest ekspertem od ciała”, Kościół katolicki ma wiele do zaoferowania ekspertom w tej dziedzinie.



IBM było jednym z pierwszych sygnatariuszy Rome Call, a firma wspierała działania Watykanu skierowane do uniwersytetów na całym świecie. „Wszystko w dokumencie nie jest napisane z punktu widzenia jednej konkretnej religii, ale ma podejście skoncentrowane na człowieku i wartości, które są wspólne dla religii katolickich i innych religii” – powiedział Rossi w wywiadzie dla Religion News Service w środę.

Rossi, która zasiada w licznych zarządach skupionych na etyce AI, powiedziała, że ​​klienci firm technologicznych coraz częściej proszą o zapewnienie, że AI nie narusza uprzedzeń, dyskryminacji ani norm prywatności. „Technologia może i powinna być wykorzystywana do wspomagania postępu ludzkości, a nie odwrotnie” – powiedziała.

Rossi powiedziała, że ​​spotkanie w Hiroszimie, mimo że odbyło się w miejscu nawiedzanym przez niemal niewyobrażalną przemoc, było skupione na pokoju. „Ludzie z Hiroszimy odwrócili narrację” – powiedziała, dodając, że sygnatariusze Rome Call mają nadzieję zrobić to samo dla AI.

Watykan obiecuje, że nadal będzie głosem etycznego wykorzystania AI, skupionego na promowaniu pokoju. Szczyty z organizacjami międzynarodowymi i wydarzenia z okazji pięciolecia Rome Call są już w toku, co wskazuje na determinację Watykanu i papieża Franciszka, aby zapewnić, że AI stanie się narzędziem dobra.



Leave a Reply