Adidas poinformował w piątek, że wycofał aktywną propalestyńską modelkę Bellę Hadid z kampanii reklamowej butów sportowych w stylu retro, nawiązującej do Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r., które zostały przyćmione masakrą izraelskich sportowców.
Niemiecki gigant odzieży sportowej niedawno wznowił produkcję modelu SL72, butów po raz pierwszy zaprezentowanych przez sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r., w ramach serii przywracającej do życia klasyczne trampki.
Podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. zginęło 11 izraelskich sportowców i niemiecki policjant, gdy uzbrojeni napastnicy z palestyńskiej grupy Czarnego Września włamali się do wioski olimpijskiej i wzięli ich jako zakładników.
Bella Hadid, która urodziła się w USA, ale ma palestyńskie korzenie ze względu na ojca, otwarcie wyraża swoje poparcie dla praw Palestyńczyków od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października, który wywołał wojnę w Strefie Gazy.
Adidas poinformował, że „wprowadzi zmiany w pozostałej części kampanii” ze skutkiem natychmiastowym.
„Jesteśmy świadomi, że nawiązano do tragicznych wydarzeń historycznych – choć było to całkowicie niezamierzone – i przepraszamy za wszelkie spowodowane przykrości i niepokoje” – napisała firma w oświadczeniu przesłanym agencji AFP w piątek.
Pamięć zbiorowa
Rzeczniczka potwierdziła, że Bella Hadid została usunięta z kampanii, w której zaznaczono, że buty po raz pierwszy zaprezentowano w 1972 r., ale nigdzie nie wspomniano o ataku terrorystycznym na izraelskich sportowców.
Zdjęcia amerykańskiej modelki noszącej retro buty Adidas wywołały oburzenie wśród grup pro-izraelskich.
„Zgadnijcie, kto jest twarzą kampanii? Bella Hadid, modelka o palestyńskich korzeniach, która w przeszłości szerzyła antysemityzm i podżegała do przemocy wobec Izraelczyków i Żydów” – napisała w czwartek ambasada Izraela w Niemczech na X, dawniej Twitterze.
„Jak Adidas może teraz twierdzić, że odniesienie (do wydarzeń w Monachium) było „zupełnie niezamierzone”?” Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech, powiedział w odpowiedzi na wycofanie się firmy.
„Terror z 1972 roku wrył się w zbiorową pamięć Niemców i Izraelczyków” – powiedział w piątek telewizji Die Welt.
Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo wpisów wyrażających poparcie dla Belli Hadid, krytykujących Adidasa za usunięcie modelki i wzywających do bojkotu firmy.
Demonstracje pro-palestyńskie
Wojna w Strefie Gazy wybuchła 7 października po ataku palestyńskich bojowników Hamasu na południowy Izrael, w wyniku którego zginęło 1195 osób, głównie cywilów – wynika z obliczeń agencji AFP opartych na danych izraelskich.
Według danych ministerstwa zdrowia w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy, izraelska akcja militarna mająca na celu unicestwienie Hamasu pochłonęła życie co najmniej 38 848 osób, głównie cywilów.
Bella Hadid brała udział w licznych pro-palestyńskich demonstracjach podczas konfliktu i nazwała ofensywę Izraela „ludobójstwem”.
W 2021 roku Bella Hadid, jej siostra Gigi Hadid i piosenkarka Dua Lipa zostały określone jako antysemitki w reklamie opublikowanej w The New York Times przez żydowską grupę o nazwie World Values Network.
Adidas poinformował, że będzie kontynuował kampanię reklamową SL72 z udziałem innych znanych twarzy, w tym piłkarza Julesa Kounde, piosenkarki Melissy Bon i modelki Sabriny Lan.
Pod koniec 2022 roku Adidas zakończył umowę z amerykańskim raperem, znanym obecnie jako Ye, po tym jak wywołał oburzenie serią antysemickich postów w mediach społecznościowych.
Reakcja Niemiec na atak Hamasu i wynikającą z niego wojnę była podyktowana poczuciem winy za mroczną przeszłość tego kraju i rzezią sześciu milionów Żydów dokonaną przez nazistów podczas Holokaustu.
Kraj ten niezłomnie wspierał Izrael w konflikcie, jednak jego nieugięta postawa doprowadziła do twierdzeń, że głos Palestyńczyków jest marginalizowany.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)