Międzynarodowa reakcja napłynęła po orzeczeniu najwyższego sądu ONZ stwierdzającym, że dalsza obecność Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich jest bezprawna i powinna zostać jak najszybciej zakończona.
Palestyńscy urzędnicy powitali orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości jako „przełomowy moment” w ich trwającej od dziesięcioleci walce o sprawiedliwość. Izrael szybko potępił piątkową decyzję, podczas gdy jego główny sojusznik, Stany Zjednoczone, skrytykował orzeczenie w sobotę po początkowej ciszy.
Choć orzeczenie 15 sędziów nie jest wiążące, stwierdziło ono, że Izrael nie ma prawa do suwerenności nad okupowanym terytorium, naruszył międzynarodowe prawo zakazujące zdobywania terytoriów siłą i blokuje prawo Palestyńczyków do samostanowienia.
Ustalono ponadto, że państwa mają obowiązek „nieudzielania pomocy ani wsparcia w utrzymywaniu” obecności Izraela na tym terytorium.
Oto jak zareagował świat:
Australia
Rząd premiera Anthony’ego Albanese’a oświadczył, że szanuje „rolę MTS w utrzymywaniu prawa międzynarodowego i porządku opartego na zasadach”.
„Chcemy, aby Izrael podjął konkretne kroki w celu zaprzestania rozbudowy osiedli w odpowiedzi na działalność ekstremistów” – stwierdził rząd w oświadczeniu, dodając, że nadal „starannie rozważa szczegóły” orzeczenia.
Belgia
Minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib napisała w mediach społecznościowych: „Belgia zawsze będzie stać na straży poszanowania prawa międzynarodowego”.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że okupacja terytorium palestyńskiego przez Izrael jest niezgodna z prawem międzynarodowym i że działalność osadnicza musi zostać wstrzymana.
Belgia zawsze będzie stać na straży poszanowania prawa międzynarodowego.
— Hadja Lahbib (@hadjalahbib) 19 lipca 2024 r.
Brazylia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że orzeczenie „wzmacnia potrzebę rozwiązania dwupaństwowego, z niepodległym i zdolnym do życia państwem Palestyna istniejącym obok Izraela, w pokoju i bezpieczeństwie, w granicach z 1967 r., obejmujących Strefę Gazy i Zachodni Brzeg, ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą”.
Boliwia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ONZ i jej państwa członkowskie do „podjęcia odpowiednich środków w celu powstrzymania zbrodni popełnianych w Strefie Gazy i zagwarantowania prawa Palestyny do samostanowienia”.
Boliwia zerwała stosunki z Izraelem na początku wojny, a później stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który poparł odrębną sprawę o ludobójstwo wniesioną przeciwko Izraelowi przez Republikę Południowej Afryki do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
Egipt
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do Izraela o natychmiastowe zakończenie okupacji, wstrzymanie wszelkich nowych osiedli i ewakuację wszystkich już istniejących.
Ministerstwo wezwało również podmioty międzynarodowe do „poszanowania i wdrożenia opinii doradczej MTS, udzielenia pomocy narodowi palestyńskiemu w korzystaniu z prawa do samostanowienia i podjęcia działań na rzecz położenia kresu cierpieniom humanitarnym, których doświadcza”.
Islandia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że orzeczenie MTS jest „jasne”.
„Dalsza okupacja Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy przez Izrael jest bezprawna, podobnie jak działalność osadnicza. Islandia wzywa Izrael do zaprzestania wszelkiej działalności naruszającej prawo międzynarodowe” – głosi oświadczenie.
Opinia doradcza MTS jest jasna. Dalsza okupacja Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy przez Izrael jest bezprawna, podobnie jak jej działalność osadnicza. Islandia wzywa Izrael do zaprzestania wszelkiej działalności naruszającej prawo międzynarodowe.
— MFA Islandia 🇮🇸 (@MFAIceland) 20 lipca 2024 r.
Stany Zjednoczone
Administracja prezydenta Joe Bidena, która często kładzie nacisk na „porządek oparty na zasadach”, skrytykowała orzeczenie, mimo że przyznała, że izraelskie osiedla są „niezgodne” z prawem międzynarodowym.
„Obawiamy się, że szeroki zakres opinii sądu skomplikuje wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu i doprowadzenia do pilnie potrzebnego sprawiedliwego i trwałego pokoju, w którym dwa państwa będą żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie” – powiedział Departament Stanu USA agencji Reuters.
Indonezja
Władze kraju z Azji Południowo-Wschodniej stwierdziły, że orzeczenie „odpowiada aspiracjom Indonezji i reszty społeczności międzynarodowej, które chcą wymierzyć sprawiedliwość Palestyńczykom”.
„Indonezja wzywa Zgromadzenie Ogólne ONZ i Radę Bezpieczeństwa do spełnienia prośby trybunału poprzez rozważenie odpowiednich środków i niezbędnych kroków w celu położenia kresu bezprawnej obecności Izraela w Palestynie” – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Irlandia
Minister spraw zagranicznych Michael Martin powiedział, że będzie współpracować z partnerami z UE i ONZ, „aby sprawdzić, w jaki sposób możemy teraz wykorzystać tę autorytatywną opinię trybunału i zakończyć … nielegalną obecność Izraela” na okupowanym terytorium palestyńskim.
Katar
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że orzeczenie MTS „odzwierciedla poważne postanowienia prawa międzynarodowego, które muszą być przestrzegane”.
W dokumencie powtórzono „zdecydowane stanowisko Kataru w sprawie słuszności sprawy palestyńskiej i moralny nakaz wspierania uzasadnionych praw braterskiego narodu palestyńskiego”.
Państwo Katar z zadowoleniem przyjmuje opinię doradczą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na temat polityki i praktyk Izraela na okupowanym terytorium palestyńskim i we wschodniej Jerozolimie
🔗Czytaj więcej: https://t.co/FrA6b3Axry#MOFAKatar fot.twitter.com/xS4BnwNHtC
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Katar (@MofaQatar_EN) 20 lipca 2024 r.
Jordania
Minister spraw zagranicznych Ayman Sadadi powiedział: „Bezkarność Izraela musi się skończyć. Jego zbrodnie wojenne muszą zostać powstrzymane. Izrael musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności”.
Reakcja Izraela na orzeczenie MTS i rezolucję Knesetu, aby zapobiec realizacji prawa narodu palestyńskiego do wolności, jest kolejnym dowodem całkowitego lekceważenia przez Izrael prawa międzynarodowego. Bezkarność Izraela musi się skończyć. Jego zbrodnie wojenne muszą zostać powstrzymane. Izrael musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
— Ayman Safadi (@AymanHsafadi) 19 lipca 2024 r.
Kuwejt
Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju Zatoki Perskiej zaapelowało do społeczności międzynarodowej o wypełnienie „prawnych, politycznych i moralnych obowiązków w celu spełnienia aspiracji bratniego narodu palestyńskiego do utworzenia niepodległego państwa i powstrzymania agresji na Gazę”.
Liechtenstein
Przedstawiciele misji europejskiego księstwa przy ONZ stwierdzili, że MTS „stawia praworządność w centrum rozstrzygania sporów międzynarodowych”.
„Cieszymy się na współpracę ze wszystkimi państwami na podstawie [ruling]„, w szczególności w celu zapewnienia pełnego stosowania prawa do samostanowienia” – głosi komunikat X.
LI wita dziś @CIJ_ICJ Opinia doradcza, która stawia praworządność w centrum rozstrzygania sporów międzynarodowych. Cieszymy się na współpracę ze wszystkimi państwami na podstawie AO, w szczególności w celu zapewnienia pełnego stosowania prawa do samostanowienia.
— Liechtenstein ONZ (@LiechtensteinUN) 19 lipca 2024 r.
Malezja
Kraj Azji Południowo-Wschodniej powitał „przełomowy wyrok”.
„Malezja wzywa wszystkie państwa, aby zmusiły Izrael do podporządkowania się orzeczeniu MTS i natychmiastowego zaprzestania wspierania Izraela w kontynuowaniu nielegalnej okupacji Palestyny” – głosi oświadczenie.
KOMUNIKAT PRASOWY: MALEZJA PRZYJMUJE Z CHWAŁĄ ORZECZENIE MIĘDZYNARODOWEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI W SPRAWIE PALESTYNY fot.twitter.com/ViN2LEpmhY
— Wisma Putra (@MalaysiaMFA) 20 lipca 2024 r.
Norwegia
Minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide nazwał orzeczenie MTS „krystalicznie jasnym”.
„Politykę i praktyki Izraela należy uznać za aneksję znacznych części okupowanych terytoriów palestyńskich i stanowią one naruszenie prawa międzynarodowego” – napisał na portalu X.
MTS wyraził się jasno: politykę i praktyki Izraela należy uznać za aneksję znacznych części okupowanych terytoriów palestyńskich i stanowią one naruszenie prawa międzynarodowego.
Jest to jednoznaczny sygnał dla Izraela i oczekujemy, że natychmiast się do niego zastosuje.
— Espen Barth Eide (@EspenBarthEide) 19 lipca 2024 r.
Hiszpania
Madryt stwierdził, że orzeczenie „zawiera ważne oświadczenia… dotyczące nielegalności izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich i osiedli, a także innych aspektów”.
„Rząd wzywa ONZ i społeczność międzynarodową do wzięcia pod uwagę wniosków zawartych w raporcie i podjęcia odpowiednich środków w tym zakresie” – głosi oświadczenie.
Słowenia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Izrael do „wypełnienia obowiązków i zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego”, zgodnie z opinią MTS.
Słowenia z zadowoleniem przyjmuje opinię doradczą wydaną przez @CIJ_ICJ w sprawie skutków prawnych polityki i praktyk Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich, łącznie z wschodnią Jerozolimą.
Słowenia wzywa Izrael do wypełnienia obowiązków i zobowiązań wynikających z… fot.twitter.com/1JmMx3s66c
— MFEA Słowenia (@MZEZ_RS) 19 lipca 2024 r.
Afryka Południowa
Minister stosunków międzynarodowych i współpracy Ronald Lamola powiedział, że orzeczenie „potwierdza długoletnie stanowisko RPA, że okupacja terytoriów palestyńskich przez Izrael pozostaje niezgodna z prawem międzynarodowym”.
„Wszystkie państwa mają teraz dodatkowy obowiązek prawny, aby zakończyć współudział w nielegalnych działaniach Izraela i podjąć działania mające na celu zapewnienie poszanowania prawa międzynarodowego” – powiedział w oświadczeniu.
Zjednoczone Królestwo
Nowo utworzony rząd Partii Pracy oświadczył, że „szanuje niezależność MTS” i rozważa orzeczenie przed udzieleniem oficjalnej odpowiedzi.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodało, że Wielka Brytania „zdecydowanie sprzeciwia się ekspansji nielegalnych osiedli i rosnącej przemocy ze strony osadników”.
Zjednoczone Emiraty Arabskie
ZEA, które nawiązały formalne stosunki dyplomatyczne z Izraelem w 2020 r., „przyjęły” orzeczenie z zadowoleniem.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że „odrzuca wszelkie środki mające na celu zmianę historycznego i prawnego statusu okupowanego terytorium palestyńskiego oraz wszelkie praktyki sprzeczne z rezolucjami o międzynarodowej legitymacji, które grożą dalszą eskalacją i niestabilnością w regionie oraz utrudniają wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju i stabilizacji”.
Arabia Saudyjska
Królestwo przyjęło orzeczenie z zadowoleniem, podkreślając jednocześnie „konieczność podjęcia praktycznych i wiarygodnych kroków w celu osiągnięcia sprawiedliwego i kompleksowego rozwiązania sprawy palestyńskiej”.
#Oświadczenie | Arabia Saudyjska z zadowoleniem przyjmuje opinię doradczą wydaną przez MTS dotyczącą polityki i praktyk Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich, która potwierdza nielegalność izraelskiej obecności na okupowanych terytoriach palestyńskich w ciągu ostatnich 57 lat. fot.twitter.com/3jtVZ4ZAEG
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych 🇸🇦 (@KSAmofaEN) 19 lipca 2024 r.
Indyk
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że społeczność międzynarodowa „jest zobowiązana do zajęcia stanowczego i zdecydowanego stanowiska, aby położyć kres nielegalnym praktykom Izraela”.
W sprawie opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości fot.twitter.com/QU8Yv0jhUd
— Tureckie MSZ (@MFATurkiye) 19 lipca 2024 r.