Premier Izraela Benjamin Netanjahu przemawiał na połączonych posiedzeniach Kongresu Stanów Zjednoczonych w czasie, gdy jego kraj prowadzi wojnę w Strefie Gazy, w wyniku której zginęło ponad 39 000 Palestyńczyków.
Netanjahu przedstawił w środę obronę wojny Izraela, ogłoszoną 7 października, w dniu, w którym Hamas i inne palestyńskie grupy zbrojne przeprowadziły ataki na terytorium Izraela, w których zginęło 1139 osób.
Premier mówił o planie na rzecz tego, co nazwał „zderadykalizowanym powojennym Gaza”, ale podał niewiele szczegółów poza stwierdzeniem, że Izrael zachowa kontrolę bezpieczeństwa nad strefą. Tymczasem protestujący spoza Kongresu domagali się postawienia go przed sądem za domniemane zbrodnie wojenne, ponieważ rodziny niektórych izraelskich jeńców przetrzymywanych w Gazie zostały eksmitowane z budynku za żądanie odpowiedzi od izraelskiego premiera.
Jakie więc były kluczowe twierdzenia Netanjahu w jego przemówieniu i jak prawdziwe były? Al Jazeera sprawdza fakty w przemówieniu premiera:
O atakach w Rafah
Netanjahu: „Pamiętasz, co mówiło tak wiele osób? Jeśli Izrael wkroczy do Rafah, zginą tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy cywilów. Cóż, w zeszłym tygodniu pojechałem do Rafah. Odwiedziłem nasze wojska, gdy kończyły walkę z pozostałymi batalionami terrorystycznymi Hamasu. Zapytałem dowódcę: „Ilu terrorystów zlikwidowaliście w Rafah?”. Podał mi dokładną liczbę: 1203. Zapytałem go: „Ilu cywilów zginęło?”. Powiedział: „Premierze, praktycznie żadnego. Z wyjątkiem jednego incydentu, gdy odłamki bomby uderzyły w skład broni Hamasu i nieumyślnie zabiły dwa tuziny osób, odpowiedź brzmi: praktycznie żadnego”.
Fakty: Co najmniej 45 osób, w tym dzieci, zginęło w zaledwie jednym ataku, gdy Izrael wystrzelił rakiety w obóz dla przesiedlonych Palestyńczyków w południowym mieście Gaza pod koniec maja. Gdy pojawiły się przerażające sceny masakry, które spotkały się z ogólnoświatowym potępieniem, Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że Rafah było jak „piekło na Ziemi”.
Do tego czasu większość z 2,3 miliona mieszkańców Gazy stłoczyła się w mieście i jego okolicach po ucieczce z innych części enklawy z powodu wojny i nakazu ewakuacji wydanego przez Izrael. Od 6 maja do środy Izrael zabił ponad 4300 osób w pasie, wielokrotnie atakując szkoły i wyznaczone przez Izrael „strefy bezpieczeństwa”.
Izrael zabił także dziesiątki, o ile nie setki, osób w Rafah w atakach rakietowych, zanim jego wojska wkroczyły do miasta.
Choć Netanjahu powiedział, że izraelskie wojsko zabiło 1203 palestyńskich bojowników, nie przeprowadzono żadnego niezależnego sprawdzenia, czy osoby opisane jako „terroryści” były rzeczywiście członkami grup zbrojnych.
Izraelska ofensywa w #Rafah oznaczałoby więcej cierpienia i śmierci cywilów. Skutki byłyby druzgocące dla 1,4 miliona ludzi@UNRWA nie ewakuuje się: Agencja utrzyma swoją obecność w Rafah tak długo, jak to możliwe i będzie nadal udzielać pomocy ratującej życie ludziom fot.twitter.com/8anQ8Eq6Gv
— UNRWA (@UNRWA) 6 maja 2024 r.
W ciężarówkach z pomocą humanitarną do Gazy
Netanjahu: „Izrael umożliwił wjazd do Gazy ponad 40 000 ciężarówek z pomocą humanitarną. To pół miliona ton żywności. I to ponad 3000 kalorii na każdego mężczyznę, kobietę i dziecko w Gazie. Jeśli w Gazie są Palestyńczycy, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości żywności, to nie dlatego, że Izrael ją blokuje. To dlatego, że Hamas ją kradnie”.
Fakty: Na początku wojny Izrael wprowadził pełną blokadę oblężonej już Gazy, która obejmowała zakaz żywności, wody, leków i innych niezbędnych artykułów. Chociaż później nieco złagodzono to pod presją globalną, fakty na miejscu – jak donosi ONZ, własne relacje Al-Dżaziry i inne niezależne organizacje – są dalekie od obrazu przedstawionego przez Netanjahu.
Przed wybuchem wojny Gaza otrzymywała średnio 500 ciężarówek z pomocą humanitarną dziennie. Od początku wojny ONZ odnotowała łącznie 30 630 ciężarówek pomocy humanitarnej — nie 40 000, jak powiedział Netanjahu. To daje średnio 104 ciężarówki dziennie, zaledwie jedną piątą ilości sprzed wojny.
Wbrew twierdzeniom premiera Izraela, że mieszkańcom Gazy wystarczy żywności, eksperci ONZ w lipcu oświadczyli, że głód rozprzestrzeniły się po całej Strefie Gazy.
O protestach antyizraelskich
Netanjahu: „Niedawno dowiedzieliśmy się od dyrektora amerykańskiego wywiadu narodowego, że Iran finansuje i promuje antyizraelskie protesty w Ameryce. Chcą zdezorganizować Amerykę”.
„Na ile nam wiadomo, Iran finansuje antyizraelskie protesty, które trwają teraz przed tym budynkiem – nie jest ich tak wiele, ale są – i w całym mieście. Cóż, mam wiadomość dla tych protestujących: Kiedy tyrani z Teheranu, którzy wieszają gejów na dźwigach i mordują kobiety za to, że nie zakrywają włosów, chwalą, promują i finansują was, oficjalnie staliście się pożytecznymi idiotami Iranu”.
Fakty: Netanjahu nie przedstawił żadnych dowodów na to, że Iran finansuje protestujących.
10 lipca Avril Haines, dyrektor amerykańskiego wywiadu narodowego, stwierdziła, że rząd Iranu po cichu zachęca Amerykanów do protestów, aby wywołać oburzenie przed wyborami w USA w listopadzie.
„Iran staje się coraz bardziej agresywny w swoich staraniach o wpływanie na sprawy zagraniczne, mając na celu sianie niezgody i podważanie zaufania do naszych instytucji demokratycznych” – powiedział Haines.
Ale Haines nie wspomniał o finansowaniu.
W kwietniu wybuchły protesty antywojenne na kampusach uniwersyteckich w całych Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Napięcia wzrosły, gdy nowojorska policja dokonała masowych aresztowań podczas protestów na Uniwersytecie Columbia.
O atakowaniu cywilów
Netanjahu: „MKC [International Criminal Court] prokurator oskarża Izrael o celowe atakowanie cywilów. O czym on, na Boga, mówi? [Israeli military] rozrzucił miliony ulotek, wysłał miliony wiadomości tekstowych, wykonał setki tysięcy telefonów, aby uchronić palestyńskich cywilów przed niebezpieczeństwem. Ale jednocześnie Hamas robi wszystko, co w jego mocy, aby narazić palestyńskich cywilów na niebezpieczeństwo. Wystrzeliwują rakiety ze szkół, szpitali, meczetów”.
Fakty: W poniedziałek izraelskie wojsko uznało 83 procent Strefy Gazy za niebezpieczne dla palestyńskich cywilów. Ta część enklawy została albo uznana przez Izrael za „strefę zakazaną”, albo mieszkańcom wydano nakazy ewakuacji, jak donosi ONZ. Całe dzielnice w północnej części Gazy zostały zburzone, podczas gdy „strefy bezpieczne” w południowej części Gazy się kurczą.
Cywile ewakuujący swoje dzielnice na rozkaz Izraela wielokrotnie byli ostrzeliwani. Tak było również, gdy siły izraelskie wydały nakaz ewakuacji dotyczący 400 000 osób w Khan Junis we wtorek.
„Nakaz ewakuacji został wydany w kontekście trwających ataków izraelskiego wojska i nie dał cywilom czasu na dowiedzenie się, z których obszarów mają się wynieść lub dokąd powinni się udać. Pomimo nakazu ewakuacji izraelskie operacje wojskowe były kontynuowane w tym obszarze i wokół niego bez przeszkód” – powiedziało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) w komunikat prasowy.
Nowe nakazy ewakuacji wydane dziś w Khan Younis oznaczają więcej cierpienia i przesiedleń. Rodziny musiały spakować to, co pozostało z ich dobytku i uciekać, pośród bombardowań, nie mając dokąd pójść bezpiecznie.
Ludzie w #Gaza są wyczerpani, żyją w nieludzkich warunkach, bez żadnego bezpieczeństwa. fot.twitter.com/LSYTEBxMRM
— UNRWA (@UNRWA) 22 lipca 2024 r.
Izrael również w dużym stopniu polegał na „głupich bombach”, które nie mają na celu trafienia w konkretne cele, ale spowodowania zniszczeń na dużych obszarach. W grudniu, pośród nasilających się ataków w oblężonym Pasie, ocena amerykańskiego wywiadu wykazała, że prawie połowa amunicji używanej przez Izrael w Strefie Gazy to bomby niekierowane.
“Odkrycie [that] „prawie połowa wszystkich bomb zrzuconych na Gazę przez Izrael to niekierowane bomby, co całkowicie podważa ich twierdzenia o minimalizowaniu szkód wśród ludności cywilnej” – napisał w mediach społecznościowych Marc Garlasco, były śledczy ONZ ds. zbrodni wojennych.
Zdarzały się również przypadki, gdy żołnierze zabijali nieuzbrojonych cywilów trzymających białe flagi. W czerwcu OCHA opublikowało raport, w którym stwierdzono, że ponad 76 procent szkół w Gazie wymagało „pełnej przebudowy lub gruntownej przebudowy”. Osobno, według władz palestyńskich, w okresie od 7 października do 3 lipca w Gazie zabito 8572 uczniów.
O negocjacjach w sprawie zawieszenia broni
Netanjahu: „Wojna w Strefie Gazy może zakończyć się jutro, jeśli Hamas podda się, rozbroi i odda wszystkich zakładników, ale jeśli tego nie zrobi, Izrael będzie walczył, dopóki nie zniszczymy potencjału militarnego Hamasu, nie zakończymy jego rządów w Strefie Gazy i nie sprowadzimy wszystkich zakładników do domu”.
Fakty: Netanjahu wielokrotnie wskazywał, że nie zgodzi się na żadną umowę, która przewiduje zakończenie wojny, chyba że Hamas zostanie zniszczony. Cel wyeliminowania Hamasu został opisany jako nieosiągalny przez Daniela Hagariego, rzecznika izraelskiego wojska.
Na przestrzeni lat Hamas wielokrotnie proponował porozumienia pokojowe w zamian za utworzenie suwerennego, niepodległego państwa palestyńskiego.
Izrael odrzucił te oferty, argumentując, że nie można ufać Hamasowi, jeśli chodzi o przestrzeganie długoterminowego zawieszenia broni. Twierdzi również, że propozycje krótkoterminowych przerw w walkach są nieszczere i mają na celu jedynie pomoc ruchowi zbrojnemu w pozbyciu się strat.