Kobiety z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka piersi po zdiagnozowaniu raka jajnika – SofolFreelancer


Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Manchester University NHS Foundation Trust (MFT) i University of Manchester, u kobiet leczonych na raka jajnika spowodowanego odziedziczonym wadliwym genem ryzyko zachorowania na raka piersi jest niższe.

Naukowcy z MFT twierdzą, że jest to prawdopodobnie spowodowane chemioterapią opartą na platynie, która jest szeroko stosowana w leczeniu raka jajnika.

Jest to największe jak dotąd badanie dotyczące raka piersi po zdiagnozowaniu raka jajnika. Jego sponsorem jest Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR) w Manchesterze (BRC).

BRCA1 i BRCA2 to geny, które w przypadku mutacji (ulegną zmianie) znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Poprzednie badania szacują, że ryzyko zachorowania na raka piersi do 80. roku życia wynosi 72% dla osób z mutacją genu BRCA1 i 69% dla osób z mutacją genu BRCA2. Jednak nie oceniano w nich konkretnie ryzyka zachorowania na raka piersi po diagnozie raka jajnika.

Dwa badania*, które zajmowały się tym tematem, miały obserwację ograniczoną w dużej mierze do 10 lat i nie miały podziału według genu. Badania te oszacowały ryzyko raka piersi po diagnozie raka jajnika na 11% u 79 kobiet i 7,8% u 509 kobiet.

W najnowszym badaniu naukowcy z MFT przeanalizowali historię raka piersi u 701 kobiet chorych na raka jajnika, u których wystąpił wadliwy gen BRCA1 lub BRCA2.

Kobiety objęte badaniem uczęszczały do ​​specjalistycznych klinik genetycznych w MFT, East Cheshire NHS Trust, Mid Cheshire Hospitals NHS Foundation Trust i Lancashire Teaching Hospitals NHS Foundation Trust.

Częstotliwość występowania raka piersi oceniano corocznie w poszczególnych grupach wiekowych oraz przez okres do 15 lat po rozpoznaniu raka jajnika.

Analiza wykazała, że ​​u kobiet z wadliwym genem prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi w ciągu pierwszych pięciu lat po zdiagnozowaniu raka jajnika jest znacznie niższe niż u kobiet, u których rak jajnika nie występuje.

Nasze ustalenia oznaczają, że możemy zapewnić kobiety, że ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu pierwszych dwóch lat (w krótkim okresie) po diagnozie jest stosunkowo niskie i wynosi około 2% do 2,5%. Jest to prawdopodobnie spowodowane wpływem chemioterapii opartej na platynie, która jest szeroko stosowana w leczeniu raka jajnika, co skutkuje kontrolą i potencjalnie całkowitą eradykacją raka piersi, który w przeciwnym razie mógłby wystąpić w ciągu pierwszych pięciu lat.

Badaniem kierował profesor Gareth Evans, konsultant w dziedzinie genetyki medycznej i epidemiologii nowotworów w MFT i University of Manchester oraz NIHR Manchester BRC Cancer Prevention and Early Detection Co-Theme Lead. Powiedział: „Wiele kobiet, z którymi rozmawiamy, u których zdiagnozowano raka jajnika, natychmiast pyta o obustronną mastektomię (usunięcie obu piersi) jako opcję zarządzania ryzykiem zachorowania na raka. Wiele z nich jest rozczarowanych, gdy słyszą, że muszą opóźnić to do wymaganego dwuletniego okresu przeżycia bez choroby po raku jajnika.

„Nasze odkrycia oznaczają, że możemy zapewnić kobiety, że ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu pierwszych dwóch lat (krótkoterminowo) po diagnozie jest stosunkowo niskie i wynosi około 2% do 2,5%. Jest to prawdopodobnie spowodowane efektami chemioterapii opartej na platynie, która jest szeroko stosowana w leczeniu raka jajnika, co skutkuje kontrolą i potencjalnie całkowitym wyeliminowaniem raka piersi, który w przeciwnym razie mógłby wystąpić w ciągu pierwszych pięciu lat”.

Wyniki opublikowane w Genetics in Medicine pokazują, że u kobiet z rakiem jajnika i genem BRCA2 niski wskaźnik zachorowań na raka piersi utrzymuje się do 10 lat obserwacji. Ryzyko zachorowania na raka piersi po diagnozie raka jajnika wynosiło 3,3% po 2 latach, 6,2% po 5 latach, 10,4% po 10 latach i 20,3% po 15 latach.

U kobiet z wadliwym genem BRCA1 częstość występowania raka piersi była niższa w okresie od 0 do 5 lat po diagnozie raka jajnika, ale ryzyko wzrosło w okresie od 5 do 10 lat i po 10 latach obserwacji. Ryzyko raka piersi po diagnozie raka jajnika wynosiło 2,1% po 2 latach, 5,0% po 5 latach, 15,0% po 10 latach i 29,1% po 15 latach.

Naukowcy twierdzą, że kobiety powinny być świadome tych wzrostów, zwłaszcza po 10 latach.

Profesor Evans stwierdził: „U kobiet z genem BRCA2 ryzyko zachorowania na raka piersi utrzymuje się do 10. roku obserwacji, ponieważ gen ten jest bardziej wrażliwy na chemioterapię niż BRCA1.

„U kobiet z dobrą długoterminową oczekiwaną długością życia ryzyko zachorowania na raka piersi po 10 latach jest wyższe, szczególnie w przypadku genu BRCA1 , należy omówić z ich lekarzami. Obejmuje to przedstawienie wszystkich dostępnych opcji, takich jak badanie przesiewowe MRI i mastektomia redukująca ryzyko”.

Leave a Reply