Chiny wzywają do wzmocnienia „przełomów” technologicznych i osiągnięcia całorocznego celu wzrostu – SofolFreelancer


Czerwone flagi powiewają na placu Tian’anmen w Pekinie w Chinach, w środę 10 lipca 2024 r.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

PEKIN — Przywódcy Chin podwoili wysiłki na rzecz wspierania krajowej technologii podczas spotkania na wysokim szczeblu zwanego Trzecie plenum który zakończył się w czwartek, zgodnie z odczyt mediów państwowych.

Chiny muszą „dostosować się do nowej rundy rewolucji naukowej i technologicznej oraz transformacji przemysłowej” podano w oficjalnym komunikacie w języku angielskim. Dodał także, że Chiny „udoskonalą nowy system mobilizacji zasobów w całym kraju, aby dokonać kluczowych przełomów technologicznych”.

W komunikacie potwierdzono zaangażowanie Pekinu na rzecz zrównoważenia rozwoju z zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego, nie wskazano jednak żadnych zmian w polityce.

„Ten komunikat [shows China’s leadership] utrzymuje kurs w tym sensie, że chce uniknąć najgorszego, ale nie jest jeszcze przekonany, że polityka, którą stosują Stany Zjednoczone, jest najlepsza dla Chin”, powiedziała w wywiadzie telefonicznym Liqian Ren, liderka ds. inwestycji ilościowych w WisdomTree. Miała na myśli politykę, taką jak łatwe pieniądze przy niższych stopach procentowych.

„Takie są obliczenia rządu, że postęp technologiczny jest dla Chin największym źródłem zaufania, [that the] USA nie mogły wykorzystać tych technologicznych przeszkód, aby powstrzymać Chiny” – stwierdziła.

Państwowe media poinformowały, że na posiedzeniu Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin przyjęto rezolucję w sprawie „pogłębianie reformy„aby „przyspieszyć chińską modernizację”.

Szczegóły rozwiązania mają zostać opublikowane w najbliższych dniach.

„Wynik jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, że Trzecie Plenum będzie kontynuacją dotychczasowych zmian w polityce” – powiedział w notatce Tianchen Xu, starszy ekonomista ds. Chin w Economist Intelligence Unit.

„Podkreśliłbym ‘innowacje i zarządzane rynki’ jako dwa najważniejsze słowa kluczowe w Trzecim Plenum” — powiedział Xu. „Innowacje i zwiększenie produktywności są na szczycie wszystkich priorytetów, niemal niespodziewanie, pośród wielkiego tła rywalizacji USA-Chiny”.

Za rządów Bidena Stany Zjednoczone uznały Chiny za konkurenta i starały się ograniczyć dostęp Pekinu do zaawansowanych technologii, takich jak półprzewodniki, w imię zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Tymczasem Pekin podejmuje działania mające na celu rozwijanie wysokich technologii na rynku krajowym i rozwiązanie problemu, który uważa za ryzykowny, czyli nadmiernej ekspansji sektora finansowego, zwłaszcza w sektorze nieruchomości.

Jeśli chodzi o ostatnie plenarne spotkanie, „sądzimy, że każda reforma zorientowana na rynek będzie mierzona i przeprowadzana, o ile nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu” – powiedział Xu. „Wciąż mamy duże oczekiwania co do reformy fiskalnej, chociaż komunikat był bardzo krótki na ten temat”.

Chiny twierdzą, że spełnią cele na cały rok

W czwartek odczytano, że Chiny będą pracować nad osiągnięciem swoich całorocznych celów wzrostu. W marcu kraj ogłosił cel PKB na 2024 r. wynoszący około 5%.

Pekin zapowiedział również, że „aktywnie” zwiększy popyt krajowy, określenie to zostało użyte tylko na kilku ostatnich spotkaniach na wysokim szczeblu.

„Rozwój popytu krajowego wydaje się być skoncentrowany głównie na krótkoterminowej polityce gospodarczej” – powiedział Bruce Pang, główny ekonomista i szef badań w Chinach Wielkich w JLL, w języku chińskim, przetłumaczone przez CNBC.

„Inne części zdają się zwracać większą uwagę na stronę podaży niż na stronę popytu” – powiedział. Zauważył jednak, że wysiłki na rzecz dalszej integracji obszarów wiejskich i miejskich, standardów życia oraz reform fiskalnych i podatkowych są pomocne w zwiększaniu popytu krajowego.

Pang powiedział, że ogólnie rzecz biorąc, odczyt potwierdza to, o czym mówiono już na innych spotkaniach i przemówieniach, wskazując, że kluczem będzie wdrożenie polityki.

Komitet Centralny rządzącej Komunistycznej Partii Chin, składający się z ponad 300 osób, w tym członków zwyczajnych i zastępców, zazwyczaj odbywa siedem plenarnych posiedzeń w ciągu każdej pięcioletniej kadencji.

Trzecie plenum tradycyjnie skupia się na polityce gospodarczej. Pod przywództwem Deng Xiaopinga w 1978 r. spotkanie oficjalnie zapowiadało znaczące zmiany dla państwa komunistycznego, takie jak w Chinach „reforma i otwarcie”.

Ren z WisdomTree zauważył, że tegoroczne plenum odbywa się w momencie, gdy przywódcy Chin zmagają się ze stosunkowo nową sytuacją: wolniejszym wzrostem gospodarczym i większość biznesu pochodzi z przedsiębiorstwa niebędące własnością państwaktórymi trudniej sterować niż spółkami państwowymi.

„Chodzi o to, że jeśli wyjdą z drastyczną polityką i ona nie zadziała”, powiedziała, „to minus jest dość wysoki dla rządu takiego jak Chiny”.

— Do przygotowania tego reportażu przyczyniła się Sonia Heng z CNBC.

Leave a Reply