szybkie fakty
Gdzie to jest? Zatoka Winyah, Karolina Południowa. [33.19619564, -79.18145235].
Co jest na zdjęciu? Czarna woda o konsystencji herbaty, wpadająca do morza po huraganie Sally.
Który satelita zrobił zdjęcie? Landsat 8.
Kiedy zostało zrobione? 1 października 2020 r.
Na tym zdjęciu satelitarnym z 2020 r. widać „czarną wodę” przypominającą herbatę, wyciekającą do morza z zatoki Winyah w Karolinie Południowej około dwóch tygodni po Huragan Sally dotarł do lądu I wywołał rozległe powodzie błyskawiczne.
Winyah Bay to przybrzeżne estuarium położone w pobliżu Georgetown w Karolinie Południowej, które uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Zasilają je cztery czarne rzeki: Waccamaw River, Pee Dee River, Black River i Sampit River, które wszystkie przepływają przez wschodnią Karolinę Południową.
Rzeki Blackwater przepływają przez bagna, mokradła, lasy i inne ekosystemy bogate w rozkładającą się roślinność. W miarę rozkładu gnijąca roślinność uwalnia substancje chemiczne, takie jak garbniki, fenole i kwasy huminowe, które barwią wodę na brązowo — podobnie jak podczas parzenia herbaty, według Obserwatorium Ziemi NASA.
Materiał barwiący jest znany jako kolorowa rozpuszczona materia organiczna (CDOM). Po ulewnych deszczach woda powodziowa zbiera więcej CDOM i wpływa do pobliskich rzek, zanim zostanie spłukana do zatoki Winyah, a następnie do oceanu.
Powiązany: 12 niesamowitych zdjęć Ziemi z kosmosu
16 września 2020 r. huragan Sally dotarł do Alabamy z maksymalną prędkością wiatru wynoszącą około 110 mil na godzinę (177 km/h). Według doniesień, burza kategorii 2 zrzuciła do 30 cali (76 centymetrów) deszczu na Florydę, Alabamę, Georgię, Południową Karolinę i Luizjanę, wywołując gwałtowne powodzie w większości tych stanów. Raport Narodowej Służby Meteorologicznej.
1 października (dzień wykonania tego zdjęcia) stacje monitorujące w Winyah Bay ujawniły, że poziom CDOM w estuarium był o ponad 50% wyższy niż średnia dla tego dnia. Większość CDOM trafiła do oceanu, zgodnie z NASAObserwatorium Ziemi.
Zwiększone poziomy CDOM w oceanie oznaczają, że mniej niebieskiego światła może wnikać głęboko w kolumnę wody. Tylko czerwone światło może być absorbowane głęboko pod powierzchnią, co nadaje wodzie rdzawy kolor, gdy patrzy się na nią z góry.
Zmiana dostępnego światła wpływa również na niektóre glony fotosyntetyczne.
„Jeśli fitoplankton nie posiada pigmentów, które mogą absorbować czerwone światło, nie będzie mógł przeprowadzać fotosyntezy” Tammi Richardsonoceanograf z University of South Carolina, powiedziała wówczas NASA’s Earth Observatory. Może to mieć duże skutki uboczne dla sieci pokarmowych w ekosystemach przybrzeżnych, dodała.
Jednakże niektóre organizmy planktonowe, takie jak kryptofity i okrzemki, mogą pochłaniać czerwone światło, co pozwala im przetrwać w czarnych wodach — wynika z danych Earth Observatory należących do NASA.