Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) liczba ofiar śmiertelnych osuwisk w Etiopii wzrosła do 257, jednak szacuje się, że ostateczna liczba ofiar wyniesie 500.
Agencja ONZ opublikowała te dane w czwartek po osuwiskach w górzystym regionie Gofa w południowej Etiopii. Pierwsze zostało wywołane przez ulewne deszcze w poniedziałek, a drugie pochłonęło osoby, które zebrały się, aby ratować ludzi.
Zaktualizowana liczba ofiar śmiertelnych oznacza wzrost o 28 w porównaniu z danymi podanymi we wtorek przez etiopską Narodową Komisję ds. Zarządzania Ryzykiem Katastrof.
Setki osób przeszukiwało czerwone błoto na miejscu katastrofy w miejscowości Kencho Shacha, szukając ocalałych z najtragiczniejszego osuwiska odnotowanego w drugim pod względem liczby ludności kraju Afryki.
„Ponad 15 000 poszkodowanych osób musi zostać ewakuowanych” – poinformowało OCHA. Liczby te obejmują co najmniej 1320 dzieci, a także 5293 kobiet w ciąży i młodych matek.
Etiopska Korporacja Nadawcza (EBC) poinformowała, że większość zabitych została pochowana po tym, jak poszli udzielić pomocy mieszkańcom domu, który dotknęło pierwsze osuwisko.
„Ci, którzy spieszyli się, by ratować życie, zginęli w katastrofie, w tym administrator miejscowości, nauczyciele, pracownicy służby zdrowia i rolnicy” – cytuje EBC wypowiedź lokalnego administratora Dagemawiego Ayele.
Gleba w południowej Etiopii została nasycona sezonowymi opadami deszczu, co sprawiło, że obszar ten stał się bardziej podatny na osuwiska. Według OCHA deszcze od kwietnia do początku maja spowodowały powodzie i masowe przesiedlenia.
W maju podano, że „powodzie dotknęły ponad 19 000 osób w kilku strefach, zmuszając ponad 1000 osób do przesiedlenia i powodując szkody w źródłach utrzymania i infrastrukturze”.
Powodzie i osuwiska wystąpiły w czasie, gdy inne części kraju zmagają się z dotkliwą suszą. Skłoniło to tradycyjne społeczności pasterskie do poszukiwania alternatywnych metod produkcji żywności.
ONZ podaje, że miliony ludzi w kraju zmagają się z niedożywieniem spowodowanym zmianami klimatu.