Nowe Delhi:
Jak wynika z danych Służby ds. Zmian Klimatu Copernicus (C3S) Unii Europejskiej, 21 lipca na Ziemi zanotowano najgorętszy dzień od co najmniej 84 lat. Średnia temperatura globalna osiągnęła rekordowo wysoki poziom 17,09 stopni Celsjusza.
Następuje to po serii rekordowych temperatur – czerwiec był dwunastym z rzędu miesiącem, w którym globalne temperatury osiągnęły lub przekroczyły próg 1,5 stopnia Celsjusza. Każdy miesiąc od czerwca ubiegłego roku był najcieplejszym w historii.
Wstępne dane z C3S wykazały, że 21 lipca był najcieplejszym dniem co najmniej od 1940 roku, bijąc poprzedni rekord wynoszący 17,08 stopni Celsjusza, ustanowiony 6 lipca 2023 roku.
Zwraca uwagę znacząca różnica między temperaturami od lipca 2023 r. a wszystkimi poprzednimi latami.
Przed lipcem 2023 r. rekord średniej dziennej temperatury Ziemi, ustanowiony w sierpniu 2016 r., wynosił 16,8 stopnia Celsjusza. Jednak od 3 lipca 2023 r. odnotowano 57 dni z temperaturami przekraczającymi poprzedni rekord.
Carlo Buontempo, dyrektor C3S, powiedział, że różnica między temperaturami z ostatnich 13 miesięcy a poprzednimi rekordami jest porażająca.
„Znajdujemy się obecnie na naprawdę nieznanym terytorium, a ponieważ klimat nadal się ociepla, w nadchodzących miesiącach i latach z pewnością zobaczymy nowe rekordy” – powiedział.
Analiza pokazuje, że w latach 2023 i 2024 odnotowano znacznie wyższe roczne maksymalne dzienne temperatury globalne w porównaniu z poprzednimi latami. 10 lat z najwyższymi średnimi dziennymi temperaturami przypada na lata 2015–2024.
Średnia globalna temperatura zwykle osiąga szczyt między końcem czerwca a początkiem sierpnia, co jest spowodowane latem na półkuli północnej. Masy lądowe na półkuli północnej nagrzewają się szybciej, niż oceany na półkuli południowej mogą się ochłodzić.
Biorąc pod uwagę, że średnie temperatury na świecie zbliżają się już do poziomów rekordowych, ustanowienie nowego rekordu średniej dziennej temperatury nie było całkowitym zaskoczeniem.
Naukowcy z C3S przypisali nagły wzrost dziennych globalnych temperatur znacznie wyższym od średniej temperaturom w dużych częściach Antarktydy. Takie duże anomalie nie są rzadkością podczas antarktycznej zimy i przyczyniły się również do rekordowych globalnych temperatur na początku lipca 2023 r.
Zasięg lodu na Morzu Antarktycznym jest niemal tak niski jak w zeszłym roku, co skutkuje wyższymi od średniej temperaturami w niektórych częściach Oceanu Południowego.
Ponieważ średnia temperatura globalna zwykle osiąga szczyt między końcem czerwca a początkiem sierpnia, naukowcy spodziewają się, że wzrośnie ona i osiągnie szczyt około 22 lub 23 lipca 2024 r., po czym zacznie spadać.
Europejska agencja klimatyczna stwierdziła, że to, czy 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii, zależy w dużej mierze od rozwoju i intensywności zjawiska La Niña. Podczas gdy 2024 był wystarczająco ciepły, aby przewyższyć 2023, wyjątkowe ciepło ostatnich czterech miesięcy 2023 roku sprawia, że jest za wcześnie, aby z całą pewnością przewidzieć, który rok będzie cieplejszy.
Berkeley Earth, non-profitowa organizacja zajmująca się nauką o klimacie, oszacowała w zeszłym tygodniu, że w 2024 r. istnieje 92-procentowe prawdopodobieństwo ustanowienia nowego rocznego rekordu ciepła.
Jak podano, istnieje 99-procentowe prawdopodobieństwo, że w 2024 r. średnia roczna temperatura odchyli się o ponad 1,5 stopnia Celsjusza od średniej z lat 1850–1900.
Podczas rozmów klimatycznych ONZ w Paryżu w 2015 r. światowi przywódcy zobowiązali się do ograniczenia wzrostu średniej temperatury globalnej do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej okresu przedindustrialnego, aby uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu. Jednak trwałe naruszenie limitu 1,5 stopnia Celsjusza określonego w Porozumieniu paryskim odnosi się do długotrwałego ocieplenia w okresie 20 lub 30 lat.
Globalna temperatura powierzchni Ziemi wzrosła już o około 1,2 stopnia Celsjusza z powodu szybko rosnącego stężenia gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla i metanu, w atmosferze. To ocieplenie jest uważane za przyczynę rekordowych susz, pożarów i powodzi na całym świecie. PTI GVS RC
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)