„Rekiny kokainowe” znalezione w Brazylii, naukowcy nie są pewni, skąd biorą narkotyk – SofolFreelancer


Rekiny u wybrzeży Brazylii mają w sobie kokainę, a naukowcy uważają, że narkotyk ten może zmieniać ich zachowanie. W badaniu przeprowadzonym na 13 brazylijskich rekinach ostronosych z wód w pobliżu Rio de Janeiro biolodzy morscy znaleźli wysoki poziom kokainy w ich mięśniach i wątrobach.

Chociaż nie wiadomo, w jaki sposób rekiny żywią się narkotykiem, istnieją pewne teorie. Naukowcy uważają, że kokaina prawdopodobnie pochodzi z odpływu nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki lub z odchodów użytkowników narkotyków w nieoczyszczonych ściekach.

Możliwe też, że rekiny żywiły się paczkami kokainy, które zostały zgubione lub wyrzucone do morza przez przemytników narkotyków. „Zazwyczaj nie widzimy tutaj wielu bel kokainy wyrzuconych lub zgubionych w morzu, w przeciwieństwie do Meksyku i Florydy” – powiedział naukowiec dla The Telegraph, twierdząc, że jest wysoce nieprawdopodobne, aby rekiny jadły kokainę z wyrzuconych paczek.

Według naukowców wyniki testów wykazały „przewlekłą ekspozycję” rekinów na kokainę.

Choć szacują, że kokaina była dla nich szkodliwa, nie wiadomo, w jakim stopniu narkotyk ten mógł wpłynąć na ich zachowanie lub czy nie sprawił, że stali się bardziej agresywni i nieprzewidywalni.

„Może tak być, ponieważ kokaina atakuje mózg, a u innych zwierząt zauważono nadpobudliwe i nieregularne zachowanie. Jest to możliwe i konieczne są dalsze badania” – powiedział dr Enrico Mendes Saggioro, ekotoksykolog.

Naukowcy, którzy wyłowili małe rekiny z wody podczas połowów w pobliżu Rio de Janeiro, rozcięli je i zbadali ich organy. W niepokojącym odkryciu odkryli, że stężenia kokainy były nawet 100 razy wyższe niż wcześniej znajdowane u innych zwierząt morskich.

Wyniki tych testów ujawniły, że każda pojedyncza próbka pobrana od rekinów dała wynik pozytywny na obecność kokainy, a 92 procent próbek mięśni i 23 procent próbek wątroby dało wynik pozytywny na obecność jednego z głównych metabolitów narkotyku, benzoiloekgoniny. To pierwszy dowód na to, że kokaina została zidentyfikowana u rekinów żyjących na wolności.

Chociaż nie wiadomo, jak duże szkody wyrządzają rekinom kokaina, naukowcy podejrzewają, że narkotyk ten może wpływać na ich wzrok, wpływając tym samym na ich zdolność do polowania.

Naukowcy twierdzą, że kokaina może nie powodować u nich szaleństwa, ale może ona skrócić ich oczekiwaną długość życia.

Leave a Reply