Co najmniej 15 osób zginęło, a dziesiątki zaginęły po wywróceniu się łodzi u wybrzeży Mauretanii – SofolFreelancer


Co najmniej 15 osób zginęło, a ponad 150 zaginęło, gdy łódź przewożąca 300 pasażerów wywróciła się w pobliżu stolicy Mauretanii, Nawakszut, poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

„Około 300 osób wsiadło na pirogę w Gambii i spędziło siedem dni na morzu, zanim łódź wywróciła się w pobliżu Nawakszutu 22 lipca 2024 r.” – podaje IOM powiedział w oświadczeniu wydanym w środę.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. migracji poinformowała, że ​​mauretańska straż przybrzeżna uratowała 120 osób, a jednocześnie trwają prace mające na celu odnalezienie zaginionych osób.

„Spośród ocalałych 10 osób pilnie skierowano do szpitali w celu uzyskania opieki medycznej, a także zidentyfikowano czworo dzieci pozostawionych bez opieki i rozdzielonych z rodzinami” – poinformowała IOM.

Ibba Sarr, sprzedawca ryb na targu rybnym przy nabrzeżu w Nawakszucie, powiedział, że silne wiatry w ciągu ostatnich dwóch dni przesunęły ciała bliżej brzegu. Zobaczył, że około 30 ciał wyłowiono z plaży.

„Z pewnością w ciągu najbliższych dwóch dni zostaną odkryte kolejne martwe ciała” – powiedział Sarr agencji informacyjnej Reuters.

Trasa migracji Atlantyku z wybrzeża Afryki Zachodniej na Wyspy Kanaryjskie, z której zazwyczaj korzystają Afrykanie szukający azylu lub lepszych możliwości pracy w Europie, jest jedną z najbardziej śmiercionośnych na świecie. Lato jest jej najbardziej pracowitym okresem.

Jak podaje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, w okresie od 1 stycznia do 15 lipca 2024 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarło ponad 19 700 osób, korzystając z szlaku atlantyckiego, co stanowi wzrost o 160 procent w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Jednak według organizacji zajmującej się prawami migrantów Walking Borders, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. na morzu zginęło prawie 5000 osób, próbujących dotrzeć do hiszpańskiego archipelagu.

Na początku tego roku Unia Europejska obiecała Mauretanii wsparcie finansowe w wysokości 210 milionów euro (229 milionów dolarów) na walkę z migracją i dostarczanie pomocy humanitarnej.

Jednak według grup obrońców praw człowieka i analityków zajmujących się migracją, polityka bloku składającego się z 27 państw członkowskich, polegająca na przeniesieniu zarządzania migracją na zewnątrz poprzez tego typu umowy, prawdopodobnie nie odstraszy osób uciekających przed konfliktami i niestabilnością gospodarczą od prób przedostania się do Europy i ubiegania się o azyl.

Leave a Reply