KATMANDU, Nepal (AP) — Agencja ds. kultury ONZ podjęła w czwartek decyzję o nieumieszczaniu buddyjskiego celu pielgrzymkowego Lumbini na liście obiektów dziedzictwa kulturowego zagrożonych. Zamiast tego dała władzom Nepalu więcej czasu na pomoc w odnowieniu słynnych ogrodów i świątyni, które popadają w ruinę.
Według tradycji buddyjskiej Lumbini jest miejscem narodzin Buddy. W 1997 roku miasto to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Eksperci UNESCO zalecili umieszczenie go na liście miejsc zagrożonych, stwierdzając, że pogarszający się stan kluczowych elementów tego miejsca świadczy o „alarmującym stanie jego ochrony”.
Basanta Maharjan, nepalski ekspert ds. tego miejsca i buddyzmu, powiedział, że Nepal „całkowicie zignorował” wcześniejsze sugestie i ostrzeżenia UNESCO.
„Teraz Nepal ma ostatnią szansę na należyte zadośćuczynienie” – powiedział po ogłoszeniu decyzji.
„Lumbini jest ważne nie tylko dla Nepalu i buddystów, ale i dla całego świata, a władze Nepalu muszą natychmiast wprowadzić ulepszenia w Lumbini” – dodał.
Umieszczenie obiektu na liście, na której obecnie znajduje się ponad 50 obiektów, ma na celu zmobilizowanie międzynarodowego wsparcia dla działań na rzecz ochrony dziedzictwa, a nie być karą. Może jednak ostatecznie doprowadzić do usunięcia obiektu z prestiżowej listy dziedzictwa UNESCO.
Podczas dorocznego spotkania delegaci z krajów wchodzących w skład Komitetu Światowego Dziedzictwa, który zajmuje się listą UNESCO i ochroną obiektów, podjęli decyzję o przyznaniu Nepalowi więcej czasu. Zwrócili oni uwagę na nieustające wysiłki podejmowane przez Nepal w celu ochrony tego miejsca.
Komitet dał Nepalowi czas do 1 lutego 2025 r. na przedstawienie nowego raportu na temat stanu ochrony i stwierdził, że sprawa zostanie ponownie rozpatrzona na przyszłorocznym dorocznym spotkaniu.
Delegacja Nepalu zapewniła grupę, że jest zdecydowana na „pełne wdrożenie” zaleceń ekspertów UNESCO, którzy dokonali inspekcji tego miejsca.
Liban, popierany przez Belgię, argumentował przeciwko przyznaniu Nepalowi więcej czasu, zauważając, że od 2002 r. pojawiają się obawy o stan jego ochrony, a liczne dyskusje na temat umieszczenia go na liście gatunków zagrożonych były zawsze odkładane ze względu na obietnice Nepalu.
W raporcie na temat stanu stanowiska eksperci UNESCO stwierdzili, że pozostałości starożytnej wioski Lumbini, położonej w strefie buforowej stanowiska, zostały zniszczone, tamtejszy Święty Ogród nie jest konserwowany, a centralna świątynia Mayadevi jest stale niszczona przez wodę.
„Stan Świętego Ogrodu i schroniska świątyni Mayadevi jest w dalszym ciągu niepokojący, a poprzednie interwencje nie powstrzymały pogarszania się sytuacji” – stwierdzili eksperci w swoim raporcie.
„Konieczność natychmiastowego podjęcia działań konserwacyjnych w schronisku świątyni Mayadevi jest kluczowa”.
Według UNESCO Siddhartha Gautama, który stał się Buddą, urodził się w słynnych ogrodach Lumbini w 623 r. p.n.e., chociaż eksperci różnią się w opiniach co do dokładnej daty jego narodzin.
Szybko stało się miejscem pielgrzymkowym, a biała świątynia Mayadevi stanowi centrum tego obszaru, gdzie ludzie się modlą.
Obok świątyni znajduje się Kolumna Aśoki, wzniesiona przez indyjskiego cesarza Aśokę na cześć Buddy podczas jego pielgrzymki do Lumbini w 249 r. p.n.e.
Obecnie na terenie kompleksu znajduje się kilka klasztorów, ogrodów, pagód i sztuczny staw. Miejsce to regularnie odwiedza ponad milion turystów rocznie.
Międzynarodowe lotnisko im. Gautama Buddy zostało otwarte w 2022 roku w pobliskim mieście Bhairahawa, a autostrada łączy lotnisko z Lumbini.
_____
Relacja z powstania z Bangkoku.