Majdal Szams:
Rakieta wystrzelona z Libanu uderzyła w sobotę w boisko piłkarskie w arabskim mieście na zaanektowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, zabijając 11 młodych ludzi. Armia określiła ten atak mianem „najbardziej śmiercionośnego ataku na izraelskich cywilów od 7 października”.
Armia poinformowała, że to libańska organizacja Hezbollah wystrzeliła śmiercionośną rakietę, która zabiła dzieci w wieku od 10 do 20 lat, gdy zostały trafione na boisku w mieście Madżdal Szams.
Wielu mieszkańców miasta zachowało obywatelstwo syryjskie dziesiątki lat po okupacji terytorium w wojnie arabsko-izraelskiej w 1967 roku.
Ostrzał rakietowy nastąpił po izraelskim ataku, w którym zginęło czterech bojowników Hezbollahu w południowym Libanie. Skłoniło to wspieraną przez Iran grupę bojowników do ogłoszenia serii odwetowych ataków rakietowych na Wzgórza Golan i północny Izrael.
Rzecznik wojskowy Daniel Hagari poinformował w programie X, że w ataku zginęło 11 młodych ludzi, natomiast Magen David Adom, rzecznik służb ratunkowych, poinformował, że 19 innych osób zostało rannych, gdy rakieta uderzyła w Majdal Szams.
„Przygotujemy się na odpowiedź przeciwko Hezbollahowi… będziemy działać” – powiedział kontradmirał Hagari w oświadczeniu wideo, dodając, że ostrzał rakietowy był „najbardziej śmiercionośnym atakiem na izraelskich cywilów od 7 października”, kiedy bojownicy Hamasu zaatakowali południowy Izrael, wywołując wojnę w Strefie Gazy.
Premier Beniamin Netanjahu, który wracał wcześniej z wizyty w Stanach Zjednoczonych, zapewnił, że „Izrael nie pozwoli, aby ten morderczy atak pozostał bez odpowiedzi”.
„Hezbollah zapłaci za to wysoką cenę, cenę, jakiej nigdy wcześniej nie płacił” – ostrzegł w oświadczeniu wydanym przez jego biuro.
– „Jedyne przestępstwo” granie w piłkę nożną –
Prezydent Izraela Isaac Herzog oskarżył Hezbollah o „brutalny atak i morderstwo dzieci, których jedynym przestępstwem było wyjście na boisko i granie w piłkę nożną”.
Hezbollah zaprzeczył, że to on był odpowiedzialny za śmiertelny atak.
„Islamski Ruch Oporu nie ma nic wspólnego z tym incydentem” – głosi oświadczenie organizacji, odnosząc się do jej skrzydła wojskowego.
Policja i wojsko poinformowały, że rakieta wystrzelona w kierunku Madżdal Szams była częścią serii rakiet wystrzelonych z Libanu, które uderzyły w wiele miejsc na Wzgórzach Golan.
Armia poinformowała, że na miejsce zdarzenia wysłano karetki pogotowia, śmigłowce i mobilne oddziały intensywnej terapii.
„Dotarliśmy na boisko piłkarskie i zobaczyliśmy zniszczenia i płonące przedmioty. Ranni ludzie leżeli na trawie” – powiedział ratownik medyczny Idan Avshalom w oświadczeniu wydanym przez Magen David Adom.
Korespondent AFP widział, jak medycy zabrali rannych na leczenie.
„Funkcjonariusze i specjaliści ds. usuwania ładunków wybuchowych z policji północnego okręgu zabezpieczają obecnie teren i szukają dodatkowych pozostałości (rakiet), aby wyeliminować wszelkie dalsze ryzyko dla społeczeństwa” – poinformowała policja w osobnym oświadczeniu.
Ostrzał rakietowy nastąpił po tym, jak libańskie źródło w służbach bezpieczeństwa poinformowało, że izraelski atak zabił czterech bojowników Hezbollahu w południowej wiosce Kfar Kila.
Hezbollah, który od wybuchu wojny w Strefie Gazy w październiku ubiegłego roku niemal codziennie prowadzi wymianę ognia z armią izraelską, potwierdził śmierć czterech swoich bojowników.
Agencja podała, że przeprowadziła kilkanaście ataków odwetowych na cele izraelskie, z czego dziewięć w ciągu dwóch godzin.
Według AFP przemoc od października zabiła co najmniej 527 osób w Libanie. Większość zabitych to bojownicy, ale wśród nich jest co najmniej 104 cywilów.
Według władz Izraela, po stronie izraelskiej zginęło 18 żołnierzy i 24 cywilów.
Według obliczeń agencji AFP opartych na oficjalnych danych izraelskich, wojna w Strefie Gazy wybuchła 7 października po ataku Hamasu, w wyniku którego zginęło 1197 osób w Izraelu, głównie cywilów.
Według ministerstwa zdrowia na terytorium kontrolowanym przez Hamas, w odwetowej kampanii militarnej Izraela w Strefie Gazy zginęło co najmniej 39 258 osób. Ministerstwo nie podaje jednak szczegółów na temat ofiar śmiertelnych wśród cywilów i bojowników.
(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)