Nowe, niesamowite nagranie ukazuje rzadką, nieziemską scenę: giganta Meduza z maleńkim równonogiem pływającym w jego workowatym ciele. Na nagraniu widać, jak przezroczysta plama kurczy swoją żyłkowatą błonę, unosząc się w strefie zmierzchu z jasnopomarańczowym równonogiem, rodzajem skorupiaka, wewnątrz dzwonu.
Naukowcy z Schmidt Ocean Institute dostrzegli nieuchwytne stworzenie na głębokości 2766 stóp (843 metrów) podczas wyprawy do Rówu Atacama u wybrzeży Chile. Zidentyfikowali meduzę jako należącą do rodzaju Głęboka Staria. Meduzy te nie mają długich, parzących macek, więc chwytają swoją zdobycz, otaczając ją swoim ciałem, zgodnie z Post na Instagramie z instytutu. Jednak równonóg na filmie nie jest ofiarą: Raczej jest stały mieszkaniec.
Głęboka Staria meduzy odkryto po raz pierwszy u wybrzeży Kalifornii w 1966 i zostały nazwane na cześć Deepstar 4000, okrętu podwodnego, który je wykrył. Od tamtej pory Głęboka Staria Obserwacje te są niezwykle rzadkie.
Obecnie w obrębie tego rodzaju rozpoznano dwa gatunki: Deepstaria enigmatica I Siatka Deepstaria.
Dokładne rozmieszczenie tych zwierząt pozostaje nieznane, ale oba gatunki znaleziono w Zatoce Meksykańskiej, u wybrzeży Kalifornii, Karaibów i środkowej części Oceanu Atlantyckiego. D. enigmatyczny zaobserwowano również w Oceanie Południowym w pobliżu Antarktydy. Wszystkie obserwacje zostały zarejestrowane na głębokościach około 2000 do 5700 stóp (600 do 1750 m), zgodnie z badanie z 2018 r..
Głęboka Staria meduzy używają swojego błoniastego dzwonka do pochłaniania małych skorupiaków, ryb, a nawet innych meduz, zamykając dzwonek, aby utrzymać ofiarę uwięzioną w środku. Ten ruch pozwala równonogom wejść do ciała meduzy.
Jak czytamy we wpisie, na nagraniu widać sieć żył układu pokarmowego, która odgrywa ważną rolę w trawieniu i dostarczaniu pożywienia do żołądka znajdującego się na szczycie dzwonu zwierzęcia.
„Widzimy dużą meduzę zwaną Deepstaria enigmatica należy do rodziny Ulmaridae, tej samej co pospolita meduza księżycowa” – powiedział Allen Collinskustosza Porifera, Medusozoa i Ctenophora w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian, który nie brał udziału w wyprawie.
„Na spodniej stronie podparasola (wewnątrz dzwonu) możemy zobaczyć równonóg, Anuropus batypelagiczny co często (a może zawsze) jest kojarzone z tą galaretką” – powiedział Collins serwisowi Live Science w wiadomości e-mail.
A. batypelagiczny jest dużym, ślepym równonogiem, który może osiągnąć ponad 3 cale (8 centymetrów) długi. Naukowcy zauważyli Anuropus żyjący w obu gatunkach Głęboka Staria i używają haczykowych kończyn, aby chwycić się ich ciała.
W 1969badanie z wykorzystaniem łodzi podwodnej Deepstar wykazało obserwacje D. enigmatyczny z nienormalnymi, niemal nieruchomymi ruchami pływackimi. Gdy łódź podwodna się poruszała, fala wody przewróciła meduzę na bok, odsłaniając małą Anuropus równonóg przyczepiony do jego ciała.
Podczas badania stwierdzono, że meduzie brakowało części ciała, w tym żołądka i wyściółki ciała, co wyjaśniało jej wiotkie zachowanie i prowadziło do podejrzeń, że równonóg może żerować na meduzie. Pozostałości meduz znaleziono również w zawartości żołądka A. batypelagicznyco dodatkowo potwierdza tezę, że równonóg zjada swoje Głęboka Staria gospodarza, powiedział Collins.
Może to jednak również sugerować, że równonóg żywi się schwytaną ofiarą w Głęboka Staria.
„Wspomniano o tym tylko w kilku artykułach, ale nikt nie prześledził, czy równonóg faktycznie zjadał Głęboka Staria „gospodarz” – wyjaśnił Collins.
Jak meduza unosi się w kolumnie wody, równonóg może skorzystać z olbrzymiej plamy jako środka transportu i ochrony przed drapieżnikami. „Równonóg jest ślepy i prawdopodobnie skorzysta z jazdy na meduzie i być może bezpieczniejszego miejsca do ukrycia się” — powiedział Collins. Co, jeśli cokolwiek, Głęboka Staria nie jest jasne, kto wyjdzie z tego związku.