Ludzie i psy byli bliskimi towarzyszami przez być może 30 000 latzgodnie z badaniami antropologicznymi i DNA dowody. Więc ma sens, że psy są wyjątkowo wykwalifikowane do interpretowania ludzkich emocji. Ewoluowały, aby odczytywać werbalne i wizualne wskazówki od swoich właścicieli i poprzednie badania wykazał, że dzięki swojemu wyostrzonemu węchowi potrafią nawet wyczuć zapach stresu w ludzkim pocie. Teraz naukowcy odkryli, że psy nie tylko potrafią wyczuć stres — w tym przypadku reprezentowany przez wyższy poziom hormonu kortyzol—reagują na to także emocjonalnie.
W nowym badaniu opublikowanym w poniedziałek Raporty naukowe, naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii zrekrutowali 18 psy różnych raswraz z ich właścicielami. Jedenastu ochotników, którzy nie byli zaznajomieni z psami, poddano testowi stresu obejmującemu wystąpienia publiczne i arytmetykę, podczas gdy próbki ich potu spod pach zbierano na kawałkach materiału. Następnie uczestnicy-ludzie przeszli ćwiczenie relaksacyjne, które obejmowało oglądanie filmu przyrodniczego na fotelu sako przy słabym oświetleniu, po czym pobrano nowe próbki potu. Próbki potu od trzech z tych ochotników zostały wykorzystane w badaniu.
Uczestniczące psy podzielono na trzy grupy i wąchano próbki potu jednego z trzech ochotników. Przedtem psy były szkolone, aby wiedziały, że miska z jedzeniem w jednym miejscu zawierała smakołyk, a miska w innym miejscu nie. Podczas testów miski, które nie zawierały smakołyku, były czasami umieszczane w jednym z trzech „niejednoznacznych” miejsc. Podczas jednej sesji testowej, gdy psy wąchały próbkę od zestresowanego ochotnika, w porównaniu z zapachem tkaniny bez próbki, rzadziej podchodziły do miski w jednym z niejednoznacznych miejsc, co sugeruje, że myślały, że ta miska nie zawiera smakołyku. Poprzednie badania pokazało, że oczekiwanie negatywnego wyniku jest odzwierciedleniem przygnębienia u psów.
POWIĄZANY: Czy psy mogłyby przeżyć bez ludzi?
Wyniki sugerują, że psy przebywające w towarzystwie zestresowanych osób są bardziej pesymistycznie nastawione do niepewnych sytuacji, natomiast bliskość osób o zrelaksowanym zapachu nie ma takiego wpływu – twierdzi Zoe Parr-Cortesgłówna autorka badań i doktorantka w Bristol Veterinary School na University of Bristol. „Przez tysiące lat psy uczyły się żyć z nami, a duża część ich ewolucji przebiegała obok nas. Zarówno ludzie, jak i psy są zwierzętami społecznymi, a między nami zachodzi zaraźliwość emocjonalna” — mówi. „Możliwość wyczuwania stresu u innego członka stada była prawdopodobnie korzystna, ponieważ ostrzegała je o zagrożeniu, które inny członek grupy już wykrył”.
Fakt, że zapach pochodził od osoby, która nie była znana psom, świadczy o tym, jak ważny jest węch dla zwierząt i jak wpływa on na emocje w takich praktycznych sytuacjach – mówi Katherine A. Houptemerytowany profesor medycyny behawioralnej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Cornell. Houpt, która nie brała udziału w nowym badaniu, sugeruje, że zapach stresu mógł zmniejszyć głód psów, ponieważ wiadomo, że wpływa na apetyt. „Może to nie tyle zmieniać ich podejmowanie decyzji, co raczej zmieniać ich motywację do jedzenia” — mówi. „To ma sens, ponieważ gdy jesteś bardzo zestresowany, nie jesteś aż tak zainteresowany batonikiem”.
Jak dodaje Houpt, z badań tych wynika, że psy mają empatię na podstawie zapachu, a także wizualnych i werbalnych wskazówek. A gdy jesteś zestresowany, może to przełożyć się na zachowania, których twój pies normalnie nie wykazuje, mówi. Co więcej, pozostawia nas z pytaniem, jak stres wpływa na zwierzęta pod większym ciężarem niespokojnego właściciela. „Jeśli psy reagują na łagodniejszy stres, taki jak ten, byłabym ciekawa, jak zareagowałyby na coś poważniejszego, jak zbliżające się tornado, utrata pracy lub oblanie testu”, mówi Houpt. „Można by oczekiwać, że pies będzie jeszcze bardziej wyczulony na rzeczywiste zagrożenie”.