Terapia oparta na komputerze może potencjalnie pomóc w przypadku udaru Ocaleni odzyskują pewną sprawność rąk.
Nowe badanie przeprowadzone w Australii Południowej miało na celu ocenę skuteczności interfejsu mózg-komputer (BCI) w zmniejszaniu osłabienia ramion i dłoni po udarze.
WYNIKI
W badaniu wzięło udział 12 osób po przewlekłym udarze mózgu w całym stanie, które miały ograniczoną ruchomość ramion, ale zachowały bystry umysł. Przeszli oni 18 szkoleń neurofeedback sesje z wykorzystaniem systemu BCI firmy RehabSwift, zajmującej się technologią medyczną, inkubowanej w ThincLab na Uniwersytecie w Adelajdzie.
System RehabSwift zatwierdzony przez Therapeutic Goods Administration składa się ze specjalnej czepka, który rejestruje aktywność mózgu użytkownika, oraz pary egzoszkielet dłonie, które realizują wyobrażone ruchy palców. Gdy użytkownik wyobraża sobie ruch swoich palców, czepek rejestruje aktywność jego mózgu, która następnie jest tłumaczona przez algorytm komputerowy na polecenia dla bionicznych dłoni użytkownika, które wprawiają palce w fizyczny ruch.
System BCI personalizuje rehabilitację po udarze poprzez identyfikację obszaru mózgu użytkownika, na którym należy skupić trening, wybór optymalnej częstotliwości fal mózgowych i dostosowanie czasu między wyobrażeniem sobie ruchu a otrzymaniem informacji zwrotnej.
Oparte na Wyniki opublikowana w PNAS Nexus wydawnictwa Oxford University Press, terapia oparta na BCI wykazała „niezwykłą” poprawę ruchu ręki i „klinicznie istotną” redukcję upośledzenia ramienia i ręki po udarze, a efekty utrzymywały się do sześciu tygodni. Badania uwzględniały czas reakcji uczestników, upośledzenie sensoryczno-motoryczne, sprawność funkcjonalną kończyn górnych, siłę chwytu i szczypania oraz cele osobiste.
DLACZEGO JEST TO WAŻNE
„Udar często skutkuje wyniszczającymi zaburzeniami motorycznymi, z których najczęstszą jest zaangażowanie kończyn górnych, co wpływa na jakość życia i niezależność jednostki. Pomimo ukończenia konwencjonalnych terapii, znaczna liczba osób, które przeżyły udar, ma ciągłe trudności z odzyskaniem pełnej sprawności motorycznej” – zauważyli autorzy badania.
Ich badanie ma udowodniony potencjał systemu BCI w ułatwianiu powrotu do zdrowia po udarze w zakresie ruchu dłoni. „Wyniki wskazują, że spersonalizowane [BCI] Terapia ta pomaga przeprogramować i przywrócić połączenia neuronowe w mózgu, które ulegają uszkodzeniu w wyniku udaru” — powiedział Mathias Baumert, starszy współautor badania i adiunkt na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Mechanicznej Uniwersytetu w Adelajdzie.
Naukowcy zamierzają teraz rozszerzyć grupę objętą badaniem, aby dokładniej zbadać długoterminowe efekty terapii opartej na BCI i określić jej przydatność jako standardowego leczenia.
PRZEGLĄD RYNKU
W ostatnich latach opracowano i przetestowano systemy noszone, aby ułatwić rehabilitację osób, które doznały udaru. Singapurski startup SynPhNektóra w marcu otrzymała 4 miliony dolarów w ramach finansowania serii A, twierdzi, że oferuje pierwszy na świecie podłączony do sieci, przenośny system, który jednocześnie ćwiczy mózg i mięśnie, wspomagając powrót do zdrowia po udarze.
Naukowcy z Hong Kong Polytechnic University wynaleźli kostka stopa I Górna kończyna przenośne roboty rehabilitacyjne wspomagające powrót do zdrowia pacjentów po udarze mózgu.