„Bezkarność musi się skończyć”: Świat reaguje na orzeczenie MTS przeciwko okupacji izraelskiej – SofolFreelancer


Międzynarodowa reakcja napłynęła po orzeczeniu najwyższego sądu ONZ stwierdzającym, że dalsza obecność Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich jest bezprawna i powinna zostać jak najszybciej zakończona.

Palestyńscy urzędnicy powitali orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości jako „przełomowy moment” w ich trwającej od dziesięcioleci walce o sprawiedliwość. Izrael szybko potępił piątkową decyzję, podczas gdy jego główny sojusznik, Stany Zjednoczone, skrytykował orzeczenie w sobotę po początkowej ciszy.

Choć orzeczenie 15 sędziów nie jest wiążące, stwierdziło ono, że Izrael nie ma prawa do suwerenności nad okupowanym terytorium, naruszył międzynarodowe prawo zakazujące zdobywania terytoriów siłą i blokuje prawo Palestyńczyków do samostanowienia.

Ustalono ponadto, że państwa mają obowiązek „nieudzielania pomocy ani wsparcia w utrzymywaniu” obecności Izraela na tym terytorium.

Oto jak zareagował świat:

Australia

Rząd premiera Anthony’ego Albanese’a oświadczył, że szanuje „rolę MTS w utrzymywaniu prawa międzynarodowego i porządku opartego na zasadach”.

„Chcemy, aby Izrael podjął konkretne kroki w celu zaprzestania rozbudowy osiedli w odpowiedzi na działalność ekstremistów” – stwierdził rząd w oświadczeniu, dodając, że nadal „starannie rozważa szczegóły” orzeczenia.

Belgia

Minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib napisała w mediach społecznościowych: „Belgia zawsze będzie stać na straży poszanowania prawa międzynarodowego”.

Brazylia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że orzeczenie „wzmacnia potrzebę rozwiązania dwupaństwowego, z niepodległym i zdolnym do życia państwem Palestyna istniejącym obok Izraela, w pokoju i bezpieczeństwie, w granicach z 1967 r., obejmujących Strefę Gazy i Zachodni Brzeg, ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą”.

Boliwia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ONZ i jej państwa członkowskie do „podjęcia odpowiednich środków w celu powstrzymania zbrodni popełnianych w Strefie Gazy i zagwarantowania prawa Palestyny ​​do samostanowienia”.

Boliwia zerwała stosunki z Izraelem na początku wojny, a później stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który poparł odrębną sprawę o ludobójstwo wniesioną przeciwko Izraelowi przez Republikę Południowej Afryki do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Egipt

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do Izraela o natychmiastowe zakończenie okupacji, wstrzymanie wszelkich nowych osiedli i ewakuację wszystkich już istniejących.

Ministerstwo wezwało również podmioty międzynarodowe do „poszanowania i wdrożenia opinii doradczej MTS, udzielenia pomocy narodowi palestyńskiemu w korzystaniu z prawa do samostanowienia i podjęcia działań na rzecz położenia kresu cierpieniom humanitarnym, których doświadcza”.

Islandia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że orzeczenie MTS jest „jasne”.

„Dalsza okupacja Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy przez Izrael jest bezprawna, podobnie jak działalność osadnicza. Islandia wzywa Izrael do zaprzestania wszelkiej działalności naruszającej prawo międzynarodowe” – głosi oświadczenie.

Stany Zjednoczone

Administracja prezydenta Joe Bidena, która często kładzie nacisk na „porządek oparty na zasadach”, skrytykowała orzeczenie, mimo że przyznała, że ​​izraelskie osiedla są „niezgodne” z prawem międzynarodowym.

„Obawiamy się, że szeroki zakres opinii sądu skomplikuje wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu i doprowadzenia do pilnie potrzebnego sprawiedliwego i trwałego pokoju, w którym dwa państwa będą żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie” – powiedział Departament Stanu USA agencji Reuters.

Indonezja

Władze kraju z Azji Południowo-Wschodniej stwierdziły, że orzeczenie „odpowiada aspiracjom Indonezji i reszty społeczności międzynarodowej, które chcą wymierzyć sprawiedliwość Palestyńczykom”.

„Indonezja wzywa Zgromadzenie Ogólne ONZ i Radę Bezpieczeństwa do spełnienia prośby trybunału poprzez rozważenie odpowiednich środków i niezbędnych kroków w celu położenia kresu bezprawnej obecności Izraela w Palestynie” – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Irlandia

Minister spraw zagranicznych Michael Martin powiedział, że będzie współpracować z partnerami z UE i ONZ, „aby sprawdzić, w jaki sposób możemy teraz wykorzystać tę autorytatywną opinię trybunału i zakończyć … nielegalną obecność Izraela” na okupowanym terytorium palestyńskim.

Katar

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że orzeczenie MTS „odzwierciedla poważne postanowienia prawa międzynarodowego, które muszą być przestrzegane”.

W dokumencie powtórzono „zdecydowane stanowisko Kataru w sprawie słuszności sprawy palestyńskiej i moralny nakaz wspierania uzasadnionych praw braterskiego narodu palestyńskiego”.

Jordania

Minister spraw zagranicznych Ayman Sadadi powiedział: „Bezkarność Izraela musi się skończyć. Jego zbrodnie wojenne muszą zostać powstrzymane. Izrael musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności”.

Kuwejt

Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju Zatoki Perskiej zaapelowało do społeczności międzynarodowej o wypełnienie „prawnych, politycznych i moralnych obowiązków w celu spełnienia aspiracji bratniego narodu palestyńskiego do utworzenia niepodległego państwa i powstrzymania agresji na Gazę”.

Liechtenstein

Przedstawiciele misji europejskiego księstwa przy ONZ stwierdzili, że MTS „stawia praworządność w centrum rozstrzygania sporów międzynarodowych”.

„Cieszymy się na współpracę ze wszystkimi państwami na podstawie [ruling]„, w szczególności w celu zapewnienia pełnego stosowania prawa do samostanowienia” – głosi komunikat X.

Malezja

Kraj Azji Południowo-Wschodniej powitał „przełomowy wyrok”.

„Malezja wzywa wszystkie państwa, aby zmusiły Izrael do podporządkowania się orzeczeniu MTS i natychmiastowego zaprzestania wspierania Izraela w kontynuowaniu nielegalnej okupacji Palestyny” – głosi oświadczenie.

Norwegia

Minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide nazwał orzeczenie MTS „krystalicznie jasnym”.

„Politykę i praktyki Izraela należy uznać za aneksję znacznych części okupowanych terytoriów palestyńskich i stanowią one naruszenie prawa międzynarodowego” – napisał na portalu X.

Hiszpania

Madryt stwierdził, że orzeczenie „zawiera ważne oświadczenia… dotyczące nielegalności izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich i osiedli, a także innych aspektów”.

„Rząd wzywa ONZ i społeczność międzynarodową do wzięcia pod uwagę wniosków zawartych w raporcie i podjęcia odpowiednich środków w tym zakresie” – głosi oświadczenie.

Słowenia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Izrael do „wypełnienia obowiązków i zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego”, zgodnie z opinią MTS.

Afryka Południowa

Minister stosunków międzynarodowych i współpracy Ronald Lamola powiedział, że orzeczenie „potwierdza długoletnie stanowisko RPA, że okupacja terytoriów palestyńskich przez Izrael pozostaje niezgodna z prawem międzynarodowym”.

„Wszystkie państwa mają teraz dodatkowy obowiązek prawny, aby zakończyć współudział w nielegalnych działaniach Izraela i podjąć działania mające na celu zapewnienie poszanowania prawa międzynarodowego” – powiedział w oświadczeniu.

Zjednoczone Królestwo

Nowo utworzony rząd Partii Pracy oświadczył, że „szanuje niezależność MTS” i rozważa orzeczenie przed udzieleniem oficjalnej odpowiedzi.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodało, że Wielka Brytania „zdecydowanie sprzeciwia się ekspansji nielegalnych osiedli i rosnącej przemocy ze strony osadników”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

ZEA, które nawiązały formalne stosunki dyplomatyczne z Izraelem w 2020 r., „przyjęły” orzeczenie z zadowoleniem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że „odrzuca wszelkie środki mające na celu zmianę historycznego i prawnego statusu okupowanego terytorium palestyńskiego oraz wszelkie praktyki sprzeczne z rezolucjami o międzynarodowej legitymacji, które grożą dalszą eskalacją i niestabilnością w regionie oraz utrudniają wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju i stabilizacji”.

Arabia Saudyjska

Królestwo przyjęło orzeczenie z zadowoleniem, podkreślając jednocześnie „konieczność podjęcia praktycznych i wiarygodnych kroków w celu osiągnięcia sprawiedliwego i kompleksowego rozwiązania sprawy palestyńskiej”.

Indyk

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że społeczność międzynarodowa „jest zobowiązana do zajęcia stanowczego i zdecydowanego stanowiska, aby położyć kres nielegalnym praktykom Izraela”.



Leave a Reply