Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong, uważany za najważniejszego przywódcę kraju, zmarł w piątek w wieku 80 lat, poinformowała jego partia.
W oświadczeniu napisano, że Trong, który przewodził partii od 2011 r., zmarł „z powodu podeszłego wieku i poważnej choroby” w szpitalu wojskowym w Hanoi.
Oświadczenie to pojawiło się dzień po tym, jak partia ogłosiła, że Trong przekaże stery władzy prezydentowi kraju i byłemu ministrowi bezpieczeństwa publicznego To Lamowi, od dawna uważanemu za pretendenta do objęcia najwyższego stanowiska.
Partia poinformowała wówczas, że Trong zamierza skupić się na leczeniu nieujawnionej choroby. Był to pierwszy raz, kiedy partia nawiązała do długotrwałych spekulacji na temat stanu zdrowia starzejącego się przywódcy.
W piątek nie podano dalszych szczegółów na temat choroby Tronga. Partia poinformowała, że później wyda „specjalne oświadczenie w sprawie organizacji pogrzebu na szczeblu krajowym”.
Trong jest pierwszym sekretarzem generalnym partii, który zmarł w trakcie sprawowania urzędu od śmierci w 1986 r. Le Duana, towarzysza broni Ho Chi Minha.
Jest on także pierwszym przywódcą, który sprawował trzy kolejne mandaty na czele partii, po liberalizacji gospodarki w 1986 r.
Prezydent USA Joe Biden nazwał Tronga „mistrzem głębokich więzi” między narodem amerykańskim i wietnamskim i stwierdził, że oba kraje są bezpieczniejsze dzięki dwustronnej przyjaźni pielęgnowanej przez zmarłego przywódcę.
Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał Tronga „prawdziwym przyjacielem” Rosji.
Komunistyczna Partia Chin przesłała kondolencje swojemu wietnamskiemu odpowiednikowi, poinformowały chińskie media państwowe.
Komunistyczny reżim Wietnamu, który przechodzi obecnie gruntowną przebudowę, w ostatnich miesiącach przeszedł szereg wstrząsów, w wyniku których ministrowie, liderzy biznesu i dwaj prezydenci stracili łaski w ramach szeroko zakrojonej kampanii antykorupcyjnej.
W czwartek, kiedy ogłoszono, że Trong przekazuje swoje obowiązki, biuro polityczne zaapelowało „do całej partii, ludzi i armii o absolutne zaufanie do kierownictwa partii i zarządzania państwem”.
Lam został wybrany na prezydenta w maju przez parlament Wietnamu, po tym jak jego poprzednik został zmuszony do rezygnacji w ramach kampanii antykorupcyjnej.
Analitycy twierdzili wówczas, że Lam, który był zastępcą szefa komitetu sterującego ds. walki z korupcją, wykorzystywał śledztwa jako broń w celu wyeliminowania swoich rywali politycznych.
– „Zadziwiająca wydajność” –
Zły stan zdrowia Tronga wywołał powszechne spekulacje, że nie uda mu się utrzymać władzy do kongresu partii w 2026 r., który prawdopodobnie wyznaczy jego następcę.
Cieszył się wyjątkowo długim okresem urzędowania, podczas którego, jak twierdzą organizacje działające na rzecz praw człowieka, jego kadencja zbiegła się z rosnącym autorytaryzmem.
Znany jako technokrata i człowiek utrzymujący dobre stosunki z Pekinem, zbudował wokół siebie strukturę partii, korzystając z dekady wzrostu gospodarczego, która wzmocniła jego legitymację.
„Dokonał on restrukturyzacji i reorganizacji partii wokół siebie” poprzez działania antykorupcyjne, powiedział Benoit de Treglode, dyrektor ds. badań w Instytucie Badań Strategicznych przy francuskiej akademii wojskowej w Paryżu.
„Od 2011 roku sprzątał z zadziwiającą skutecznością”.
Akcja antykorupcyjna, która według analityków jest również powiązana z konfliktami politycznymi, ogarnęła partię, policję, siły zbrojne i środowisko biznesowe.
Jak pokazują oficjalne dane, od 2021 r. oskarżono ponad 3500 osób, a wśród osób skazanych na więzienie znaleźli się były minister zdrowia i dwaj byli burmistrzowie Hanoi.
W związku ze skandalem związanym z pandemią COVID-19, który wybuchł w ubiegłym roku, prezydent Nguyen Xuan Phuc zrezygnował ze stanowiska, a dwóch wicepremierów zostało odwołanych ze swoich stanowisk.
Śledztwem objętych jest wielu innych prominentnych urzędników pracujących w różnych sektorach, od ochrony środowiska i energetyki po opiekę zdrowotną i bankowość.
Ale kampania miała niezamierzone konsekwencje. Ponieważ wielu obawia się, że znajdzie się na jej celowniku, codzienne transakcje w sektorze biznesowym i aparacie państwowym uległy spowolnieniu.
Trong chciałby być zapamiętany „jako populista, ktoś bardzo bliski ludziom, kto ich słucha” – powiedziała Linh Nguyen, główna analityczka ds. Wietnamu w Control Risks.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)