Waszyngton:
Od straszenia zbliżającą się „III wojną światową” po fałszywe narracje łączące spisek globalnych elit z cyberatakiem — w piątek po poważnej awarii informatycznej w sieci wybuchła lawina teorii spiskowych.
Linie lotnicze, banki, kanały telewizyjne i instytucje finansowe pogrążyły się w chaosie po katastrofie, jednej z największych w ostatnich latach. Przyczyną katastrofy była wadliwa aktualizacja oprogramowania antywirusowego działającego w systemie Microsoft Windows.
Rozprzestrzenianie się przełomowych teorii spiskowych na platformach mediów społecznościowych – z których wiele usunęło bariery, które kiedyś powstrzymywały rozprzestrzenianie się dezinformacji – obrazuje nową normę, jaką jest chaos informacyjny po ważnych wydarzeniach na świecie.
Awaria spowodowała falę nieposiadających dowodów wpisów na stronie X, należącej do Elona Muska, dawniej znanej jako Twitter, które szerzyły apokaliptyczną narrację: świat został zaatakowany przez złowrogą siłę.
„Gdzieś kiedyś przeczytałem, że III wojna światowa będzie głównie wojną cybernetyczną” – napisał jeden z użytkowników X.
Katastrofa informatyczna wywołała również bezpodstawną teorię, że Światowe Forum Ekonomiczne – od dawna przyciągające fałszywe informacje – zaplanowało globalny cyberatak.
Aby teoria ta wydawała się wiarygodna, wiele postów zawierało odnośnik do starego filmu WEF, który ostrzegał przed możliwością „cyberataku o cechach podobnych do Covid”.
W nagraniu wideo, dostępnym na stronie internetowej Światowego Forum Ekonomicznego, ostrzegano, że jedynym sposobem na powstrzymanie gwałtownego rozprzestrzeniania się cyberzagrożenia jest odłączenie milionów podatnych urządzeń od siebie i od Internetu.
– „Smutny testament” –
Światowe Forum Ekonomiczne od dawna jest celem teorii spiskowych, które promują ideę tajemniczej grupy elit działających dla prywatnych korzyści pod przykrywką rozwiązywania globalnych problemów.
W sieci szybko zaczęły pojawiać się też wpisy o charakterze spiskowym, w których użyto hashtagu „cyber polygon”, odnoszącego się do globalnego szkolenia, którego celem było przygotowanie się na potencjalne przyszłe ataki.
„Rozprzestrzenianie się teorii spiskowych w następstwie poważnych globalnych wydarzeń, takich jak awaria, jest smutnym świadectwem niestabilnej natury ekosystemu informacyjnego” – powiedział agencji AFP Rafi Mendelsohn, wiceprezes firmy Cyabra zajmującej się bezpieczeństwem dezinformacyjnym.
„To, co jest wyjątkowe w tego typu wydarzeniach, to sposób, w jaki platformy mediów społecznościowych, fora i aplikacje do przesyłania wiadomości ułatwiają szybką dystrybucję treści, umożliwiając teoriom szybkie zdobycie popularności i dotarcie do globalnej publiczności”.
Trend ten pokazuje, że kłamstwa mają tendencję do przekształcania się w wirusowe narracje na platformach technologicznych, które ograniczyły moderowanie treści i przywróciły konta znane ze rozpowszechniania dezinformacji.
Wraz z dynamicznym rozwojem wydarzeń na głównych platformach technologicznych często panuje zamieszanie, a użytkownicy starają się uzyskać rzetelne informacje w morzu fałszywych lub wprowadzających w błąd postów, które szybko zyskują popularność.
– „Złowrogie motywy” –
„To stawia szersze pytanie o zwalczanie dezinformacji i błędnych informacji” – powiedział agencji AFP Michael W. Mosser, dyrektor wykonawczy Global Disinformation Lab na University of Texas w Austin.
„Poziom zaufania wymagany do zaakceptowania informacji z wiarygodnych źródeł spadł do takiego stopnia, że ludzie są bardziej skłonni uwierzyć w szalone teorie spiskowe, które „muszą być prawdziwe”, niż w przekazywane im faktyczne informacje”.
Globalna awaria, która sparaliżowała wiele aspektów codziennego życia i spowodowała spadek wartości akcji amerykańskich spółek, była związana z błędem w aktualizacji programu antywirusowego dla systemów Windows opracowanego przez amerykańską firmę zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym CrowdStrike.
Zapewnienia prezesa firmy z siedzibą w Austin, George’a Kurtza, że CrowdStrike wprowadził poprawkę i „aktywnie pracuje” nad rozwiązaniem kryzysu, nie przyczyniły się do zahamowania rozprzestrzeniania się internetowych teorii spiskowych.
„Zwalczanie tej dezinformacji za pomocą rzeczowych sprostowań jest trudne, ponieważ problem jest bardzo techniczny” – powiedział Mosser.
„Wyjaśnienie, że błąd tkwił w nieprawidłowo skonfigurowanym pliku systemowym i że trwają prace nad poprawką, może być trafne, ale nie wierzą w to osoby, które są skłonne dostrzegać nikczemne motywy stojące za awariami”.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)