Jerozolima:
Izrael będzie najsilniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, niezależnie od tego, kto zostanie wybrany na prezydenta w listopadzie – powiedział w poniedziałek premier Benjamin Netanjahu przed wylotem do Waszyngtonu, gdzie miał przemawiać przed Kongresem USA.
Wizyta, będąca pierwszą wizytą Netanjahu u jego najważniejszego sojusznika międzynarodowego od czasu powrotu na rekordową szóstą kadencję jako premiera pod koniec 2022 r., została przyćmiona przez decyzję prezydenta Joe Bidena o nieubieganiu się o reelekcję.
Netanjahu powiedział, że podziękuje Bidenowi za wszystko, co zrobił dla Izraela w trakcie swojej kariery, i omówi z nim takie kwestie, jak uwolnienie izraelskich zakładników w Strefie Gazy, pokonanie palestyńskiej organizacji islamistycznej Hamas oraz stawienie czoła Iranowi i jego sojusznikom w regionie.
Spotkanie z Bidenem jest wstępnie zaplanowane na wtorek, jeśli 81-letni prezydent wyzdrowiał z COVID-19. Netanjahu ma przemawiać przed Kongresem w środę.
„Powiem moim przyjaciołom po obu stronach barykady, że bez względu na to, kogo naród amerykański wybierze na swojego następnego prezydenta, Izrael pozostaje niezastąpionym i silnym sojusznikiem Ameryki na Bliskim Wschodzie” – powiedział reporterom przed wylotem.
„W tym czasie wojny i niepewności ważne jest, aby wrogowie Izraela wiedzieli, że Ameryka i Izrael stoją razem dziś, jutro i zawsze” – powiedział Netanjahu, dodając, że chce „zakotwiczyć dwupartyjne poparcie, które jest tak ważne dla Izraela”.
Po miesiącach chłodnych stosunków z Waszyngtonem z powodu sposobu, w jaki Izrael przeprowadził ofensywę w Strefie Gazy po ataku Hamasu z 7 października, wizyta ta daje Netanjahu okazję do próby zresetowania stosunków z Waszyngtonem.
Oczekuje się, że jego przemówienie przed Kongresem będzie skupione na koordynacji reakcji Izraela i Stanów Zjednoczonych na niestabilną sytuację na Bliskim Wschodzie, gdzie rośnie ryzyko, że wojna w Strefie Gazy przerodzi się w szerszy konflikt regionalny.
Przemówienie będzie prawdopodobnie mniej konfrontacyjne niż przemówienie Netanjahu przed Kongresem w 2015 r., w którym skrytykował działania Baracka Obamy jako prezydenta zmierzające do zawarcia umowy nuklearnej z Iranem.
CIŚNIENIE
Presja USA na Izrael, aby wznowił rozmowy w sprawie osiągnięcia porozumienia politycznego z Palestyńczykami, oraz groźba USA wstrzymania broni, podkreśliły postrzeganie w Izraelu, że więzi z Waszyngtonem osłabły pod rządami Netanjahu. Stanął również w obliczu protestów w Izraelu domagających się zawieszenia broni w Strefie Gazy.
„Częścią celu jest próba pokazania, że pomimo wszystkiego, co zostało powiedziane, pomimo wszystkich protestów, Netanjahu nadal jest liderem, nadal ma poparcie, nadal utrzymuje silne relacje z Ameryką” – powiedział Yonatan Freeman, specjalista ds. stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.
Zaproszenie Netanjahu do wystąpienia na wspólnym posiedzeniu Kongresu – rzadki zaszczyt, na ogół zarezerwowany dla najbliższych sojuszników USA – zostało zorganizowane przez republikańskie kierownictwo Izby Reprezentantów, które oskarżyło Bidena o niewystarczające poparcie dla Izraela.
Nie było żadnych bezpośrednich oznak, że Netanjahu zobaczy republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa. Obaj nawiązali bliskie stosunki podczas prezydentury Trumpa, ale Trump od tamtej pory krytykował Netanjahu i powiedział, że wojna w Gazie musi się szybko zakończyć.
Mimo że Kongres przywitał go generalnie życzliwie, protesty na kampusach w USA wskazują, że przyjęcie Netanjahu poza oficjalnym Waszyngtonem może być wrogie.
Aktywiści sprzeciwiający się ofensywie Izraela w Gazie i wsparciu Waszyngtonu dla Izraela planują protesty w Kapitolu USA w środę. Policja spodziewa się „dużej liczby demonstrantów” i podejmuje dodatkowe środki bezpieczeństwa, ale powiedziała, że nie ma znanych zagrożeń.
Izrael został odizolowany na arenie międzynarodowej z powodu działań wojennych w Strefie Gazy, które według władz sanitarnych Strefy doprowadziły do śmierci prawie 39 tys. Palestyńczyków, rozbudowy osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu i ataków osadników żydowskich na Palestyńczyków.
Opinia wydana w piątek przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, że okupacja terytoriów palestyńskich przez Izrael jest nielegalna, została skrytykowana przez Waszyngton. Jednak nastąpiła ona po podobnych wydarzeniach, w tym decyzji prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o wystąpieniu o nakaz aresztowania Netanjahu.
W Izraelu Netanjahu spotyka się z coraz liczniejszymi apelami o zawarcie porozumienia, które wstrzymałoby walki w Strefie Gazy i umożliwiłoby uwolnienie 120 zakładników – żywych lub martwych – wciąż przetrzymywanych w enklawie zarządzanej przez palestyńską organizację operacyjną Hamas.
Netanjahu opierał się naciskom na wszczęcie dochodzenia w sprawie zaniedbań bezpieczeństwa przed atakiem na Izrael 7 października, w wyniku którego zginęło 1200 osób, a ponad 250 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.
Z sondaży wynika, że większość Izraelczyków uważa go za winnego i zagłosowałaby za odwołaniem go, gdyby odbyły się wybory.
Netanjahu będzie towarzyszyć Noa Argamani, zakładniczka uratowana przez izraelskich komandosów w zeszłym miesiącu. Jej obecność została skrytykowana przez inne rodziny zakładników, które twierdzą, że Netanjahu nie zrobił wystarczająco dużo, aby zapewnić uwolnienie ich bliskich.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)