Australia nałożyła sankcje i zakazy podróży na izraelskich osadników, których oskarżono o brutalne zbrodnie przeciwko Palestyńczykom na okupowanym Zachodnim Brzegu.
Minister spraw zagranicznych Penny Wong ogłosiła w czwartek sankcje skierowane przeciwko siedmiu izraelskim osadnikom i radykalnej grupie osadników, znanej z zakładania nowych nielegalnych placówek.
Grupa Hilltop Youth podżega do przemocy i stosuje ją wobec Palestyńczyków, powiedział Wong, podczas gdy objęci sankcjami osadnicy dopuszczają się pobić, napaści na tle seksualnym i tortur.
„Wzywamy Izrael do pociągnięcia sprawców przemocy wobec osadników do odpowiedzialności i do zaprzestania trwającej działalności osadniczej, która jedynie zaostrza napięcia i jeszcze bardziej podważa stabilność oraz perspektywy rozwiązania dwupaństwowego” – powiedział Wong w oświadczeniu.
Decyzja rządu Australii jest zbieżna z działaniami podejmowanymi przez jego sojuszników: Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę i Japonię.
11 czerwca Stany Zjednoczone, które są zdecydowanymi zwolennikami Izraela, ogłosiły nową falę sankcji przeciwko licznym izraelskim osadnikom i skrajnie prawicowej izraelskiej grupie nacjonalistycznej Lehava.
„Stany Zjednoczone pozostają głęboko zaniepokojone ekstremistyczną przemocą i niestabilnością na Zachodnim Brzegu, co podważa bezpieczeństwo samego Izraela” – powiedział wówczas rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.
„Zdecydowanie zachęcamy rząd Izraela do podjęcia natychmiastowych kroków w celu pociągnięcia tych osób i podmiotów do odpowiedzialności”.
Wzrost przemocy
Po oświadczeniu Australii ambasada Izraela w Canberze potępiła akty przemocy wobec społeczności palestyńskich.
„Izrael jest państwem prawa i będzie działać na rzecz postawienia skrajnej mniejszości przed wymiarem sprawiedliwości” – powiedział rzecznik agencji Reuters.
Przemoc izraelskich osadników i naloty militarne na okupowany Zachodni Brzeg nasiliły się podczas wojny Izraela w Strefie Gazy; według palestyńskich urzędników od 7 października zginęło co najmniej 589 Palestyńczyków.
Według oficjalnych danych Izraela, w tym samym okresie w atakach na terytorium, w którym uczestniczyli Palestyńczycy, zginęło co najmniej 17 Izraelczyków, w tym żołnierze.
Australia uważa izraelskie osiedla na okupowanych terytoriach palestyńskich za nielegalne i przeszkodę w osiągnięciu pokoju.
W przełomowym orzeczeniu z 19 lipca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że okupacja terytorium palestyńskiego, w tym Zachodniego Brzegu, przez Izrael jest nielegalna i powinna zakończyć się jak najszybciej.
Ekspansja osadnictwa gwałtownie wzrosła, odkąd premier Izraela Benjamin Netanjahu powrócił do władzy pod koniec 2022 r. Jego minister finansów Bezalel Smotrich, który nadzoruje ekspansję osadnictwa i sam mieszka w izraelskiej osadzie, obiecał „milion nowych osadników”.