Kiedy w czwartek reprezentacja Izraela w piłce nożnej wyszła na boisko, aby rozegrać mecz otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu, hymn narodowy został przyjęty przez część publiczności buczącą reakcją.
Rozległy się okrzyki „wolna Palestyna”.
88 sportowców z Izraela należy do ponad 10 500 sportowców z około 200 krajów, którzy wezmą udział w igrzyskach olimpijskich, które oficjalnie rozpoczną się w piątek ceremonią otwarcia. W Paryżu izraelscy sportowcy otrzymają całodobową ochronę od specjalistycznej elitarnej jednostki francuskiej policji, oprócz własnych wzmocnionych środków bezpieczeństwa.
Udział kraju w igrzyskach w trakcie brutalnej wojny w Strefie Gazy, w której zginęło ponad 39 000 osób, wywołał krytykę organizatorów igrzysk, którzy mają długą historię zakazywania udziału narodom, które dopuściły się czynów sprzecznych z duchem igrzysk. Dwa kraje nie wezmą udziału w tegorocznych igrzyskach: Rosja i Białoruś, z powodu trwającej wojny na Ukrainie.
Zwolennicy zakazu twierdzą, że Izrael, oskarżony przez Republikę Południowej Afryki o ludobójstwo w sprawie rozpatrywanej przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, musi ponieść konsekwencje swoich działań.
Które kraje zostały już wykluczone z igrzysk olimpijskich?
Kilka krajów zostało wykluczonych z udziału w igrzyskach olimpijskich.
Pierwszy zakaz miał miejsce podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1920 roku w Antwerpii w Belgii, na których wykluczone zostały Niemcy, Austria, Węgry, Bułgaria i Turcja ze względu na ich rolę i udział w I wojnie światowej.
Niemcy również zostały wykluczone z igrzysk w Paryżu w 1924 r. na skutek wcześniejszego zakazu i konsekwencji I wojny światowej.
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 1948 roku zakończyły się wykluczeniem Niemiec i Japonii ze względu na ich rolę w II wojnie światowej i zniszczenia, jakie ona spowodowała.
Republika Południowej Afryki nie brała udziału w Igrzyskach Olimpijskich w latach 1964–1992 z powodu segregacji rasowej będącej skutkiem reżimu apartheidu.
W 1972 roku Zimbabwe, znane wówczas jako Rodezja, zostało wykluczone z igrzysk w Monachium ze względu na naciski ze strony społeczności międzynarodowej i protesty przeciwko polityce segregacji rasowej w tym kraju.
W 2000 roku Afganistan został wykluczony z igrzysk w Melbourne z powodu stanowiska rządzących talibów wobec kobiet. W tym roku, gdy talibowie powrócili do władzy w Kabulu, afgańscy sportowcy biorą udział — ale nie pod flagą talibów. Zamiast tego będą rywalizować pod czerwono-zielono-czarną flagą Islamskiej Republiki Afganistanu, którą talibowie obalili w 2021 roku.
Kuwejt został zawieszony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w październiku 2015 r. z powodu ingerencji rządu w komitet olimpijski kraju. W rezultacie sportowcy z Kuwejtu wzięli udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. jako niezależni sportowcy olimpijscy pod flagą olimpijską.
Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. Korea Północna została wykluczona z powodu decyzji o wycofaniu się z Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. z powodu obaw związanych z COVID-19, co narusza Kartę Olimpijską.
Mimo że nie zostali całkowicie wykluczeni z Igrzysk Olimpijskich 2016, wielu rosyjskich sportowców zostało wykluczonych z rywalizacji w Rio z powodu dopingu sponsorowanego przez państwo. Sytuacja ta trwała również podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 i Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.
Kraje wykluczone z udziału w igrzyskach w 2024 r.
Rosja i Białoruś zostały wykluczone z Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu ze względu na ich zaangażowanie w trwającą wojnę na Ukrainie.
Według najnowszych danych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) na igrzyskach olimpijskich w 2024 r. tylko 15 sportowców z Rosji i 18 z Białorusi będzie rywalizować jako „indywidualni neutralni sportowcy”, w skrócie AIN.
Czym jest klasyfikacja AIN?
Ze względu na przepisy AIN na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu nie będą dozwolone flagi, hymny narodowe ani stroje Rosji i Białorusi.
AIN to sportowcy z białoruskim lub rosyjskim paszportem, których kwalifikacje zostały potwierdzone i którzy zostali zaproszeni do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Udział w Igrzyskach odbywa się na podstawie kwot i szczegółowych wymagań kwalifikacyjnych ustalonych przez Międzynarodowe Federacje (IF).
MKOl zaktualizował listę uprawnionych neutralnych sportowców (AIN) z białoruskimi lub rosyjskimi paszportami, którzy zostali zaproszeni do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.
⬇️ fot.twitter.com/HtZZ8Sw309— MKOl MEDIA (@iocmedia) 10 lipca 2024 r.
Podczas 33. igrzysk w Paryżu, które odbędą się od 26 lipca do 11 sierpnia, odbędzie się 329 wydarzeń w 32 dyscyplinach sportowych.