Waszyngton — Rosja i Chiny we wtorek odrzuciły ostrzeżenie USA dotyczące zacieśniającej się współpracy wojskowej i gospodarczej w Arktyce, gdzie zmiany klimatyczne powodują większą konkurencję.
Rosja w ostatnich latach wzmocniła swoją obecność militarną w Arktyce, ponownie otwierając i modernizując liczne bazy i lotniska opuszczone od czasów Związku Radzieckiego, a Chiny zainwestowały środki w eksplorację i badania polarne.
„Widzimy rosnącą współpracę handlową między ChRL a Rosją w Arktyce, przy czym ChRL jest głównym sponsorem rosyjskiej eksploatacji energii w Arktyce” – powiedziała w poniedziałek dziennikarzom zastępca sekretarza obrony Kathleen Hicks, używając skrótu od Chińskiej Republiki Ludowej.
Rozwija się również współpraca wojskowa, „Rosja i Chiny prowadzą wspólne ćwiczenia u wybrzeży Alaski” – powiedział Hicks, ogłaszając w ten sposób strategię dotyczącą Arktyki na rok 2024.
„Wszystkie te wyzwania uległy nasileniu, ponieważ zmiany klimatyczne powodują szybki wzrost temperatur i zmniejszanie się pokrywy lodowej, co umożliwia wszystkie te działania” – dodała.
Dwa kraje autokratyczne, które dwa lata temu zasugerowały, że współpracują w celu zaproponować nowy „demokratyczny porządek świata” — zobowiązano się we wspólnym oświadczeniu podpisanym w maju, gdy prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził swojego odpowiednika Xi Jinpinga w Pekinieaby wspólnie rozważyć negatywny wpływ strategii USA i NATO w regionie Azji i Pacyfiku.
Szybkie topnienie lodu polarnego sprawiło, że działalność w tym niegościnnym regionie osiągnęła apogeum, ponieważ państwa zwracają się ku nowym, opłacalnym złożom ropy naftowej, gazu i minerałów, a także ku szlakom żeglugowym na obszarze o skomplikowanej sieci konkurujących roszczeń terytorialnych.
Kwestia ta jest coraz bardziej przedmiotem zainteresowania Waszyngtonu i jego sojuszników z NATO, a w szczególności Kanady, która ma ponad 100 000 mil arktycznego wybrzeża. Ministerstwo obrony Kanady niedawno ogłosiło planuje czterokrotnie zwiększyć wielkość swojej floty okrętów podwodnych dzięki zakupowi 12 nowych okrętów podwodnych, zdolnych do operowania pod lodem morskim.
Moskwa intensywnie promuje Północną Drogę Morską, alternatywną trasę przewozu ładunków dla statków podróżujących między Europą i Azją, która może znacznie skrócić czas podróży szlakami południowymi.
We wtorek Chiny i Rosja broniły swojej polityki w regionie.
Pekin oświadczył, że działa zgodnie z „zasadami szacunku, współpracy, wzajemnych korzyści i zrównoważonego rozwoju”, dodając, że „dąży do utrzymania pokoju i stabilności” w regionie.
„Stany Zjednoczone wypaczają chińską politykę wobec Arktyki i wygłaszają nieprzemyślane uwagi na temat normalnych działań Chin w Arktyce, które są zgodne z prawem międzynarodowym” – powiedziała rzeczniczka MSZ Mao Ning.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja „robi, co do niej należy, aby Arktyka nie stała się terytorium niezgody i napięć”.
Powiedział reporterom, że współpraca Rosji z Chinami „przyczynia się do atmosfery stabilności i przewidywalności” w Arktyce i że działania Rosji nie są wymierzone w inne kraje.
Strategia Waszyngtonu dotycząca Arktyki opisuje ten obszar jako „strategicznie ważny region” dla Stanów Zjednoczonych, obejmujący „północne podejścia do ojczyzny” i „znaczącą amerykańską infrastrukturę obronną”.
Mówi się, że zmiany klimatyczne mogą spowodować, że Arktyka doświadczy swojego pierwszego „praktycznie bezlodowego lata do 2030 roku”.
„Wzrost aktywności człowieka zwiększy ryzyko wypadków, błędnych obliczeń i degradacji środowiska”, a siły USA „muszą być gotowe i wyposażone, aby łagodzić ryzyko związane z potencjalnymi zdarzeniami losowymi w Arktyce”.