Londyn:
Brytyjski regulator telekomunikacyjny Ofcom poinformował w środę, że nałożył na platformę do udostępniania filmów TikTok karę 1,9 miliona funtów (2,4 miliona dolarów) za nieterminowe udostępnienie danych dotyczących bezpieczeństwa.
Ofcom skrytykował platformę, będącą własnością chińskiej grupy ByteDance, twierdząc, że w zeszłym roku przekazała ona nieprawdziwe informacje i nie podjęła odpowiednich działań w tej sprawie.
„Ofcom nałożył dziś na TikToka karę pieniężną w wysokości 1,875 mln funtów za nieudzielenie dokładnej odpowiedzi na formalny wniosek o udostępnienie informacji na temat funkcji bezpieczeństwa kontroli rodzicielskiej” – poinformował organ regulacyjny w oświadczeniu.
W oświadczeniu dla agencji AFP firma TikTok przyznała, że dostarczyła Ofcomowi nieprawdziwe dane na temat korzystania z narzędzia kontroli rodzicielskiej, które „znacznie” zaniżały liczbę osób korzystających z tego narzędzia.
„Mimo że później podaliśmy prawidłowe informacje, nie dopełniliśmy swoich obowiązków, ponieważ nie zgłosiliśmy błędu wcześniej. Przepraszamy za wszelkie utrudnienia z tego powodu.
„Jesteśmy zobowiązani do pełnej współpracy ze wszystkimi wnioskami Ofcomu i wdrożyliśmy usprawnienia w naszych wewnętrznych procesach” – powiedział rzecznik TikToka, dodając, że Ofcom uznał, że przeoczenie nie było celowe.
Zauważając, że naruszenie było pierwszym tego typu przypadkiem na platformie, co spowodowało nałożenie grzywny o 25 procent niższej od maksymalnej, Ofcom stwierdził, że „znaczną wagę przywiązano również do faktu, że pomimo swoich niedociągnięć TikTok proaktywnie zgłosił nam błąd i od tego czasu podjął kroki w celu usprawnienia swoich wewnętrznych procesów”.
Jednak organ regulacyjny stwierdził, że zaniedbanie to zmusiło go do usunięcia szczegółów na temat skuteczności kontroli rodzicielskiej TikToka z nadchodzącego raportu przejrzystości.
Ofcom podał, że siedem miesięcy po upływie terminu w ubiegłym roku otrzymał jedynie częściowe, choć dokładne, dane informacyjne.
Dodał, że uważa, że kara jest odpowiednia dla firmy o takiej wielkości jak TikTok, biorąc pod uwagę jej zasoby i świadomość obowiązków regulacyjnych.
Decyzja ta zapadła tydzień po tym, jak TikTok przegrał apelację w sprawie obejścia nowych unijnych przepisów cyfrowych, które mają ograniczyć władzę wielkich firm technologicznych. Sąd odrzucił jego skargę.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)